Jsme to co jíme...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

Jsme to co jíme...

#1 Příspěvek od Killroy »

Převzato z jiného fóra a stojí za zamyšlení, viz http://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/p ... 24549.html

Killroy

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

"Dle odhadů Potravinářské komory je asi třetina českých spotřebitelů ochotna si za kvalitu připlatit."

Patřím mezi ně. Nenakupuju tvrdý maso, řídký jogurty atd. v Tescu, Kaufu, Lídlu, v podstatě jediný supermarket, kam jsem ochotný vejít, je brněnnský Globus. Nadávám v mailech českým výrobcům, jak k***rví původně dobré věci, na zahraniční v tomto směru kašlu, popř. se jim pouze hluboce ukloním, jak dokázali původně nadprůměrné české výrobce sejmout z trhu svou vytrvalostí (i když občas průměrné) kvality (např. klasické Magi - polévkové koření Vitana je proti tomu močůvka). Snažím se kupovat české věci, v podnikání dávat práci napřed brňákům, potom obecně firmám z ČR a až následně ze světa. Nedávno jsem málem omdlel při ochutnávce jogurtu "Kostíci" - pokud v tom není nějaká návyková látka, která nutí pojídače kupovat si další a další, tak jsem blázen a jdu vráti občanku. K jídlu to není. Stejně jako tlačenky a salámy - solí a dusitanů je v nich v poslední době tolik, že jsou naprosto nepoživatelné. Koření zřejmě k potlačení humusácké chutě původních surovin už nestačí. Tady jeden důvod vím - ekonomika nutí krájet si milimetrové plátky, což v mém případě nehrozí. Nechci solničku kilo za stovku, která se jmenuje tlačenka a údajně je od prověřeného dodavatele.

Je mě to ale k ničemu - pro běžného smrtelníka jsem blázen a rebel. Raději budu to, co nejraději jím - vepř !

HOwgh. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

:idea: :rit:

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od petus »

Všechno co je v článku psáno je pravda pravdoucí a doufám ,že patřím také mezi lidi co si raději za kvalitu připlatí.Ale když na to kouknu z druhé strany co si má člověk s 8000Kč čistýho kupovat,aby celý měsíc nebyl o hladu? Ale problém financí zase stojí někde jinde...
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

je to obrovská honba za penězma, koho zajímá udržitelný rozvoj, kvalita výrobku , u nás se před dvaceti lety začínalo na podobných startovacích pozicích a a od té doby spousta lidí zbohatlo právě jen proto jak dobře uměli něco nebo někoho ošidit. A to jsou ti kapitáni Českého průmyslu. Pak to podle toho vypadá

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nejhorší je, že já to vidím doma na té mojí - na co topit, když je teplo (dům má 3-denní tepelnou setrvačnost), na co si dělat domácí jogurt z mlíka od krávy se smetanou, když kupovanej je lepší(!), proč větrat - vždyť uteče teplo, bude se muset topit !

Ovce...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Šmarjá topit! Málem mi vyhaslo v kamnech :oops:
Dík za připomenutí :D

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

Ten clanok som cital na nete uz cez leto ale plne s nim suhlasim.Nedostupnost kvalitnych veci si urobili obcania statu-na Slovensku je to rovnako.A vidim to hlavne na kamaratovom tatkovi u ktoreho byvam-ten by si nechal za korunu koleno prevrtat a je schopny povedat ze v obchode nemaju to alebo ono a musel ist do dalsich dvoch obchodov aby zohnal,s tym ze si vzdy domyslime ze nemali zrovna ten jeho lacny "patok" (odpad)...Prestahovali sme sa mimo hlavne mesto,velky obchodak najblizsie v Koline a to on s bolavymi nohami nepojde,takze tym padom to prestalo.Tu v Pečkách je kopa obchodikov so vsetkym na co si len spomeniete od pekara cez COOP jednota az po zeleziarstvo a obchod s naradim.Mame okolo 5 tis. obyvatelov,ludia sa tu poznaju,a ked pridete na nakup tak sa na vas aj usmeju a da sa s nimi normalne porozpravat.Proste na vas nepozeraju ako v hyper super-zas prisiel dalsi otravovat.Zatial som sa tu s tym nestretol.Mozno je to OT ale je to moj subjektivny dojem.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Ani nevím, jestli se mi chce zvracet, nebo brečet, kam až jsme to v honbě za co nejlevnějším nákupem dopracovali. Na reklamy typu "u nás nejlevnější" jsem už alergickej. Spousty věcí co jsem znával se už nedají jíst. Taky si rád připlatím, jenže většinou není za co. Privátní značky hyper-super ve velké většině případů stojí za prd, i když to pro ně vyrábí známý výrobce, nemusí to ani zdaleka být totéž co prodává pod vlastní značkou. Jde to s námi z kopce... :evil:

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od zdenoeddie »

Ja uz som zaviedol politiku u nas doma, ze ked nieco tak poriadne, a ked na poriadne nemam, tak radsej nic, ani macky to zrat nechcu.... Len musim este trochu pobojovat, aby sa to uplatnilo vo vsetkych smeroch.

