regulace na horkovzdušnou pistoli

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

regulace na horkovzdušnou pistoli

#1 Příspěvek od 555 »

prosim vas mám horkovzdušnou pistoli s přepínáním teplot 300 a 600°C

dá se nějak udělat regulace od 0°C - 600°C

a i ten ventilátor regulovat (snižováním napětí)

Sem právě nad tím přemejšlel a právě kdybych dal třeba spirálu na 300°C a snížil otáčky ventilátoru tak si mylsím že by to spirála už nevydržela že?

Uživatelský avatar
jano80
Příspěvky: 73
Registrován: 16 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#2 Příspěvek od jano80 »

urcite by sa to dalo , napr. regulatorom vykonu, ale ten by musel byt pripojeny priamo na spiralu. regulovanim otacok ventilatora by malo asi za nasledok znizenie prietoku vzduchu a zvysenie teploty az do znicenia spiraly.

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od 555 »

dekuji za odpoved:-)s tou spiralou jsem to cekal.

a prosim vas je nekde na netu schema toho pripravku pro snizenji vykonu?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od Zmije »

Záleží jak hodně přesná ta regulace má být, můžeš se třeba zapojit do obvodu jako astabilní KO za sebe dát tranzistor, za něj relátko a tím spínat těleso, když budeš mít periodu okolo 1s, tak by to mohly kontakty chvilku vydržet a regulaci uděláš změnou střídy.

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od 555 »

Zmije píše:Záleží jak hodně přesná ta regulace má být, můžeš se třeba zapojit do obvodu jako astabilní KO za sebe dát tranzistor, za něj relátko a tím spínat těleso, když budeš mít periodu okolo 1s, tak by to mohly kontakty chvilku vydržet a regulaci uděláš změnou střídy.
nepotřebuji regulaci zase s přesností na stupně to zase vubec nee.:-)
Tohle me zajima to co jste napsal.Muzete mi prosim blize vysvetlit jak mam udelat tu zmenu střídy?

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od 555 »

555 píše:
Zmije píše:Záleží jak hodně přesná ta regulace má být, můžeš se třeba zapojit do obvodu jako astabilní KO za sebe dát tranzistor, za něj relátko a tím spínat těleso, když budeš mít periodu okolo 1s, tak by to mohly kontakty chvilku vydržet a regulaci uděláš změnou střídy.
nepotřebuji regulaci zase s přesností na stupně to zase vubec nee.:-)
Tohle me zajima to co jste napsal.Muzete mi prosim blize vysvetlit jak mam udelat tu zmenu střídy?
anebo bych take mohl pouzit ten regulátor jak je ve vysavačích že?tu spirálu napojit přímo přes něj.také by to šlo že?


Ale tam to vlastne neni od nuly :roll:

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#7 Příspěvek od Zmije »

Jedno zapojení PWM modulátoru je na obr., ale použít bezkontaktní regulaci bude určitě lepší, přece jen relé má při častém spínání malou životnost, ani by ta regulace nemusela být střídává.
Přílohy
PWM.jpg
(29.12 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

Najčastejšie (spravidla) je zapojený motorček na odbočke špirály. Triakom by to šlo riadiť ( npr. regulátorom z vysávača). Ak by to malo mať spätnú väzbu (meranie) bolo by treba merať platinou, alebo termočlánkom.

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#9 Příspěvek od 555 »

dekuji vám za odpovedi:-)

to zmije: to zapojeni je s časovačem 555?

to procesor: myslite tou zpetnou vazbou (merenim) jako jestli bych tam daval i mereni teploty?

nedaval.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#10 Příspěvek od Zmije »

Ano je to 555 :D Kčemu to vlastně bude sloužit, jestli mohu být zvědavý? Už je to delší dobu, ale přemýšlel jsem, že bych si podobným způsobem zbastlil horkovzdušnou páječku, ale zatim se mi do toho nechce.

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#11 Příspěvek od 555 »

odhalil jste me :lol: je to presne k tomu:-)uz mam hotovou i redukci z toho velkeho prumeru na maly.

Uživatelský avatar
ygrik
Příspěvky: 62
Registrován: 15 úno 2010, 01:00
Bydliště: Nitra

#12 Příspěvek od ygrik »

V časopise PE/AR-8/2003, str.14-15 je článok " Regulátor výkonu horkovzdušné pistole ". Je popísaná možnosť plynule regulovať teplotu vzduchu. Avšak doska regulátoru i s pomocným transformátorčekom musí byť umiestnená v samostatnej krabičke mimo telesa pištole. Autor článku zdôrazňuje dodržanie bezpečnostných pokynov pri konštrukcii. Všetky informácie uvádzam len v rámci rozpravy, lebo nemám praktickú skúsenosť s realizáciou.

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#13 Příspěvek od 555 »

ooooooooooo dekuji mnohokrat podivam se na to:-)

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#14 Příspěvek od 555 »

tak jsem našel že to má být na AMARU 8/2003 na straně 14.našel jsem že se dá stáhnout na WAR foru ,ale nejde se mi tam registrovat,ze byly vycerpany limity nebo co mi to pise.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Opalovací pistole mi připadá trochu moc hlučná, neohrabaná, energeticky náročná a kdoví, jestli jí bude dělat dobře zvýšený odpor vzduchu skrz systém.Řekl bych, že se uvnitř přehřeje a rozpadne (jen spekulace). Mnohý kutil (+ akvarista) to řeší takto:


http://www.buildyouridea.com/hardware/h ... ework.html

http://www.dansworkshop.com/electricity ... pencil.htm

http://www.instructables.com/id/DIY-Hot ... -assembly/

http://www.instructables.com/id/DIY-Hot ... ts-DC-at-/

Odpovědět

Zpět na „Poradna“