Cievka ako zdroj energie

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

Cievka ako zdroj energie

#1 Příspěvek od Split »

Uvazoval som nad beznou cievkou (tlmivkou) a jej akumulacnymi schopnostami. Nemam na mysli SMES(anglicky) iba obycajnu cievku so zeleznym jadrom. Ake su nevyhody napr. oproti kondenzatoru v praxi?Dakujem
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Kondenzátor nabiješ, natrvalo odpojíš od zdroje a energie je tam. S cívkou to neuděláš.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Jedině pokud by byla supravodivá - pak ano. Ale i kondenzátor má ztráty, takže náboj z něj se pomalu "ztrácí" - je vybíjen ztrátovým odporem dielektrika.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#4 Příspěvek od Split »

takze cievka nie je schopna dhodobo uchovavat naboj? Co je pricinou? Odpor vinutia?
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Největší problém bude s rovnicí u(t)=L.di/dt , čili s okamžikem vypnutí proudu za účelem akumulace náboje. V tu chvíli se cívka vzbouří a veškeré svoje mg pole promění opět na energii, která se prostě někde vybije - většinou přeskokem jiskry. Ani nekonečně rychlý odepínač to nespasí, pokud se bude čas limitně blížit nule, napětí se bude limitně blížit nekonečnu... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Příčinou je Hopkinsonův zákon: N*I = Rm * Φ

Aby cívka vytvářela magnetické pole, musí jí protékat proud. Bez proudu není magnetické pole a tak ani jeho energie. Říká to i vzorec pro energii indukčnosti: W = ½ * L I²

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

ZdenekHQ píše:Největší problém bude s rovnicí u(t)=L.di/dt , čili s okamžikem vypnutí proudu za účelem akumulace náboje. V tu chvíli se cívka vzbouří a veškeré svoje mg pole promění opět na energii, která se prostě někde vybije - většinou přeskokem jiskry. Ani nekonečně rychlý odepínač to nespasí, pokud se bude čas limitně blížit nule, napětí se bude limitně blížit nekonečnu... :D
Cívka neakumuluje náboj a do akumulačního (udržovacího) režimu se převádí zkratováním. Mám dojem, že třeba v NMR se používá nabuzená vyzkratovaná supravodivá cívka, která se jednou za pár dní znovu přibudí (přece jen není úplně supravodivá).

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#8 Příspěvek od Split »

dobre..dakujem za odpovede aspon viem ze tadeto cesta nevedie
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

A proto se k elektromagnetu výkonných stykačů ze stejnosměrným ovládáním nepřipojuje jen antiparalelní dioda, protože prodlužuje dobu odpadu..

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Andrea píše:
ZdenekHQ píše:Největší problém bude s rovnicí u(t)=L.di/dt , čili s okamžikem vypnutí proudu za účelem akumulace náboje. V tu chvíli se cívka vzbouří a veškeré svoje mg pole promění opět na energii, která se prostě někde vybije - většinou přeskokem jiskry. Ani nekonečně rychlý odepínač to nespasí, pokud se bude čas limitně blížit nule, napětí se bude limitně blížit nekonečnu... :D
Cívka neakumuluje náboj a do akumulačního (udržovacího) režimu se převádí zkratováním. Mám dojem, že třeba v NMR se používá nabuzená vyzkratovaná supravodivá cívka, která se jednou za pár dní znovu přibudí (přece jen není úplně supravodivá).
Máš pravdu, bral jsem to celý trošku s odstupem, takže jsem myslel samozřejmě energii, nikoliv náboj. Stejně tak má samozřejmě logiku zkratování místo odepnutí, člověk by se měl víc zamýšlet nad fyzikálními zákony a ne jen tupě napsat odpověď, ale nikdy jsem v praxi cívku jako permanentní magnet nepoužíval a ani mě nikdy nenapadlo, že to v NMR používají... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

Na cievku a kondenzátor sa možno pozerať ako na rovnaké prvky. Stačí zameniť prúd a napätie, indukčnosť s prevrátenou hodnotou kapacity. Zatiaľ je zvládnutý veľmi vysoký paralelný odpor (malá vodivodť) dielektrík, horšie je to v bežnej praxi s vysokou vodivosťou cievky či s malým až nulovým odporom za normálnych podmienok. Ale časy sa pomaly menia. Už sa vie supravodivosť dosiahnuť aj pri o hodne vyšších teplotách ako v časoch tohoto objavu.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“