K tomu clanku snad len to, ze na SR to neni o nic lepsie (ba este horsie)..... jdu blejt velebnosti......

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Sice tu máme ve městě obchoďáky asi 6 řetězců (jestli jich není víc), z toho 4 potravinářské, taky tam nakupujeme, ale jen něco. Stejně, jak to jde, radši zajedeme na Letnou. To je za rybníkem doprava po staré na Turnov a hned první zase doleva, do nejmenšího supermarketu COOP, vlastně původně sídlištní Jednoty. Přece jen mají spoustu potravin od stálých tuzemských dodavatelů, víme také, od koho, nepřehazují regály, takže nemusíme hledat, kam zas co dali. A prodavačky se na nás usmívají, i když je třeba zrovna štveme.
Pro maso a uzeniny se také stavuji ve Studenci, v takovém řeznictví pod silnicí, jezdím kolem tak třikrát do měsíce, spíše častěji, výběr poctivého žvance, že by u nich jeden prožral státní příslušnost. Anebo v Kněžmostu, tam je dobře zašité uzenářství s prodejnou na tři místa k stání, ale ten materiál, co tam nabízejí, to se taky málokde ochutná...
Ale chybí mi jičínské jogurty. To byl léta poctivý matroš z krkonošského a podkrkonošského mléka... a Moraváci si je nechali vozit po kartónech. A pak najednou se ve stejném balení objevily jakési náhražky, prý italského původu. Zbyla Choceň, Olma a ValMez, jiné, u nichž bych rád věřil tomu, že jsou poctivé české, se tu moc nevidí, ostatní vesměs nic moc až humus.
Ale děláme si to sami, mnoho lidí chodí jen po cedulkách Nejnižší cena... nebo se účastní nájezdu na levný cukr z letáku, no nekupte to, když je to tak výhodné, že?
Ještě, že moja tyhle exkurze mezi regály nemusí: je to potřeba, tak hup pro to, máte - nemáte? Když jo, tak zaplatit a domů. Prostě nehledá, co by se nám mohlo ještě tak hodit. Proto jsme se zatím obešli bez půjček a bohdá se obejdeme. I když to nejlevnější nekupujeme. Ale hubu si šidit by byl hřích. A myslím, že našim přírodním střívkům také svědčí, co do nich cpeme.
Dokud se ale u nás na poctivosti bude prodělávat a národy se nechají krmit náhražkami a ještě ošizenými, obávám se, že to lepší nebude.
A to se pokládám za optimistu.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#12 Příspěvek od kejki »

Ale už i Coop prodává "jogurty" Dobrá máma (místo ovoce příchuť a barva) a teď Dobrá cena (za 2,9 v akci). Co se drží a je i v hyper, je Holandia.

Znáte recept na párky? http://www.vtiparna.cz/recept-na-parky-339
(Jen separát není kostní moučka)

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Puda »

tak HILLe s tim studencem zcela souhlasim !!
jinak ty jicinsky jogurty se delaly u nas ve vsi v mlikarne,
kterou nedavno koupily frantici za ucelem odstraneni takhle kvalitniho produktu z trhu a nahrazeni tim skrobovim preslazenym svinstvem.
od ty doby jsou tam ruiny
btw jedny jatka uz nemaj ani na casak za 1200,- :-(
kdyz tam obcas zajdu na udrzbu tak se tam ani neda stat na podlaze jak je tam vsude mastno...
a pred 2-3 lety si troufam rict byli lepsi nez v tom studenci
nastesti mame v kundraticich ekofarmu, ma pani ma strejdu a tetu zemedelce...
no proste na venkove to este de jist jaks taks normalne
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Je to jenom na nás!! co obchodníkům dovolíme, to pak máme. Dokud budeme kupovat laciný sračky a náhrady budou na nás zkoušet ještě větší a lacinější sračky! (ruku na srdce, kdybych byl majitelem nějakýho takovýho řetězce, asi bych nebyl jinej).
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

nj co jsem slyšel tak mléko z Moravy vozí do Itálie na výrobu sýrů, protože je kvalitnější , než to Italské , no tak nám zase vozí Polské .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“