Ovládání LCD displeje

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TFSi
Příspěvky: 23
Registrován: 28 úno 2010, 01:00

Ovládání LCD displeje

#1 Příspěvek od TFSi »

Zdravím,
měl bych takový dotaz (zatím v rámci čisté teorie):
jak moc je složité zobrazit na LCD displeji (monochrom - třeba ze starého mobilu) nějaký obrazec?
Co všechno je k tomu potřeba?

Moje znalosti elektřiny jsou spíš v oblasti silnoproudu, takže tady jsem úplně mimo...
Naposledy upravil(a) TFSi dne 28 úno 2010, 15:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Budicí signál musí být střídavý nebo stejnosměrný-pulsující, aby nedocházelo k rozkladu kapalných krystalů stejnosměrnou elektrolýzou. Kromě toho musíš nejméně 25x za sekundu nechat zobrazit celý obrázek, abys "zmátl lidské oko" a obrázek neblikal. Protože displej je matice, musíš potřebný časově rychlý a zároveň na shodu časových průběhů náročný řídicí signál generovat s pomocí nějakého procesoru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Jirka »

Displeje z mobilů mají zpravidla na sobě řadič. Například u starých Nokií je to PCD8544
http://serdisplib.sourceforge.net/ser/pcd8544.html
*****

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Jo a uprav si název tématu - LED je svítící displej ze světelných diod = sám svítí, LCD je displej založený na technologii otáčení polarizační roviny nematickými strukturami jistých organických látek a tím ovlivnění množství procházejícího světla (hodně zjednodušeně řečeno) = potřebuje další zdroj světla.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TFSi
Příspěvky: 23
Registrován: 28 úno 2010, 01:00

#5 Příspěvek od TFSi »

Jo, tak to jsem totálně mimo... :roll:
Můj původní teoretický záměr byl tento: chtěl jsem si do auta vyrobit takovou vychytávku - kontrolu nedovřených dveří, kufru a kapoty podobou jako třeba u Oktávií MaxiDot. Původně jsem to měl namyšlené tak; že jsem doufal že existuje nějaký modul do kterého se jenom naprogramuje které body mají svítit (výchozí silueta auta) a ten potom upravit tak, že když otevřu některé dveře tak se přes dveřní spínač pošle nějaký signál který obvod přinutí obrázek překreslit (přidá dveře, kapotu,...) a při zavření zase dotyčnou část obrázku zhasne...
Takže mám asi smůlu. :cry:

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od Burajko »

Su take moduly.Proc.+ displej.Hladaj na nete.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
TFSi
Příspěvky: 23
Registrován: 28 úno 2010, 01:00

#7 Příspěvek od TFSi »

Burajko: můžeš prosím specifikovat co mám hledat? Asi hledám špatně, protože nemůžu nic najít; respektive našel jsem hodně věcí, ale nevím jestli jsou použitelné...

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#8 Příspěvek od Burajko »

To keby som si pamatal...Pozrem zalozky.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Podívej se po stránkách, kde se nabízí příslušenství k "tunění" automobilů. Sice to není žádný "tuzing", ale podobné věci se tam nabízejí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TFSi
Příspěvky: 23
Registrován: 28 úno 2010, 01:00

#10 Příspěvek od TFSi »

Našel jsem tohle:
http://www.ivica-novakovic.from.hr/Noki ... ar-eng.htm

Dalo by se z toho vycházet?

Uživatelský avatar
jano80
Příspěvky: 73
Registrován: 16 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#11 Příspěvek od jano80 »

no s tymto ani nie. Skor by to chcelo nejaky MCU s viac portmi ale urobit nieco presne na mieru to by asi zabralo vela casu...

Uživatelský avatar
TFSi
Příspěvky: 23
Registrován: 28 úno 2010, 01:00

#12 Příspěvek od TFSi »

Ok.
Ještě jeden dotaz: kolik by odhadem mohlo stát nechat si to někde navrhnout a naprogramovat na zakázku?
Je mi jasný, že to nebude levný, ale aspoň abych měl představu ;)

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od popopepe »

Tohle zvládneš i sám.Tenhle problém tak složitý není, vůbec nejde o nějaké přesné časování procesoru, přerušení a podobně.

Cena:
displej - záleží na tobě, nový od cca 350 Kč až nevím kam :-) Vyber si nějaký, který má běžně podporovaný řadič, ať nemusíš vymýšlet, jak si tím komunikovat.
procesor - od 50 Kč
napájení - musíš nějak vyřešit 5V, a bude to v autě, takže vymyslet radši pořádně
vývojové prostředí - třeba Bascom - zdarma. Pokud vládneš angličtinou, najdeš tam i spoustu příkladů, jak to funguje.

Nakreslíš si obrázky v BMP, které chceš, převedeš do potřebného formátu. A buď to budeš řešit tak, že nakreslíš všechny možné kombinace, a na jejich základě budeš mít pro každou situaci obrázek, nebo budeš překreslovat jen to, co potřebuješ. To už je na tobě jako programátorovi.

Napíšeš primitivní program typu
Když levé dveře otevřeny tak zobraz obrázek 1
Když levé dveře zavřeny, tak zobraz obrázek 2
atd...

Naprogramuješ procesor. Případně sežeň někoho, kdo má programátor a umí to.

Programátorů typu ISP je na na netu spousta, některé v ceně konektoru a asi tří odporů.

Problém spíš vidím, jak budeš ta data od otevřených dveří a kapot získávat - budeš přidávat nějaká čidla (spínače) nebo to budeš číst z nějaké vnitřní sběrnice?
Ošetření vstupů proti zákmitům - programově - jeden příkaz

Nejvíc práce dá nějak elegantně zabudovat ten displej, aby to nějak vypadalo.

No a je to :-) A ještě se u toho i něco naučíš.

Uživatelský avatar
TFSi
Příspěvky: 23
Registrován: 28 úno 2010, 01:00

#14 Příspěvek od TFSi »

Takhle teoreticky to mám taky zvládnutý, jenže převod do praxe je trošku horší... :cry:
displej: ten z 3310 je perfektní jak rozměry a rozlišením, tak cenou (200Kč)
procesor: ehm... :roll: ... procesor?
napájení: tak to by snad problém nebyl. To je asi tak jediná věc kterou bych zvládl.
Vývojové prostředí - angličtinu bych možná ještě nějak přestál. Můžeš dát link na ten Bascom?

Obrázky už mám nakreslený 8-)

Mám takovej pocit že elgantní umístění by v mém případě bylo to nejjednodušší.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PeteBurns »

Čo máš za auto? Myslím že takto zobrazovať iba otvorené dvere je dosť nezmysel, praktickejšia aj jednoduchšia by bola indikácia ledkami na siluete auta, ako to má veľa značiek...ale pokiaľ už trváš na LCDčku a procáku, tak to už potom radšej poriadne pošpekuluj a daj tam čo najviac funkcií, aby to stálo za to...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“