Color 428, vobec sa nezapne

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jokyjoky
Příspěvky: 25
Registrován: 24 led 2010, 01:00

Color 428, vobec sa nezapne

#1 Příspěvek od jokyjoky »

Pozdravujem. Som tu uplne novy. Obcas sa mi nieco podarí opravit a momentalne som dostal 428. (mal skoncit niekde v odpade a to ma mrzelo)
Tv samozrejme nefungoval a tak som patral. Vymenil som SU169 , 10k odpor, napätovy nasobic a tv fungoval. Dokonca sa mi podarilo rozchodit aj original DO.
No potom som spravil asi jednu (nenapravitelnu) chybu. Povytahoval som moduly, zobral vysavac a zubnu kefku, aby to nejako vyzeralo. :(
Mohol som tymto znicit IO na ktorych je oznacenie ze sa nesmu chytat do ruky? :( Som z toho nestastny. Viem ze ide o stary tv , ale pre mna je to pan televizor a ked zacal fungovat tak som mal z neho vacsiu radost ako ked som si kupil 107 plazmu. :( :( :( DIK.

Uživatelský avatar
jokyjoky
Příspěvky: 25
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#2 Příspěvek od jokyjoky »

Sorry. Zabudol som napisat. TV sa vobec nezapne. Jediné namarane napatie je 5V z IO 7805 na pohotovostnom zdroji.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#3 Příspěvek od kokun »

Pokud máš k tomuto tvp schéma, tak na něm můžeš vyčíst, že je v té telce několik IO elektrostaticky citlivých (ve sch. označeny jako "ruka - v trojúhelníku"). Tyto součástky ale mohou být vážně ohrozeny statikou jen v nezapájeném stavu - v deskách modulů už jim nebezpečí zničení zdaleka tolik nehrozí, jak když je držíš samostatně v ruce. Takže si myslím, že tímto způsobem jsi asi nic nezničil.

Pokud jsi vyházel několik modulů naráz, tak bys je snad mohl pouze zaměnit mezi sebou - ale ani k tomuto asi nedošlo, protože i proti tomuto je to zabezpečeno tím, že na jednotlivých modulech jsou umístěny "vodicí kolíky", které nedovolí zastrčit modul do neodpovídajícího konektoru. Takže ani tady asi k chybě nedošlo.
Často se sice stává (a mně se to podařilo vícekrát, když jsem si nedal pozor :cry: ), že se nepodaří správně zasunout modul "F" - jeho "zadní konektorová část" jde mimo kolíky => obrazovka nesvítí.

Teď ale čtu tvůj "dovětek" dotazu, z kterého vyplývá, že to nebude ani tento případ (špatně zasunutý mod. F - i když mně to napadlo jako prvá příčina), ale že tam máš nějakou el. závadu.
Nejlépe by bylo si zaobstarat kompl. servismanuál č.61 k C428. V něm je zpracovaná celá diagnostika (ve formě grafických obrázků) s logickým postupem hledání závad v jednotlivých obvodech TVP. Celý servismanuál je snad 1cm tlustý (mnohastranový !!), takže popsat celou telku nějak jednoduše nelze.
V tvém případě ti zřejmě nesepne relé v pohotovostním zdroji a tím pádem není napájen hl. zdroj.
Se závadou ti může pomoci jen znalost obvodů, jak ke startu má dojít. Tady na EB (v DOWNLOADu) můžeš najít alespoň schémata k tomuto TVP.

P.S. - Ve zdroji jsi vyměnil zničený SU169 - přišel jsi rovněž na příčinu, proč odešel? Pokud jsi ji neodstranil, tak si můžeš rovnou chystat další SU-čko :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
jokyjoky
Příspěvky: 25
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#4 Příspěvek od jokyjoky »

Dik moc. Da sa zohnat na internete ten servismanual?
No vyzera to tak ze tv zostane nepojazdny. Mozno nejaky servis, az sa do takej starej telky vobec este niekto pusti. Dik. :zzz:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

Re: Color 428

#5 Příspěvek od kokun »

jokyjoky píše: .... Som z toho nestastny. Viem ze ide o stary tv , ale pre mna je to pan televizor a ked zacal fungovat tak som mal z neho vacsiu radost ako ked som si kupil 107 plazmu. :( :( :( DIK.
jokyjoky píše:Dik moc. Da sa zohnat na internete ten servismanual?
No vyzera to tak ze tv zostane nepojazdny. Mozno nejaky servis, az sa do takej starej telky vobec este niekto pusti. Dik.
Nějak rychle to vzdáváš - samozřejmě, že každý lepší servis je to schopen ještě dnes opravit. Ale když už jsi sem (na EB) vlezl, předpokládám, že jsi také ochoten pro to něco udělat :wink:

