Zesilovač QSA600

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

Zesilovač QSA600

#1 Příspěvek od SIDTIM »

Dobrý den přátelé,
dostal se mi na stůl tento kousek, a samozřejmě se v něm již někdo vytočil :-((
Podstatou je, že zes. jede normálně, ale trvale svítí obě rudé ledky CLIP (PEAK). Prošel jsem všechny trandy až po vstupní diferák, vč. elytů, ale vše OK. Závada prý nastala při nějaké špičce při bouřce.
Nemáte někdo schéma či podobnou zkušenost?
Moc díky,velmi spěchá a už nevím, co oťukat.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od DiGiCo »

Co vstupní OZ a jeho napájení?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Hlavně se podívej , jestli je někdo nepřepojil jen jako indikaci funkce , jinak se po vodičích od diod musíš dostat k vyhodnocovacímu obvodu . Já bych předpokládal , že se špica měří na výstupních svorkách nebo při saturaci koncových trandů .

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#4 Příspěvek od SIDTIM »

Jak jsem tak do noci do toho krámu koukal, možná jsem nějaký OZ přehlíd, ale skoro bych si dovolil tvrdit, že tam žádný není. Schema nemám, od diod "CLIP" jsem šel přes sérii tranzistorů, vždy na střídačku PNP a NPN, až jsem se dostal ke dvěma PNP, které vypadají zapojeny jako diferenční vstupní zesilovač. Z toho bych soudil, že je limitace odvozována od vstupního signálu (pěkně hloupé :-( ) No, dnes mám ještě šanci s tím něco podniknout, prosil jsem tu o zkušenost nebo schémátko, protože celý plošák visí na krátkých vodičích a špatně se bádá...Zatím nic nenasvědčuje, že by to někdo přepojil, jen je poznat, že už nějaký číman si popisoval centrákem vývody na trandech, ale taky nic nevynalezl...Zvláštní je to, že limitační ledky v obou kanálech se rozsvítily trvale v jeden okamžik, a to má každá svůj obvod v příslušném kanálu.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od DiGiCo »

Možná už s křížkem po funuse, ale přesto - našel jsem ve svém bordelu schéma ke QSA1000, ta 600ka by mohla být podobná, tak nabízím možnost zaslání...

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#6 Příspěvek od SIDTIM »

DiGiCo píše:Možná už s křížkem po funuse, ale přesto - našel jsem ve svém bordelu schéma ke QSA1000, ta 600ka by mohla být podobná, tak nabízím možnost zaslání...
Určitě, prosím!
kvakos.rk@seznam.cz
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Na základě schemy od DiGiKa bych tipoval postupně od 1000-ky R73 , TR24 , TR28 , R112 , C26 a obdobně druhý kanál .

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#8 Příspěvek od SIDTIM »

Také jsem tak tipoval-to jsem ještě neměl ani schema, šel jsem od LEDek dál, a....vše o.k. Zkontroloval jsem konce, buzení, oba diferáky, k uzoufání, vše je v pořádku. Veškeré polovodiče, tj. tranzistory i diody jsou ok, elyty rovněž. Jen majitel kecal, zes. samozřejmě nejede! Ihned po zapnutí se rozběhne ventilátor a rozsvítí CLIPled, všechny pojistky jsou v pořádku. No, oříšek...
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#9 Příspěvek od bu2520 »

podívej se jestli nekmitá, něco podobného jsem řešil a byl vadný keramický kondík.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Aby vznikl půlvolt mezi bázema druhé dvojice nejde jen tak . Na ten rozdíl se musíš zaměřit , kontrolovat všude napětí BE , pochopitelně o kmitání jsem se ani nezmiňoval , to je druhé za ss výstupní úrovní .

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#11 Příspěvek od SIDTIM »

Krám v minulosti určitě kmital, první, co mne upoutalo, byly spálené rezistory v Boucherotových členech. Vůbec, Audyny prý kmitaly moc rády. Kondy ok. Vyměněny, na výstupech cca 30 mV Uss. Ovšem ani šum není zjistitelný-podle toho nejede rozkmitový stupeň. Začínám mít podezření, že na desce jsou vyměněny některé součástky za jiné, co tam nepatří (vývody, apod).
Anebo je chyba v tepel. ochraně - podle zapojení by snad větrák měl točit až od určité teploty / ztráty, ale on startuje ihned po ON. Současně se rozsvítí obě CLIPled (bez buzení). Závada v obou kanálech vznikla prý v naprosto stejný okamžik, proto hledám nějaký společný činitel....
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od DiGiCo »

Před nějakým časem jsem se taky s něčím podobným pral (taky z toho důvodu jsem měl doma schéma), závada byla taková, že zesilovač nehrál, neblikaly ani LEDky, které indikují signál (ovšem nevybavuju si, jestli svítil clip...) a v jednom kanále byl v háji odpor v boucherotu, pravděpůodobně důsledek VF kmitání. Na výstupech ss napětí nula nula nic, na rozkmitech bez signálu. Prošel jsem polovodiče, kapacity, vše OK, nakonec se ukázaly být vadné dva fety TR152 a TR153, měly zkrat mezi D a S. Neříkám, že tohle musí být stejný případ, ale co kdyby náhodou.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#13 Příspěvek od SIDTIM »

Každá zkušenost určitě dobrá - díky Tobě i za tu Tvou...
Zatím jsem v práci, doma to pak občíhnu. Včera jsem měl už dokonce ven i celý chladič s 10 trandy, abych si prohlédl, co má pod břichem - pár smetí jsem tam našel, ale zase alles gute :twisted:
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#14 Příspěvek od bu2520 »

ještě mě napadlo když ti svítí oba clipy, nemáš ho zapnutý do můstku? přiznám se že si teď přesně nevybavuju jak to má tenhle zes udělané ale většinou tam bývá nějaký izostat.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#15 Příspěvek od SIDTIM »

V "600" jsem FETy nenašel, to se týká asi jen vyspělejších verzí. Stejně tak Isostat pro bridge zde chybí....
..a co shoří, nezhnije..!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“