Údržba starého fotoaparátu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Milller
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

Údržba starého fotoaparátu

#1 Příspěvek od Milller »

Prosím o radu někoho se zkušenostmi s údržbou/opravami starých fotoaparátů s mechanickým spoušťovým systémem. Pravděpodobně léty bez užívání i jakékoliv údržby :oops: zatuhl olej, takže když jsem přístroj nedávno chtěl zkusit, dala se spoušť jednou páčkou natáhnout a zdálo se mi, že se mechanizmus i rozjel, ale pak to "zatuhlo".
Při nejhorším to dokážu rozbrat a vyčistit, kdysi jsem to udělal a foťák i pak fotil :D, ale napadlo mne jestli by tam nestačilo jen stříknout nějaký konkor, nebo jiný neřád. Samozřejmě opatrně, aby to nenateklo kam nemá - objektiv bude venku a můžu oddělat i měch. Děkuji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Tak o tomhle Ti řeknu jedno - NIC TAM NEPATLEJ!
Shodou okolností jsem se kdysi pokusil namazat spoušťový (a časovací) mechanismus staré SMENY - a dopadlo to tak, že jsem ji musel odnést do servisu, kde mi nejdřív mechanik vynadal a pak si naúčtoval 500,- za vyčištění od oleje. Veškeré tyhle mechanismy jsou konstruované na chod bez maziva, které by při změně okolní teploty mohlo měnit časovací proces - tření kov-kov se v rozsahu teploty běžném pro jejich používání nemění ani o 1%, zato když tam napatleš cokoliv "mazacího", dostaneš to někam, kam rozhodně nechceš...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Na mazání hliníkových částí šroubení objektivů existuje speciální vazelína, ale mechanické části uvnitř foťáku, zrcátka nebo závěrky bych radši neřešil, leda jako poslední rozborku z poznávacích důvodů.

Milller
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Milller »

Ouuu! To jste mne nepotěšili!
Já si představoval, jak to pěkně "propláchnu" a bude ! :cry:

Co se hliníkového šroubení týče, či hliníku vůbec, s tím problém není, je to komplet "železo" (možná nerez?), foťák je z konce 20. max 30. let.
Je to spousta let, co jsem to ze zvědavosti kuchal, tak si to asi budu muset zopakovat. Ale pokud to není starý olej, tak že by to takhle "utemoval" prach?

Edit: Jo, není to zrcadlo, je to takový ten skládací "kapesní" měcháček - do trochu větší kapsy :D . Má to už optický dálkoměr a čas 1/400
Naposledy upravil(a) Milller dne 28 pro 2009, 14:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

může být i koroze. Vlhký vzduch a nechromované součásti. Starý budík taky zrezaví pokud nebyl mosazný.

Milller
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Milller »

Pár posledních obrázků ... :?
Naposledy upravil(a) Milller dne 28 pro 2009, 18:32, celkem upraveno 2 x.

Milller
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Milller »

und noch zweimal ...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Závěrka Compur, a do toho by ten barbar šplíchal Kontox!?
Na focení to sice už není, jak se tak prodává svitkáč, ale vnoučata to jednou prodají čínskému kapitalistovi usazenému na některém českém zámku, a můžou z toho půl roku žít.

Milller
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Milller »

Tááák, člověk se jim s tím fotí, aby jim udělal radost - a pak se dozví, že je barbar. Dobřééé!

Pro ty, co si NEMYSLÍ, že jsem barbar, ale naopak odpovědný muž, který než do něčeho stříkne, tak požádá o dovolení, mám ještě doplňující informaci: foťák dělal obrázky 6x4,5, proto tak velké počítadlo :D

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

tenCrifodo s tým "barbarem" to určite namyslel vážne :wink:
pekný kúsok.

Milller
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Milller »

procesor píše:pekný kúsok.
Děkuji :)

Ještě mám jeden dotaz, je k němu kožené pozdro, docela pěkné a zachovalé, ale tenoučký zelený filc, kterým je vylepené, vyžrali nějací moli. Nevíte někdo, kde se to dá sehnat (dá-li se to sehnat), tloušťka je snad jen 1 mm ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

čalouníci by to měli mít, opravujou se s tím biliárové stoly.
Jinak http://eshop.tv2.cz/shop/kulecnikove-sukno-pool-12.html
http://www.kpatchwork.cz/detail.aspx?Fo ... uctId=3654

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

No, nevím... Na biliárový stůl (materiál většinou broušená břidlice) se dává SUKNO a ne filc...
Ten tenký "filc" čili PLSŤ by mělo jít sehnat někde v kloboučnictví nebo v obchodě, kde se dělají klobouky na zakázku - u tzv. MODISTY/MODISTKY. Další možností budou také brašnářství nebo sedlářství - řemení na koně se podšívá podobným materiálem, vykládají se s ním i "futrály" na hudební nástroje, takže nějaký dodavatel hudebnin by také mohl vědět, kdo by mohl disponovat nějakým slušným kusem takové látky...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Milller
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Milller »

Děkuji oběma, možná by to šlo vyložit i tím suknem, ale napřed zkusím sehnat tu plsť :)

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“