2,4GHz a maximální povolená výkon?

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2,4GHz a maximální povolená výkon?

#1 Příspěvek od jova1 »

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit s přenosem videa pomocí tohoto video transmitteru 2,4GHz 200mW – průmyslové provedení: http://www.unlock.cz/zarizenihtml/transmiter24.php
Není mi jasné o kolik mW překračuje limit generálního povolení pro tento druh přenosu (nevím zda se na něj vztahuje 25 nebo 100mW)a zda by se pomocí útlumového článku před anténou nedalo těch 200mW snížit na povolený výkon.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

Dle GL je max. 100mW e.i.r.p., tedy vc.zisku anteny.
Vseobecne se na to s.e.r.e, s.e.r.e na to i statni dozorovy urad, zvany CTU, takze na to klidne ser i ty.

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#3 Příspěvek od Hrnous »

povolených je 100mw když nebudem řešit, že to jede v obyčejné FM modulací místo ofdm a jiných. takže překračuješ 2x, nicméně pokud na tom budeš mít jenom ten pendrek anténu tak to v celku neřeš, pokud na to ale připojíš 23db síto tak už máš eirp 46dB tj. prakticky 40W! a to už se nebude líbit nejen čtu ale brzo po té tvojí anténě hodí někdo dlažební kostkou / z řad isp, které tím zrušíš /

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

Hrnous píše:povolených je 100mw když nebudem řešit, že to jede v obyčejné FM modulací místo ofdm a jiných. takže překračuješ 2x, nicméně pokud na tom budeš mít jenom ten pendrek anténu tak to v celku neřeš, pokud na to ale připojíš 23db síto tak už máš eirp 46dB tj. prakticky 40W! a to už se nebude líbit nejen čtu ale brzo po té tvojí anténě hodí někdo dlažební kostkou / z řad isp, které tím zrušíš /
ISP na to serou jeste vic, bezne davaji 400mW karty a k tomu 10-20dB antenou. Kasli na to, CTU na to kasle taky, vim to z vlastni zkusenosti. CTU se nebude ani obtezovat prijet. Max. tak na 5Ghz pokud budes rusit radar, tak to snad,ale jinak prd.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jova1 »

Situace jo o trochu složitější. Potřebuji to na přenos obrazu fotoaparátu z letadla. Teda už to nějaký čas provozuji s vysílačkou 35MHz. Nyní jsem se rozhodl přejít na 2,4GHz a narazil jsem viz příspěvek druhý zdola: http://www.rcmania.cz/modules.php?name= ... c&start=30
Chtěl bych se tím snížením výkonu vyhnout zahlcení (snížení vstupní citlivosti) u leteckého přijímače a řekněme dostat výkon na legální úroveň. Ani ta úroveň mi není jasná. Na Rcmanii tvrdí 25mW tady se tvrdí 100mW. Tak stále nevím. Předpokládám že jako antény budu i nadále používat pouze pendreky. Řídit letadlo a ještě na něj natáčet směrovku bych nestíhal.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

když předpokládáš že anténa na modelu může být v jakékoliv obecné poloze vůči přijímači, tak musí být obě antény všesměrové, to znamená v praxi bez zisku. Pendrek není úplně nesměrový, záleží na blízkém okolí, bude se podobat lambda/4 anténě, v ose pendreku nevyzařuje. Na týhle frekvenci bude v praxi signál se spoustou odrazů, minim a maxim která se u pohybujícího objektu bude pořád měnit. Takže leda přerazit principiální nespolehlivost silou signálu, což na vyvýšeném vysílači bude něco jako tahání ČTÚ za nohu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem se bláhově domníval, že existuje alespoň takový pořádek, jako že pro FM videopřenosy na 2.4Ghz jsou vyhrazený ty 4 kanály a dalších x pro internet - a ono ne. Zapnul jsem chůvičku a bylo po internetu. Naštěstí tady už jede 5Ghz, na 2.4Ghz je opravdu neuvěřitelný bordel.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#8 Příspěvek od pida_m »

... no ono je to trošku složitìjší. On se v tomto pásmu dìlá pøenos videosignálu vìtšinou v rozprostøeným spektru QPSK nebo 64QAM, 16QAM, jde v tomto pásmu vysílat i 5W. Píšu to z hlavy, neb nejsem doma, kde mám lKmit, tab. ÈTU. Pak se dá celkem v pohodì na nìkolik kilákù pøenést sig. HQ...
Co se týká rušení, tak alespoò u nás ÈTU velmi peèlivì kontroluje výkony isp.
píïa

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#9 Příspěvek od RadekB »

pida_m píše:...
Co se týká rušení, tak alespoň u nás ČTU velmi pečlivě kontroluje výkony isp.
Tak to me napis pod ktere uzemi to vase CTU patri, protoze to by tady nekteri ISP nemohli fungovat. A reakci CTU jsem zazil na vlastni kuzi.

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#10 Příspěvek od pida_m »

.. no já ji zažil taky, jako nestraný pozorovatel, neb v našem baráku v K.V. má jeden z nejvetších ISP v okolí centrálu. Sice se to obešlo bez pokuty, ale okamžitì museli snížit vyzážený výkon nìkolika antén. To udìlali na kartì softwarem. Jinak CTU tady chodí i k ostatním ISP na kontroly, což vím od jejich technikù. (i od technikù z CTU). ..Mìøí ale vìtšinou na kabelu k anténì, (neb se jim nechce lozit po støechách... následnì ten vyzáøenej dopoèítají.
píïa

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jova1 »

Už mě chlapy nenapínejte. Tak kolik může jít z toho video transmitteru mW ? Je to vážně 100mW?

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#12 Příspěvek od pida_m »

v pøípadì letadálka z kamerou bych to neøešil, neb je to jen krátkou dobu. Spíš bych øešil dostupnost signálu, aby se na to daloo koukat..
píïa

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#13 Příspěvek od pida_m »

joa spíš bych øešil váhu baterii a celého zaøízení z ant. aby to vùbec vzlítlo.
píïa

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jova1 »

TO pida_m řešit hmotnost a koukatelnost nemusím. To mám dávno vyřešené a je to funkční.
Co bych chtěl hlavně dořešit, je právě ta „legálnost“ a konečně se dostat ke konkrétním hodnotám které jsou u nás pro tento druh vysílání povolené. Osobně se v údajích z generálního povolení moc nevyznám a už z důvodu nekonečných a vášnivých diskuzí na RC mánii (viz předchozí odkaz) bych měl rád jasno.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jova1 »

Tak řekněme že jsem po telefonickém dotaze na ČTÚ moudřejší a skutečně můžu vysílat na 100mW.
Nevíte někdo jak postavit, nebo kde koupit útlumový článek -3dB na 2,4GHz?

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“