Color 445 planar

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marosko
Příspěvky: 2
Registrován: 07 čer 2010, 02:00

Color 445 planar

#1 Příspěvek od marosko »

Prosím o pomoc. Na mojom TV sa vyskytla závada. Pri pozeraní TV cez ,satelitný prijímač pri prepnutí na pozíciu bez signálu sa zvyklo rozpískať vysoké napätie. Toto sa stalo aj v osudný okamih, kedy to puklo a bolo po pozeraní. Obrazovka ostala šedá a vodorovne zhruba 20 bielych pruhov o šírke cca 1mm. Zvuk ide. Skúšal som krútiť aj trimrami na trafe VN. Pri jednom sa pruhy rozostrujú a pri druhom sa zmenšuje/zväčšuje výška obrazu. Meral som aj Ug2 je okolo 210V. Vopred ďakujem.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od cabernet »

Predpokladam, ze tie pruhy tam boli iba chvilu prave v momente, kedy doslo ku zavade. Potom by sa malo jednat asi o zavadu RKS. Nechod na to od konca, ale pekne postupne tak, ako sa ma. U teba by som zacal od schemy, ked mas chut nieco robit.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#3 Příspěvek od fero7 »

Myslím, že VN ma.
Ale ak potočí s čím sa dá, tak to nevyzerá dobre.
20 pruhov po 1mm??? Dosť malá TV.
UG2=210V?, tak to bude další problém.
Ako maturita pre škôlkara.
(431?)

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#4 Příspěvek od Killroy »

marosko, jen informace abys byl hned od začátku v obraze: tohle fórum je sice o vzájemné pomoci, ale rozhodně ne o doučování základů každého, kdo dokáže něco doma rozebrat... :roll:

Killroy

Uživatelský avatar
jave
Příspěvky: 1602
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: jizni cechy

#5 Příspěvek od jave »

Trochu mimo misu ....

Asi pred cca 15 lety jsem byl u zakaznika, ktery mel C202. Kdyz jsem tam prijel tak byla oddeklovana a on mi rika. Zkousel jsem to nastavit a chvilku to slo. Ja rikam co jste zkousel nastavit. NO PRECE VSECHNO!!! Pak prisla BOMBA kterou si pamatuji do dnes. Vyndal chromovou naberacku na polivku, kterou mel izolepu pripevnenou na varecce a rika ... Chces neco videt (automaticky mi tykal) ... Ja rikam radeji ne!!!! A on rika, kdyz prejedu tamhle tak to chvilku funfuje a normalne s tim jezdil po desce rozkladu. Byl to opravdu velky zazitek. Nemohl pochopit proc si TV beru na dilnu ..... Ano Killroy ma pravdu a vice to komentovat nebudu
Radu dá ti každý dobrý přítel, ale málo který dá ti mouky pytel !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Protože tohle je PORADNA pro laiky, amatéry a začátečníky, což je v případě marosko zřejmě splněno na 100%, tak mohu poradit.
Trimry na vn-trafu nejsou na to, aby se s nimi točilo pro nic za nic a ještě bez znalosti k čemu jsou. Jelikož jsi rozešteloval Ug2, bude se muset po opravě znovu správně nastavit. Podle popisu ti na obrazovce svítí asi 20 vodorovných linek (ne pruhů, pruhem se označuje něco mnohem silnějšího než 1mm). Pokud je to tak, je závada pravděpodobně v koncovém stupni řádkového rozkladu (KSŘ), jeho napájení popř. v jeho části, která napájí snímkový rozklad. Tyto informace a schéma by ti měly stačit k tomu, aby jsi začal měřit na správných místech správná napětí. Pokud nestačí, pak je zbytečné, aby ses do toho pouštěl. :wink:

A ještě napovím: začni měřením napětí pro KSŘ. :wink:

Uživatelský avatar
marosko
Příspěvky: 2
Registrován: 07 čer 2010, 02:00

#7 Příspěvek od marosko »

