usmìròovaè z CO2 sváøeèky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

usmìròovaè z CO2 sváøeèky

#1 Příspěvek od paveltl »

Zdravím,
mám tu na opravu sousedovo COèko (nìjaké ZPA - takové malé s podavaèem drátu v extra krabici nahoøe).

Jsou tam uhoøelé diody v jednom bloku 3f usmìròovaèe, kdy je 6ks KYZ79 (3+3) paralelnì na jednom hliníkovém žebru. Diody se kupodivu ještì stále nechají sehnat (ovìøeno telefonicky že jsou opravdu v šuplíku), bohužel je prodejce není ochoten vymìøit.
Takže mám otázku na zkušené servisáky jestli je možné tam prostì nasypat 6ks diod co obchodník dal i bez vymìøování.

jen pro zasmání: už je spravovali dva servisáci sváøecí techniky (jeden vmìnil kabely) a vždy prohlásily že je v poøádku - ano sváøelo, ale svár byl povrchový a neprovaøoval do hloubky. Takže 11 let vaøilo jen slabé plechy, jenže teï je potøeba na rámy vrat.

Po výmìnì usmìròovaèe uvidím jestli není vadný ještì pøepínaè.

COèko pochází z rozprodeje fabriky, kdy je vedení odmítlo prodat zamìstnancùm a šly ven. Takže onen sváøeè prohlásil že když je nebude mít on, tak si je nikdo jiný neužije.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Nerozumiem tomu, čo znamená "bez vyměřování", ale daj tam jednoducho equvivalent, alebo o niečo silnejšie aj za cenu, že treba prerobiť chladič - naši tam dali nejaké so závitovým upevnením a bolo to OK. Pozriem typ a dám vedieť.
Naposledy upravil(a) jandu dne 25 kvě 2010, 11:38, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

To záleží od toho , jak dlouhé mají přívodní fousy . A pokud nejsou paralelně , ale jen "třífázově" , tak je to jedno . Pokud jsou paralelně , raději i za cenu trochy mechúprav , vrazit jednu . Podívej se na svarforum , co vše dnes lidé na usměrnění dávají .

Uživatelský avatar
Jonapo
Příspěvky: 184
Registrován: 02 črc 2005, 02:00
Bydliště: slovensko

#4 Příspěvek od Jonapo »

ano oplatí sa dať tam diody s rovnakým odporom v závernom smere,
skús zajsť k predajcovi a vybrať si ich osobne on možno nevie ako sa to robí,možno tie diody predáva murár.

Uživatelský avatar
jojosuly
Příspěvky: 267
Registrován: 22 srp 2006, 02:00
Bydliště: Kysuce

#5 Příspěvek od jojosuly »

ak by bol zaujem mam dvojite diody MD 431-63_12 alebo MD 422R _100_12 su bezpotencialove možu ist na jeden chladič použiješ 3 na cely usmernovač a maš pokoj je to osvedčene , ostatne cez SZ

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#6 Příspěvek od paveltl »

bez vymìøení znamená že mi diody nezmìøí a nevyberou na co nejshodnìjší napìtí pøi zátìži, ale jen nasypou z hromady.

Pøívodní fousy u nich mají standartní délku co je na nich z výroby (cca 5cm). Celý 3f usmìròovaè je složen ze 6-ti desek a na každé desce 6 paralelních 20A alternátorových diod (vždy 3 pod jedním šroubem).
5 desek je v poøádku, jen na jedné mají diody uhoøelé vývody - takže tipuju na vhodnì položený šroubovák nebo klíè. Proto to potøebuji uvést do pùvodního stavu a nepotøebuji dìlat celý nový usmìròovaè.

Diody prodává Denkl, takže pøesnì ví co po nìm chci jen to nedìlá a musel bych si je nechat poslat poštou, takže si je sám nevymìøím.

Otázkou je jestli vùbec musí být vybírané, což by pøi sériové výrobì asi bylo trochu nepraktické. Nebo jestli mají tak malý rozptyl že to není potøeba.

Díky za tip na svarforum, porozhlídnu se tam.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

3f usměrňovač se skládá ze 6 diod, pokud je použito 6 desek, podívej se, jestli na těch nepoškozených náhodou není všech 6 diod řazeno paralelně (1 deska = ekvivalent 1 diody o 6x větším proudu) - pak by totiž byly ty vývody upálené zvenku a ne položením vodivého předmětu = pokud jsou paralelně, jsou všecky vývody těch 6 diod na jedné desce na stejném potenciálu a zkrat položením něčeho vodivého jen na vývody by nemohl vyvolat žádnou škodu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#8 Příspěvek od paveltl »

tenhle 3f usmìròovaè se zkládá ze 6-ti hliníkových desek a na každé je 6 paralelních diod (1 deska = ekvilant 1 silné diody). Vpøedu má 3 pøívody a z boku 2 vývody, pøièemž jsou upálené diody mezi nejbližším pøívodem a vývodem - ne spálené, ale pøímo uholé 1mm drátky.
Víceménì je jedno jak to vzniklo, jen myslím že kdyby to byla provozní vada asi by neodešla jen jediná deska (ekvivalení jedna dioda z 3f-usmìròovaèe).
Rohodil jsem si jej na jednotlivé diody a pøezkoušel 10A jestli jsou opravdu v poøádku.

