Simulační programy pro elektroniku

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

Simulační programy pro elektroniku

#1 Příspěvek od Zirafka »

Chci se zeptat těch, kdož při návrhu obvodů používají nějaký simulační program, jestli mi mohou nějaký doporučit. Buď freeware, nebo placený (s rozumnou cenou).

Jde mi o simulování jednodušších analogových obvodů.

Fórum jsem prošla, ale moc aktuálního tam není. Sice mohu použít Google, ale to jaksi není ono. Osobní zkušenost a doporučení je vždy lepší.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#2 Příspěvek od vicious »

PSpice (OrCAD) , len neviem či neičo robím nedobre alebo je ten program blbý, neiekdy funguje jak sa mu zachce, všetky sučiastky pospajané a píše že nie , na druhý deň spravím všetko tak isto a už ide, alebo som mal uloženú simuláciu , spustím ju inokedy a už nefnguje - pričom nič sa nemenilo... :roll:
Počul som aj o Multisime ale nerobil som s tým...
EDIT: keď ten orcad funguje tak jak má, radosť robiť...

Uživatelský avatar
Petrus2
Příspěvky: 101
Registrován: 05 zář 2005, 02:00
Bydliště: Doubek

#3 Příspěvek od Petrus2 »


Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Ak v obvodoch hrajú parametre polovodičov dôležitú ulohu, simulátory bez dobrých knižníc sú tak na prd. A dobrých knižníc niet.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

někteří slušní výrobci dodávají přímo ke svým součástkám i modelky ke stažení

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Takový Linear Technology snad není neslušný výrobce, ale jestli je LTSpice dobrý model bych si netroufl posoudit.

Variola: zrovna u tebe bych neviděl absenci cvičného modelování obvodů jako zásadní překážku :twisted:

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Zirafka »

Jde o to, že teďka tvořím takovou "pojistku" ale ono to má napájení 500V a ráda bych věděla, co se tam asi tak bude dít dříve, než se mi rozletí součástky po stole.

Jistě, všechno se dá odměřit, ale někdy je lepší vědět dopředu, co asi tak čekat.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Určitě se tam bude v reálu dít něco jiného než v simulaci, čím větší napětí, tím spíš.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Davidus »

500V bych v simulátoru nezkoušel, tady už hrozí poškození základovky vlivem vysokého napětí :lol:
co mě štve na simulátorech, tak většina co sem s nima dělal tak zlobila. A zlobila tak že jsem zapojil zapojení a dal vyzkoušet, a teď mi to hlásilo kde všude to není spojený nebo to nesimulovalo.... než sem našel kde byla závada měl jsem to 3x hotový na nepájku

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od AmarokCZ »

Já používám SIMetrix - kreslím v něm schemata i simuluji, simulace mi vždy dost přesně souhlasí se skutečností, musí se ale sehnat slušné modely a v případě, že se vyskytuje v obvodu indukčnost nebo nedejbože trafo, tak se musí dobře popsat, jinak z toho vyjde kravina.
Stáhnou INTRO verzi i s nějakými modely navíc si můžete například na mých stránkách.
Zkoušel jsem i jiné (TINA, OrCAD, MultiSIM...), ale vždy jsem se vrátil k lepšímu SIMetrixu.
Intro verze je omezená počtem uzlů, ale často to stačí (např. to stačí na odsimulování celého zdroje s UC3842, nebo celého LCF metru z mých stránek)

Odpovědět

Zpět na „Software“