Izolační vzdálenosti mezi spoji na DPS

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
waldik
Příspěvky: 11
Registrován: 06 říj 2008, 02:00

Izolační vzdálenosti mezi spoji na DPS

#1 Příspěvek od waldik »

Zdravím,

nemáte někde přehled o izolačních vzdálenostech mezi spoji na DPS pro různá napětí? Viděl jsem kdysi nějakou tabulku a nemohu ji nyní najít.
Byla to tabulka pro materiál FR4 s 35um mědi a dle napětí byly stanoveny minimální vzdálenosti mezi vodiči.
Některé "chytřejší" návrhové systému to umí i doporučit při návrhnu, nemýlím-li se.

Abych se vyjádřil přesněji. Mám na DPS 12V logiku a rovněž i relé na 230V. Potřebuji to udělat co nejmenší a mou otázkou je, jak blízko mohou být na DPS vývody relé k té 12V logice.

Děkuji.
Naposledy upravil(a) waldik dne 15 bře 2010, 12:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ta vzdálenost záleží na spoustě faktorů - já se v praxi snažím nejít pod 5mm, i když tabulková hodnota je menší.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Já se taky pro 230 V snažím držet těch 5-ti mm. Nedávno jsem na tišťák dával násobič napětí na 1000 V, tak jsem tu vzdálenost příslušně zvětšil a navíc pro jistotu zapatlal zespodu všechny spoje silikonem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já to všechno lakuju. Ale pokud chce nějaký náročnější podmínky, nejjistější je frézka a drážka.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Jestli to má obstát jako bezpečné zařízení z hlediska ochrany uživatele před úrazem, nejjistější je pohled do norem a zkouška příslušným napětím.
Co je ti platný tabulkový údaj o mezeře pro dotyčné napětí, když to někdo může napařit v blízkosti konvice nebo při bouřce 3 kV superponovanými na 230.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Dratak »

Pokud to má obstát jako bezpečné zařízení tak bych volil vzdálenost mezi primární a sekundární stranou minimálně 10mm. Opravoval jsem pár zdrojů pro IPTV set top boxy a pro GSM brány, vždy byla mezi primární a sekundární stranou vzdálenost minimálně 10mm. U optočlenu, kde toto nemohlo být splněno, byly vývody DIP roztaženy ze 7,5 na 10mm a protože ani tak nemohla být (kvůli ploškám) vzdálenost dodržena, byla pod optočlenem profrézována podélná drážka.

U sítě 230V (nemluvím o bezpečném galvanickém oddělení primární a sekundární strany, ale např. o vedení L a N na plošném spoji vedle sebe) jsou to pokud se nepletu 4mm. Svorkovnice ARK do plošného spoje s roztečí 5mm mají max. povolené napětí 250V střídavých, takže když si odečtu místo na pájecí plošky, tak ty 4mm celkem odpovídají.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:Co je ti platný tabulkový údaj o mezeře pro dotyčné napětí, když to někdo může napařit v blízkosti konvice nebo při bouřce 3 kV superponovanými na 230.
To je myšlenka hodná génia. Budeme tedy proto všechny zdroje dimenzovat na napěťovou odolnost v desítkách až stovkách kV a montovat do vodotěsné krabice ?
Přílohy
pevnost.png
(57.03 KiB) Staženo 1633 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše: To je myšlenka hodná génia. Budeme tedy proto všechny zdroje dimenzovat na napěťovou odolnost v desítkách až stovkách kV a montovat do vodotěsné krabice ?
Záleží na daném účelu, génie.
Z provozního hlediska stačí úplně 2 mm mezi rozdílem potenciálů stovek V, aby zařízení fungovalo. (třeba obvody okolo děliče pro obrazovku)
V medicínských přístrojích kde se nástroj na malé napětí dotýká osoby nebo dokonce do něj leze, bude průser i těch 10 mm když si na nich udělá hnízdo pavouk, tam bude lakování a hermetizace na místě :wink:
Ale stovky kV asi nejdou potřeba ani tam.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Medicínský mašiny mají většinou dvojí oddělení od sítě, takže by pavouci museli zorganizovat záškodnickou válku, včetně nabourání a navrtání často používanýho oddělovacího trafa. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“