Dùležité je promì jak to opravit - jinými slovy co si v tom mùžu a nemùžu dovolit. Abych tam nenasypal diody a po èase to znovu neshoøelo.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

Sdelovaci technika 11/1972 riadeny zvaraci usmernovac s tyristory.

rovnomerne rozdelenie prudu diodami sa dosiahne zaradenim odporu. Odpor je tvoreny medenym cernenim vodicom o priemere 1,5mm dlzky 30cm malo by to mat odpor caa 10mohm

Diody KY717-719

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#10 Příspěvek od paveltl »

Jen aby jsme si rozumìli - já opravuju tovární sváøeèku a nebastlím nìco novýho. Takže potøebuji aby to odpovídalo tomu co tam má být a jsem limitován tím jak to vymyslel konstruktér.
Místo mìdìnýho drátu tam mùžu nalisovat odporový drát v délce 1 cm (to bude tak tìch 10mOhm).

Prostì bych rád aby to bylo tak jak má být i za cenu mírných obtíží.

Edit: a nemùže už ten 5cm vývod být sám odporový na srovnání hodnot? Tyhle diody jsou totiž vìtšinou použity v paralelním øazení.
Jen kde k nim dneska vzít katalogový list.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Obecně je pravda, že pro paralelní spolupráci se polovodiče doporučuje třídit do skupin se stejnými vlastnostmi. Jenže to nechceš slyšet, protože bys musel nakoupit mnohem víc kusů a doufat, že se dají vybrat vhodné.

Můžeš to risknout a koupit jen 6 diod. Až shoří, koupíš dalších 6 atd. Takže můžeš koupit rovnou 12 diod a pokusit se vybrat 6 podobných(resp. vyhodit největší extrémy).
Tyhle diody mají prý docela výdrž a snesou krátkodobé přetížení. Navíc mají asi i dost dobrou teplotní vzájemnou vazbu, takže by nemělo hrozit, že jedna teplotně ujede a převezme všechen proud (Máš zajištěno, že budou zalisovány stejně těsně jako poprvé?).

Jaký je celkový max. svářecí proud skrz 6 kusů diod? Je tam rezerva?

Já bych zkusil udělat pokusné měření na dobrých kusech, jak hodně se liší a podle toho usoudit, jestli náhodných 6 nových kusů od Denkla má podobné odchylky.


http://katalogy.ic.cz/KYZ79.html

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#12 Příspěvek od paveltl »

Díky za ten odkaz.

Právì že chci aby to vydrželo, proto jsem se zeptal jestli nemá nìkdo zkušenosti jak se tohle dìlá. Mohl jsem koupit 6 diod, vrazit je tam a doufat že vydrží, což by bylo nejlevnìjší øešení. Otázkou je jestli když koupím 12 diod tak z nich vyberu potøebné množství, proto jsem se u Denkla prvnì poptal jestli mi je nemùže za úplatu vymìøit.

K tomu zalisování spíš doufám že se povede (neboj nebudu to mlátit kladivem), už mám vysoustružené lisovací pøípravky do lisu a vyndané diody zpátky nejdou zatlaèit rukou.

Obecnì je pravda že pro paralelní provoz je dobré polovodièe tøídit, to vím. Ale taky je mi jasné že v sériovce tìžko mìøili a tøídily diody do skupin. Takže je otázka jestli se braly skupiny už od výrobce, nebo je nìjak jinak zajištìno rozdìlení proudù, ... prostì o tomhle nevím vùbec nic, tak se radìji ptám.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Já zase nevím , proč by je netřídily , není na to třeba až tak složité měření .

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od rezis »

Známemu dvakrát odešel v CO2 usměrňovač. Vždy po výpadku jedné fáze. Mu to lepilo tak tomu přidal a diodám se to nelíbilo. Jinak ty usměrňovače jdou koupit celé http://www.alfin-trading.cz/produkty/elektronika/1
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

to paveltl: Dají se diody v dobrém usměrňovači jednotlivě změřit?
Na jaký proud je deklarován usměrňovač?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“