OVP CTV2843

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jany685
Příspěvky: 22
Registrován: 12 lis 2009, 01:00

OVP CTV2843

#1 Příspěvek od jany685 »

Zdravim vas , Mam na stole tento TV, Pri zopnuti sietoveho spinaca nesvietila kontrolka,, na sekundarnej strane neboli ziadne napetia, zistil som z prehriatim rezistorov R130 a R132 =39k boli na nich vytvorene studene spoje, po prepajkovani a vymene jedneho z tych rezistorov a tiez po vymene C109- 100uF a C113 - 1uF, telka ide, no a teraz by ma zaujimalo ci to prehriatie rezistorov ma nejaku pricinu? Mohol ich prehriat vadny NL101- UC3843? ten som tiez pre istotu vymenil , no neviem ci mam cakat este nejaku zradu? Dik

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od cabernet »

Je to normalne, ze sa hreju a po case vytvoria studene spoje. Ten obvod to nesposobil. Najskor to bola ta C109.

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od BaluSK »

UC3843 si menil zbytocne a ked uz si ho vymenil,tak si ho mal vymenit komplet aj so suciastkami ktore sa pri jeho vymene maju menit....Rezistor sa ti prehrieval bud tym ze bol od vyroby zle napajknuty,alebo: a to skor,ze zdroj je pernamentne pretazovany...to znamena,ze musis dat do poriadku aj sekundarne obvody :wink:

Uživatelský avatar
jany685
Příspěvky: 22
Registrován: 12 lis 2009, 01:00

OVP CTV-2843

#4 Příspěvek od jany685 »

A tie suciastky su......? Je spravne ked poviem ze cez tie rezistory je napajana ta NL101? a zataz sekundarnych zalezitosti na to nema vpliv? neviem ale myslim si ze ta 101cka napajanie len riadi, ci nie? opravte ma ak sa mylim,

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#5 Příspěvek od kokun »

Máš v tom dobrý "hokej" - sežeň si nějaký SM OVP s tímto zdrojem (jsou ve všech modelech téměř totožné!) a najdeš tam popis, jak zdroj funguje :wink:
Ty R130 a R132 =39k jsou tzv. "startovací" - tj. napájejí NL101/uC3843 do doby, než se zdroj rozběhne a napájení IO (pin7) převezme obv. z vin. 5-7 tr. T101 a diody VD104/BA159 8O
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

Re: OVP CTV-2843

#6 Příspěvek od BaluSK »

jany685 píše:A tie suciastky su......? Je spravne ked poviem ze cez tie rezistory je napajana ta NL101? a zataz sekundarnych zalezitosti na to nema vpliv? neviem ale myslim si ze ta 101cka napajanie len riadi, ci nie? opravte ma ak sa mylim,
ked myslis ? :D

Uživatelský avatar
jany685
Příspěvky: 22
Registrován: 12 lis 2009, 01:00

OVP CTV-2843

#7 Příspěvek od jany685 »

Povedzme ze som to napisal zle , ale mal som na mysli to iste co povedal kokun, ale daleko od pravdy som nebol,,, len som chcel vediet ci sa ten problem nebude v blizkej buducnosti opakovat.

Inak servisne manualy som zbezne studoval


Ps , Je tazke odhadnut do akej miery je ten vas sarkazmus vazny, snad to myslite dobre, stejne dikes za info.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

Re: OVP CTV-2843

#8 Příspěvek od kokun »

jany685 píše:.... len som chcel vediet ci sa ten problem nebude v blizkej buducnosti opakovat.

Ps , Je tazke odhadnut do akej miery je ten vas sarkazmus vazny, snad to myslite dobre, stejne dikes za info.
Nevím, co vidíš za sarkazmus v mé odpovědi, ale budiž.

