Oscilator v TV modulatoru z videa

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Oscilator v TV modulatoru z videa

#1 Příspěvek od kulikus »

Modulator pro TV vystup z videa (MCB8-UG3621) ma laditelny UHF oscilator, na kterem lze nastavit frekvenci TV kanalu. Oscilator je induktyve vazan na vnitrni smesovac pres transfomator v rezonancnim obvodu.
Jaka amplituda oscilaci byva na vystupu oscilatoru?

Modul ma take antenni vstup a vystup pro TV, vestaveny VF zesilovac a rozbocovac pro tuner ve videu.
Jake zesileni ma cirka tento VF zesilovac?
Ma kablik vedouci k tuneru take vlastni impedanci 75 ohmu?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Kolik dává na výstupu oscilátor, jsem nezjišťoval, ale na konektoru bývá signál (různý podle typu) v řádu jednotek mV - obvykle mezi 2mV a 10mV.
Zbytek zjistíš podle převodu výstupního tráfka a útlumu slučovače.
Vestavěný zesilovač mívá zisk 6-10dB. Podle toho, že stejné kanálové voliče se osazovaly i do TVP, bude propojení modulátor-tuner běhat také na 75Ω.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Mezi výstupem modulátoru a oscilátorem je směšovač s jedním tranzistorem a za ním vazební člen (odhaduju útlum 3dB) pro sloučení se signálem z externí antény. Můžu předpokládat, že je na oscilátoru je úroveň 2x větší jako na výstupu?

Zjistil jsem, že osazený LA7054 je odpaleny - uz je venku a nový dávat nebudu. Ale zajímá mně, přežil-li modul oscilátoru. Příkon má 1mA na 5V. Na TV přijímači přítomnost nemodulované nosné nezjistím. Je jiný jednoduchý způsob, jak detekovat chod scilátoru UHF, když nemám VF milivotmetr k dispozici?
Výstup můžu prohnat zesikem aktivní pokojové antény s nastavitelným ziskem až 36dB. Jediné, co mně napadá, je nasměšovat to se signálem z antény do TV a laděním oscilátoru zkusit překrýt signál. Je to schůdný způsob?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

kulikus píše:...Na TV přijímači přítomnost nemodulované nosné nezjistím.
... Jediné, co mně napadá, je nasměšovat to se signálem z antény do TV a laděním oscilátoru zkusit překrýt signál. Je to schůdný způsob?
A proč bys nezjistil? Pokud použiješ analogový přijímač, který nezatemňuje obrazovku bez signálu, tak při příjmu nemodulovaného signálu zmizí z obrazu šum a obrazovka ztemní.
A k tomu nápadu - ano, je to schůdný způsob. Jen ten tv signál nesmí být příliš silný, abys ho mohl lépe "překrýt". :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Bastlířský způsob:
Vem 2X diodu GA205 (nebo moderní schottky náhradu) a zapoj je do série.
Na spoj připojíš kond 10pF a na kraje analogový měřáček z magnetofonu. Paralelně k měřáčku můžeš připojit kond 1nF. Na konec toho kondu 10pF připoj měřící hrot. Diody s kondama vestavíš do staré fixky. Místo měřáčku z magiče můžeš použít i Avomet či jiný analogový měřák.. Rozsahy vyzkoušíš.. Při nejnižších rozsazích indikuje i bezdotykově..
Tato indikace síly pole mi fungovala docela dobře a postačovala mi pro otestování kmitů různých oscilátorů.
PAMATUJ: (pro zde přítomné neznalé)
Dotykem měřícího hrotu určitých komponentů oscilátor rozlaďuje. Rozladění způsobí i přiblížení kovových předmětů do blízkosti laděných obvodů..

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od Burajko »

Pri tychto typoch oscilatorov staci merat odber,dotykom na elekt. trandu pri vysadeni osci. poklesne znatelne odber.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

kulikus píše:Mezi výstupem modulátoru a oscilátorem je směšovač s jedním tranzistorem a za ním vazební člen (odhaduju útlum 3dB) pro sloučení se signálem z externí antény. Můžu předpokládat, že je na oscilátoru je úroveň 2x větší jako na výstupu?
Útlum bude kolem 4dB, tedy napětí oscilátoru bude asi 1,6x vyšší. V ideálním případě (3dB) by napětí bylo jen 1,414x vyšší.
kulikus píše:...osazený LA7054 je odpaleny... ...na TV přijímači přítomnost nemodulované nosné nezjistím. Je jiný jednoduchý způsob, jak detekovat chod scilátoru UHF... ...nasměšovat to se signálem z antény do TV a laděním oscilátoru zkusit překrýt signál. Je to schůdný způsob?
LA7054 ( http://www.datasheetarchive.com/pdf-dat ... 767513.pdf , http://www.datasheetarchive.com/pdf-dat ... 578888.pdf ), vedle upínání videosignálu na vršky synchronizačních impulsů a FM modulátoru nosné zvuku, obsahuje taky generátor testovacích pruhů, s tím by ti odpadla starost, jak indikovat činnost oscilátoru.
Bez toho ti zbude jen to překrytí přijímaného signálu. A němý obraz.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

Ano. Další modulátor s LA7054 skutečně v testovacím režimu generuje dva bílé pruhy a zároveň moduluje dle vnějšího zdroje analog signálu - ověřeno na TV přijímači. Zbztek toho prvního použiju jako anténní zesilovač a zbude mi právě ten oscilátor.

Burajko popsal velmi pěkný způsob, díky.

To Artaban001: Myslím se, že amplituda oscilací 4mV-20mV bude hluboko pod prahovým napětím diod popsáného zdvojovače napětí s měřáčkem. Bude to fungovat na 600MHz ? Do jakých frekvencí to lze s GA205 použít? Jakou cirka amplitudu už to detekuje?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

S půlkou dvojdiody BAS70-04 nebo s GA205-207 se ti ručka mikroampérmetru hne ještě při 800MHz při vf napětí už pod 1,5mV, přece jen ty diody vedou už od nuly. Sice malý proud, ale vedou. To, že rychleji otevírají až při vyšším napětí, není momentálně až tak moc důležité.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kulikus »

Tak jsem o víkendu našel...
V knize Zaklady TV techniky zmiňuje autor (Vít), v sekci TV tuner, že napětí oscilátoru bývá 20x větší než signál přivedený do směšovače. TV tuner má mít na vstupu signál v rozsahu 1-25mV. Oscilátor by tedy mohl mít 20-500mV.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Kulikus: Vyzkoušej to, a uvidíš. Sám jsem to provozoval často. Indikovalo to i oscilátory v rádiových tunerech. Pokud by jsi chtěl ještě větší citlivost, není problém dorobit zesilovač. Ty GA205 chodily do dost vysokých frekvencí, řádově stovky MHz..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

kulikus píše:...v sekci TV tuner, že napětí oscilátoru bývá 20x větší než signál přivedený do směšovače. TV tuner má mít na vstupu signál v rozsahu 1-25mV. Oscilátor by tedy mohl mít 20-500mV.
Ano, takovou úroveň oscilací poskytuje oscilátor v tuneru, je to nutné pro vyšší účinnost směšovače.
Ovšem pro oscilátor v modulátoru platí ty jednotky mV.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“