Ale chtěl jsi to zvládnout sám, nebo ne? Máš, anebo našel sis ta sch., jak jsem ti napsal?
Získat celý ten servismanuál na NETu asi nelze (zkus hledat :nevim: ), protože dříve vycházely dokumentačky pouze v tištěné podobě a převést je do el-nické podoby lze pouze skenováním. Ale to je zdlouhavé a ne každý (kdo tu doku má) je ochoten ten čas tomu věnovat :roll:
Určitě se dá ale i ještě koupit a dnes už možná za nějakou "doprodej. cenu" :nevim:
Sedni nad schémata a popřemýšlej, proč nedojde k sepnutí toho relé (proč nepřijde povel z modulu "řízení").
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od cabernet »

Zatial len ku tym elektrostaticky citlivym suciastkam. Robim s nimi uz 16. rok, a za ten cas som takymto sposobom suciastku este neodpravil.
Chodim aj na externe opravy, v kufriku mam trfopajku a tiez ziaden problem.

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#7 Příspěvek od mkat »

Aj tak by som ešte raz prekontroloval všetky veci ktore boli vybrate.Prezrel či niekde nevypadol nejaky konektor v zasuvke.Na niektorych moduloch môže vypadnut ta poistka z umelej hmoty,ktora zabezpečuje spravne vsunutie modulu.Skontroluj či si pri čisteni nespojil nejake nôžky odporov atd.Proste či niekde nie je skrat.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

mkat - tady ho zbytečně jen mateš - plast. "poistka" bývala v telkách řady C110, C416, ORAVAN, ...
- tu u C428:
kokun píše:.... je to zabezpečeno tím, že na jednotlivých modulech jsou umístěny "vodicí kolíky", které nedovolí zastrčit modul do neodpovídajícího konektoru. ....

- jak jsem mu napsal výše.
A ty "vodicí kolíčky" (čepy) jsou kovové, nikoliv plastové :roll:

jokyjoky - z vlastní zkušenosti vím, že nejhůře se hledají závady, které si člověk "přisere" sám :cry:
Nemáš nějakého kolegu-známého, který by se v tom taky trošku vyznal, a že byste se to pokusili rozjet "společnými silami"?
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 17 lis 2017, 10:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od cabernet »

Napis mail, poslem Ti schemu. Ked mas chut mozes sa bavit.

Uživatelský avatar
jokyjoky
Příspěvky: 25
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#11 Příspěvek od jokyjoky »

Chlapi dik moc za vsetky rady. Urcite to tak nenecham, len casu je akosi malo . Zajtra do toho trochu zase pozriem a uvidim co dalej. (nema sa tu pouzivat trafopajka?)
Schemu mam len mi tam chyba modul riadiacej jednotky. Podarilo sa mi za mojej amaterciny vselico rozchodit no toto sa mi zda dost velke susto!
:oops: Uvidime.

mail : jokymajer@gmail.com

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

jokyjoky píše: ... (nema sa tu pouzivat trafopajka?)
Schemu mam len mi tam chyba modul riadiacej jednotky. Podarilo sa mi za mojej amaterciny vselico rozchodit no toto sa mi zda dost velke susto!
:oops: Uvidime.
Tak, CMOS obvody se s trafopájkou nějak moc nesnášejí - ale to už je spíše na nějaké samostudium.
A kolik jsi toho přečetl třeba tu na EB, než všechno přečteš, zjistíš, že snad není nic, co by se tu neprobíralo :roll:

Schéma (a nejen řídicí jednotky) je tu taky - v DOWNLOADu: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... eA&show=10 - ale to jsem ti přeci napsal !!! - nečteš :?:

No a jak "velké sousto" jsi si ukrojil, to musíš vědět nejlépe ty sám - je faktem, že pro začátečníka není Color 428 to nejvhodnější, ale na něčem začít musíš (pokud to myslíš vážně) :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
jokyjoky
Příspěvky: 25
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#13 Příspěvek od jokyjoky »

Dik.Schemy som stiahol. Po zapnuti hl. vypinaca je na XC03 na kontakte 5 (Up) 14,6V oproti kostre a na kont.4( rele) 16,4V oproti kostre , takze cievka rele je takmer bez napatia.Tak ako pise KOKUN : V tvém případě ti zřejmě nesepne relé v pohotovostním zdroji a tím pádem není napájen hl. zdroj.
Se závadou ti může pomoci jen znalost obvodů, jak ke startu má dojít.
No a toto ja ani zdaleka neovladam.....

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#14 Příspěvek od jopo166 »

(proč nepřijde povel z modulu "řízení")

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PeteBurns »

Čo sa stane, pokiaľ sa relé zopne manuálne? 8O

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“