A co se ti může opakovat?
Vyschlý C109 - je také odvislý od toho, jak majitel vypíná telku. Pokud ji nevypne síťákem jak je rok dlouhý, tak odchází cca po 5-ti letech. Když semo tamo i vypne ze sítě, tak "životnost C109" prodlouží.
A startovací R130 a R132 - jsou asi trochu výkon. poddimenzované - spolu s mizerným zapájením do DPS se to musí časem projevit.
Ale zapájej (samozřejmě: vyndat, oškrabat na čistý kov, pocínovat a zapájet nazpět 8O ) - a dál neřeš, dělají to všechny :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od BaluSK »

Az tak sarkasticky som nebol a ak ano,tak len primerane ,aby som nikoho neurazil.
Snazil som sa Ta len nakopnut spravnym smerom ,co obnasa rutinna oprava tychto zdrojov,aby sa ti o mesiac nevratila telka nazad.Kedze vsak Tvoja odpoved zacinala vyvracanim toho co som napisal,pokladal som za bezpremetne temu rozvijat,na take diskusie nemam ziadnu chut a ani cas,sorry.Takze som ti len prikyvol a pokladal to za uzavrete.
Pekny den :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

BaluSK píše:Rezistor sa ti prehrieval bud tym ze bol od vyroby zle napajknuty,alebo: a to skor,ze zdroj je pernamentne pretazovany...to znamena,ze musis dat do poriadku aj sekundarne obvody :wink:
Já teda nevím, jak se může přehřívat startovací odpor u UC384x jako důsledek přetížení sekundáru. To jseš asi trochu mimo mísu a jany v tomhle měl pravdu. Takže i ten sarkazmus byl mimo mísu.

Uživatelský avatar
JaDu
Příspěvky: 238
Registrován: 25 bře 2010, 01:00
Bydliště: Liptov

#11 Příspěvek od JaDu »

Skontroluj ešte VD104. Ako správne píše kokun, cez túto diódu sa napája UCéčko po naštartovaní zdroja. Odpory 39k nie sú výkonovo dimenzované na trvalé napájanie, preto, ak by nedochádzalo k prevzatiu napájania UC z trafa, boli by preťažované s príslušnými dôsledkami.

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od BaluSK »

Andrea píše: Já teda nevím, jak se může přehřívat startovací odpor u UC384x jako důsledek přetížení sekundáru. To jseš asi trochu mimo mísu a jany v tomhle měl pravdu. Takže i ten sarkazmus byl mimo mísu.
Mila Andrea,Teba si vazim prilis velmi na to aby som toto komentoval.Mozem Ta vsak ubezpecit ze nie som mimo ziadnu misu :D Ak je totiz zdroj v OVP v takom stave ze ten spominany rezistor je opeceny,automaticky prichadza na rad aj vymena 100uF a 1uF -elytu v primarnom obvode a takisto aj elytov v sekundarnych obvodoch.Tie vyschnute elyty zbytocne pretazuju impulzny zdroj.Niekto to takto robi,niekto zasa nie,v kazdom pripade to chlapi z OVPcka doporucovali.Nestabilny zdroj je tvorcom dalsich potencialnych zavad a kedze na telku musim davat aj zaruku,tak tych par elytov nie je az taka zla investicia.Nie kazdy je zastancom prevencie,ja vsak ano...taaaak a teraz ma mozete kludne zacat prirovnavat ku ZSLABY :D

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Ty jsi jako příčinu upečení těch startovacích odporů uvedl přetížení zdroje. Chceš snad říct, že ztrátový výkon na těch odporech roste se zatížením zdroje?

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od BaluSK »

Nic take som ale neuviedol...spaleny rezistor vyriesil Jany tak,ako mu doporucoval Kokoun...oskrabat a preletovat..s tym sa v praxi ani nic ine nerobi.
Ja som napisal len ze UC3843 menil zbytocne a ked uz ho menil,tak ho mal vymenit komplet.Reagoval som vsak viacmenej na dotaz,ci ten zdroj mu moze este znova zhavarovat a na to bola moja reakcia.Mozno som sa blbo vyjadril,ale z praxe viem ze v OVP zdrojoch je takato prevencia namieste :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

To si to okecávej jak chceš, co jsi napsal si každý může přečíst, na co reagoval jany je také jasné a to že ses mu za tu reakci vysmál nebylo vůbec na místě, protože nic k smíchu nenapsal.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“