pomoc začátečníkovi - nerozumím návodu

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p0o9I
Příspěvky: 29
Registrován: 21 bře 2010, 01:00

pomoc začátečníkovi - nerozumím návodu

#1 Příspěvek od p0o9I »

Dobrý den.
narazil jsem na internetu na návod na detektor elektrostatického pole.
jelikož však patřím k lidem, kteří se prakticky vůbec neorientují
v elektrosoučástkách prosím vás o pomoc.
v návodu je seznam všech součástek, bohužel však nevím co je vlastně co a nechci, aby se opakoval minulý scénář nákupu, kdy jsem se s prodavačem nemohl dohodnout, co chci, jelikož to nevím.

R1 4K7
R2 5k trimer
R3 10M
C1 470 pF
T1,2 BC 327
T3 BC 337
D1 nízkopríkonová LED
M1 ručičkové meradlo 100 uA

prosím tedy ty, kteří obětují trochu času, aby mi objasnili co je co
děkuji za každou odpověď
Přílohy
schema.jpg
Schema stavebnice
(42.28 KiB) Staženo 51 x
Naposledy upravil(a) p0o9I dne 21 bře 2010, 22:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

No nevím. připadá mi to trochu až jako provokace. Pokud nevíš co znamenají tyto základní označení tak nevím jak to chceš stavět. Normální prodavač MUSÍ vědět o co GO. R jsou odpory, C kondenzátory, T tranzistory, D je v tomto případě LED-svítivá dioda a M1 měřící přístroj.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
p0o9I
Příspěvky: 29
Registrován: 21 bře 2010, 01:00

#3 Příspěvek od p0o9I »

Základní označení, jako co je odpor atd. bych ještě zvládnul, ale přijde mi, že ty součástky mají spoustu dalších parametrů, kterým prostě nerozumím
a omlouvám se , jestli můj dotaz vyzněl jako provokace

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

Re: pomoc začátečníkovi - nerozumím návodu

#4 Příspěvek od Killroy »

p0o9I píše:a nechci, aby se opakoval minulý scénář nákupu, kdy jsem se s prodavačem nemohl dohodnout, co chci, jelikož to nevím.
No pokud jsi nebyl na tom nákupu třeba v mlékárně, tak bych předpokládal, že i ten nejblbější prodavač v obchodě se součástami dokáže ten seznam snadno naplnit. Druhá věc je to, že tě třeba požádal o upřesnění co se týče provedení a tys nevěděl. V tom případě si to nech u někoho postavit a svěř mu i ten nákup součástek.. :D

Killroy

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Co je to za stavebnici? Případně: můžeš sem vyvěsit schéma?
Asi potřebuješ doplnit, jak mají tranzistory seřazené vývody, jak se polarizuje LEDka atd.
Barevné značení odporů už tu máme:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... cle&sid=12
Že například 4k7 je 4700 Ω, tedy barevné značení na odporu bude žlutá (=4) - fialová (=7) - červená (x100) - (a žádná nebo stříbrná), t.j. 47x100=4700, to už nejspíš víš.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Neměl by ten T3 být spíš NPN? Takhle půjde těžko otvírat. 8O

EDIT: Jo v rozpisu je, tak jen chyba schemátka.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

No po poslední zkušenosti v GESu HK tomu nevěřím . Byl tam postarší člověk a měl seznam , ale nedali mu nic a když jsem se sám zeptal , proč mu nepomohou , tak prý aby mu špatně neporadili . No a za trest mi asi dali místo 4528 4028 , abych příště neotravoval . Mám to k nim 40km a stojím na tom měsíc ...

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#8 Příspěvek od marli »

Já bych se zase nedivil kdyby měl takovou zkušenost z GM v Plzni. Ten týpek s bradkou je arogantní až běda, ještě párkrát mi pohne žlučí a přetáhnu si ho asi na druhou stranu pultu:)... Milan

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Vogon »

BOBOBO píše: ...ale nedali mu nic a když jsem se sám zeptal , proč mu nepomohou , tak prý aby mu špatně neporadili...
...čemuž se ani nedivím, neboť jsem byl svědkem v GESu v Brně prudké hádky až téměř rvačky.
Nějaký postarší pán potřeboval do zdroje tříampérové diody na síťové napětí. 1N54xx skladem neměli a prodavač mu nabídl nějakou rychlou spínačku, tuším HER, číslo si nepamatuju.
Vzápětí se rozpoutala krutá bitva mezi několika frustráty před pultem i za pultem, kteří si vzájemně sdělovali svoje teorie o chovu bravu a skotu.
Obecně vzato se v tomhle oboru nedivím, že prodavači se drží zpátky a pokud zákazník jasně nedefinuje požadavek tak se do nákupu příliš nemontují.

Mě osobně třeba prodavač v GM zjebal jak učně za to, že jsem mu nedal seznam ve formátu 30x odpor 1k2 ale
10x odpor 1k2
10x odpor 1k2
10x odpor 1k2

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Nelze než dodat , jsou to podavači ne prodavači , dále škoda slov .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

To schema je jedna velká blbost, to měl autor zřejmě slabou chvilku.

Chování některých postarších pánů je občas děs, neboť se jedná často o vzteklé dědky, co nestihli v akci koupit levnej jogurt či pyžamo a teď hledají, na kom by se vybouřili.

A co se týká p(r)odavačů - máme, co jsme chtěli, součástky jsou levné, na platy moc nezbývá a podle toho to vypadá. Ovšem, když se mě p(r)odavač zeptá, co si představuju pod pojmem "přepínací tlačítko", zatímco na mě hrdě hledí, přecházím i já do sarkastické ofenzívy.

Jinak, co se týká prodavaček v elektru, tak s těma mám jen dobré zkušenosti a je to pro pány p(r)odavače pěkná ostuda.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Jsou i výjimky, naštěstí, třeba v brněnským GMku je jeden takovej starší a ten tomu celkem dobře rozumí a umí i poradit.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

snad kdyby byli prodavači svým platem motivováni a nebo dokonce měli pohyblivou složku mzdy podle tržby, z toho část pohyblivé složky na kvadrát podle opakované návštěvy zákazníka...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já bych jim navíc do vyhledávačů přidal slovníček pojmů. Ten okamžik, kdy prodavač něco naklape do počítače a ono mu to nic nenajde je občas tragickej, pokud prodavač vůbec neví, o čem je řeč. Na tom není nic špatnýho, pokud se umí zeptat. Pokud je to vůl se zálibou v pohádkách a na druhé straně pultu stojí pouhý poslíček, co tomu taky nerozumí, přinese místo dvoubarevné ledky kropící konev.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Součástky“