Dík za odpovede, hlavne masar. Odborník síce nie som, ale s pomocou odborníkov na tomto fóre sa mi asi pred štyrmi rokmi podarilo túto závadu(aspoň si myslím, že je tá istá) opraviť, za čo im patrí moja vďaka. Vtedy som menil VN trafo a IO na doske obrazovky. Zajtra sa pokúsim premerať napätia podľa schémy a ak niečo nebude sedieť tak to dám sem. Trimrami na trafe som točil hlavne kôli tomu, aby som vedel, či trafo reaguje, ale to ešte zrejme neurčuje, či je v poriadku.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od jogo »

Každá hodnota vyrobenej súčiastky má svoju toleranciu, preto je každá v týchto medziach iná, jedinečná.
Ak ich nakúpi zhotoviteľ finálnych výrobkov (napr. OVP) a následne z nich vyskladá výrobok (napr. televízor), vďaka tým odchýlkam súčiastok obvody nevykazujú parametre, aké sú od zhotoviteľa očakávané, ale pracujú "mimo", v každom výrobku inak. Je preto potrebné tieto rozdiely skorigovať, t.j. na vhodných miestach parametre týchto obvodov následne upraviť - nastaviť, "dotiahnuť", a to súčiastkami s premenlivými hodnotami, ako sú napr. trimer, cievka s jadrom, atď. Tým sa premenlivá úloha súčiastky končí - sumárny súčet hodnôt súčiastok v obvode je už presný a obvod dokáže vykonávať očakávanú funkciu.
V prípade závady "už ideálneho" obvodu sa pokazí niektorá súčiastka. Je potrebné túto nájsť, vymeniť za novú a možný vzniknutý rozdiel odborne dostaviť .
Z toho vyplýva, že nastavovanie sa vykonáva AŽ po oprave.

Ak niekto v bezchybnom obvode svojvoľne "nastaví " napr. trimer, je to to isté, akoby vymenil odpor za odpor inej hodnoty, čiže spôsobí (zákernú) závadu. Ak to urobí v obvode vadnom, urobí tak závadu ďaľšiu, čím skomplikuje opravu a pravdepodobne, ak ju platí, aj o niečo predraží. Pretože opravár musí obvod po odstránení pôvodnej závady nie len nastaviť, ale aj pred tým zodpovedne určiť, že závada je spôsobená len a len zmenou nastavenia, a ostatné súčiastky obvodu sú správne.
Stáva sa totiž, hlavne u kondenzátorov, že ten pri stárnutí mení svoju hodnotu, a nastavením obvodu niekto rozdiel síce skoriguje, ale s nevymenenou vadnou súčiastkou. Po tomto zákroku parameter kondenzátora však uhybá ďalej, závada sa po čase opakuje a ak ho následne opravár vymení, obvod už aj tak nepracuje správne. Treba hľadať ďalej - ďaľšiu, niekým predchádzajúcim, zbytočne zmenenú hodnotu.

:wink:

Uživatelský avatar
jave
Příspěvky: 1602
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: jizni cechy

#9 Příspěvek od jave »

Ano zacni od zdroje. Planar hodne trpel na ty cerne trimry.
Radu dá ti každý dobrý přítel, ale málo který dá ti mouky pytel !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

to jogo: Hezky jsi to napsal. :wink:

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od jogo »

Teraz sa budem "sebaopájet" :D
no aspoň viem, že to niekto aj číta :D
ale skutočnosť je taká
a príklady zo života by len natiahli toto vlákno neželaným smerom..
Samozrejme, pri oprave často také "pohnutie trimrom" veľa pomôže, ale s vedomím, prečo to robím a čo od toho následne očakávam. Vrátenie na pôvodnú presnú hodnotu je samozrejmosťou (ja osobne sa napríklad na čiarku fixou veľmi nespolieham).

to marosko:
Už to vraciam späť a zhrniem to aj s tým čo Ti bolo radené vyššie:
Najprv Ti musí chodiť spoľahlivo zdroj, po jeho kontrole
potom RKS - horizontálny obvod (kde máš pravdepodobne závadu)
a po jeho oprave sa možno dostaneš do RGB.
Ale to len veštím :)
viac sa uvidí až po Tvojom meraní a písaní :wink:

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“