Digitální hodiny

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Smitka92
Příspěvky: 3
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

Digitální hodiny

#1 Příspěvek od Smitka92 »

Zdravim, chtěl jsem postavit hodiny - mam je jako ročníkovou práci. Ale na netu jsem nenašel žádný schema co by mi vyhovovalo. Tak jsem se několika inspiroval a nakonec navrhnul tohle schema. Nejsem si uplně jitý jestli je to správně nebo jestli tam něco nechybí. Tak kdybyste se na to někdo podíval, budu rád za každou radu.

[/img]http://img255.imageshack.us/img255/1016 ... ek.png[img]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Teoretická funkce je jedna věc, pro praxi bych to rozdělil na napájení oscilátoru a čítačů zálohovaně a zvlášť displej, aby se nemusela držet baterkou část s velkou spotřebou. Regulace jasu fotoodporem jak to máš paralelním regulátorem, když použiješ LED 20mA na segment tak budou z T2 kamna, lepší by byla asi sériové regulace. Vybalancování hodnoty regulace jen fotoodporem bez dostavení odporovým děličem je taky spíš teoretické.
Ta tlačítka pro nastavení hodin a minut budou 100% bez zákmitů? aby pak uživatel nevystříkl, když při puštění tlačítka 20x přejede :twisted:

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od piitr »

Což o to, mně se zdá, že ta regulace jasu je sériová, ale tak nějak blbá. Ten tranzistor T2 určuje celkový proud všemi LEDkami dohromady. Takže když se nějaká rozsvítí, sebere ostatním část proudu a ty pohasnou. To ale nevypadá vůbec hezky. A pokud se ty LEDky budou trochu lišit, může se stát, že se některá ani nerozsvítí, když má. Myslím, že paralelní řazení LEDek se tu už probíralo.

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#4 Příspěvek od Burajko »

Okrem toho co ti vytkol Crifodo,sa naskyta este jedna otazocka...Preco je tam 5 len(az) segmentov?
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Racius »

To nastavenie hodín ti nebude fungovať. Nepodarí sa ti vystihnúť moment správnej hodnoty, to ti garantujem.

Namiesto toho privádzaj do sekundového čítača rôzne rýchle impulzy z časového generátora. Inšpiruj sa tu:

Nedávno som riešil konštrukciu takýchto hodín, ale pochválim sa s tým neskôr kvôli embargu - je to na súťaž.

Uživatelský avatar
Smitka92
Příspěvky: 3
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

#6 Příspěvek od Smitka92 »

No s tou regulací si vůbec nevim rady, ale většina obvodu je podle Digitálních hodin od Danyka, tak jsem předpokládal. že tam problém nebude.
Tady je odkaz: http://www.danyk.wz.cz/hodiny.html

Uživatelský avatar
ar196
Příspěvky: 143
Registrován: 09 dub 2005, 02:00
Bydliště: Rájec-Jestřebí (J.M.)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ar196 »

Něco takového mám postaveno a funguje to tak 10let bylo to někde podle AR.Ale číslo asi jen tak nenajdu.Ale byla to klasika

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#8 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj,

Tak něco takového sem postavil když sem byl v druháku ovšem pro svou potěchu nikoliv do školy.

Použuil sem k tom myslím naprosto nevhodné IO tesla TTL řady 4000 (MHxxxx).

Čítače a dekodéry sem měl zvlášť, na každý segment byl potřeba odpor.
Ještě bych doporučil ty displaye budit multiplexně. dekodéry můžeš, nebo ve tvém případě musíš nechat všechny, ale společné katody můžeš budit postupně ve vhodném kmitočtu a jejich jas ovládat střídou.
Na nastavování sem měl luxusní modul který využíval optiku ze staré myši a každý řád, mimo sekund, se dal řádit samostatně.

Nejhorší to je prodrátovat. Pokud nejsi šťaslivec co si může navrhnout tišťák.
Tak pak zbývá univerzál a proletovat smoletovacím drátem který se dá nahradit vinutím ze staré flopky.

PS. všimli jste si co vše se dá poučít ze starého PC ?

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Racius »

Tak už je po súťaži, predstavujem vám môj výtvor z IV-6.

Myslím že rozsiahlejší komentár nie je treba.
Schému netreba komentovať, ja viem kde sú jej nedostatky.

Mojím cieľom bolo skĺbiť krásu dreva, skla, kovu a elektroniky.
Přílohy
IMG_0628.JPG
(58.48 KiB) Staženo 69 x
IMG_0626.JPG
(66.58 KiB) Staženo 70 x
IMG_0622.JPG
(87.2 KiB) Staženo 92 x
schema_2.png
(27.01 KiB) Staženo 248 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

To jako navzájem natvrdo zkratuješ výstupy té 4060ky 8O Se divím, že tě ještě nenakopala všemi 16ti.

Uživatelský avatar
Smitka92
Příspěvky: 3
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

#11 Příspěvek od Smitka92 »

S plošňákem to mam jednoduchý, to ve škole vytisknu na folii, nažehlim na kuprexit a vyleptam.
Dík za schema, určitě využiju. Tahle barva elektronek je super a ten kryt se ti taky povedl.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#12 Příspěvek od Zirafka »

To žhavení není dobře udělané, protože je s ním spojená katoda itronu. Žhavící vlákna mají být spojena paralelně a napájena malým napětím. Takto je na každé katodě trochu jiné napětí a itrnony budou svítit každý jinak.

Jinak 15V na anodách je také dost málo, chtělo by to více a budou lépe svítit.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#13 Příspěvek od Atlan »

pozeram ze je tam 317...neslo by tam dat fotoodpor aby jas bol regulovany v zavislosti od osvetlenia.....

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Racius »

Variola píše:To žhavení není dobře udělané, protože je s ním spojená katoda itronu. Žhavící vlákna mají být spojena paralelně a napájena malým napětím. Takto je na každé katodě trochu jiné napětí a itrnony budou svítit každý jinak.

Jinak 15V na anodách je také dost málo, chtělo by to více a budou lépe svítit.
To mi tiež napadlo. Ale po boji je každý generálom :lol:

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#15 Příspěvek od Zirafka »

Racius píše:To mi tiež napadlo.
A proč jsi to tedy nezměnil už v návrhu?

Jestli si dobře pamatuji, tak IV-6 mají žhavící napětí 1V (+- něco málo) takže pokud jich je 6 připojených na 5 V je to docela málo. Menší žhavící proud má vliv na jas segmentů i na životnost emisní vrstvy katody.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“