TV Hyundai, chassis 11AK37-11, zdroj

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Quatro
Příspěvky: 93
Registrován: 05 říj 2009, 02:00
Bydliště: Znojmo

TV Hyundai, chassis 11AK37-11, zdroj

#1 Příspěvek od Quatro »

Zdravím, v TV po zapnutí slabě cvakal zdroj. Po měření zjištěna vadná dioda D812, nebyla zcela proražená, ale měla přechod asi 200 ohmů.Tyristor D889 se zdá být v pořádku. V současné době TV naběhne ovšem U+ je pouze 132V místo 150, regulace samozřejmě mrtvá. Vyměnil jsem už co se dalo, ale výsledek pořád stejný. Prosím o radu, nebo alespoň náznak... Už jsem s té bedny zoufalý.. Dík všem..

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od cabernet »

Ja riesim podobne 11ak38-8. Je to tazsie, lebo je to po burke. Mal com vadny prave tyristor. Nahradil som ho nejakym KT... Tiez ten zdroj nabiehal tazsie(na niekolkokrat), do ziarovky bez problemov. Ten trimer sa sprava ako prudova poistka. V jednej krajnej polohe zdroj pulzuje a nenabehne, v druhej nabehne bez problemov. Jam tam mam vsak vadny videoprocesor. Tebe sa na obrazovke ako prejavuje zavada?

Uživatelský avatar
Quatro
Příspěvky: 93
Registrován: 05 říj 2009, 02:00
Bydliště: Znojmo

#3 Příspěvek od Quatro »

No jelikož ze zdroje chodí pouze 132V místo 150V, tak to vypadá jako by nefungoval vertikální rozklad, zvuk jsem nezkoušel. V praxi to znamená velice slabou čáru přes obrazovku.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

8O - Tak nevím, co má společného vertikál s velikostí napětí +B ? (To by snad zdroj spíše cykloval, nebo ne?)
Že by příp. zkratovaný vertikál natolik zatížil celý ŘKS, aby došlo k takovému poklesu napětí - a bez cyklování?
A co žárovkový test? Kolik dává zdroj při zatížení jenom žárovkou?
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Quatro píše:No jelikož ze zdroje chodí pouze 132V místo 150V, tak to vypadá jako by nefungoval vertikální rozklad, zvuk jsem nezkoušel. V praxi to znamená velice slabou čáru přes obrazovku.
Ty máš na obrazovce nějakou čáru? :wink:

Uživatelský avatar
Quatro
Příspěvky: 93
Registrován: 05 říj 2009, 02:00
Bydliště: Znojmo

#6 Příspěvek od Quatro »

kokun píše:8O - Tak nevím, co má společného vertikál s velikostí napětí +B ? (To by snad zdroj spíše cykloval, nebo ne?)
Že by příp. zkratovaný vertikál natolik zatížil celý ŘKS, aby došlo k takovému poklesu napětí - a bez cyklování?
A co žárovkový test? Kolik dává zdroj při zatížení jenom žárovkou?
Vertikální rozklad jistě nic, ale B+ s ním ano.Vlivem nízkého napětí se tato závada projevuje právě tak jak jsem psal (pouze slabá čára přes obrazovku)
RKS je v pořádku, zkoušel jsem jako první a VR taky. Co se týče umělé zátěže, tak je výsledek stejný. Snad bych ještě měl dodat, že při ext. napájení 150V jede tv normálně, tudíž lze vyloučit jakoukoli závadu za zdrojem.Pro jistotu jsem objednal ještě jeden tyristor, pro případ, že by i ten nový nebyl v pořádku i když se tak tváří.

Uživatelský avatar
Quatro
Příspěvky: 93
Registrován: 05 říj 2009, 02:00
Bydliště: Znojmo

#7 Příspěvek od Quatro »

masar píše:Ty máš na obrazovce nějakou čáru? :wink:
Jen jsem popisoval závadu tak, jak se mě na ni ptal ten človíček a aby to co nejlépe pochopil, popsal jsem ji právě jako slabou čáru :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Ještě řekni, že ta čára je "z rohu do rohu" a bude to mít tu správnou úroveň. Člověče nešťastná, právě to, že je tam čára, je pro diagnostiku důležité stejně jako to, jest-li je svislá nebo vodorovná. :wink:

Uživatelský avatar
Quatro
Příspěvky: 93
Registrován: 05 říj 2009, 02:00
Bydliště: Znojmo

#9 Příspěvek od Quatro »

Dobrá udělám ti radost a otočím vych. cívku aby byla skutečně z rohu do rohu :) Psal jsem, že se jedná o vertikální rozklad tudíš o čaru vertikální u prostřed obrazovky, psal jsem to pouze proto, že se tady na to někdo ptal.S mojí závadou ten vertikál nějak nesouvisí. Opakuji znova, je to následek nedostatečného napětí U+ a pro mě nedůležitá věc,taky jsem psal, že po připojení ext. 150V ze zdroje televize běží bez problému. Celý problém je v regulaci, která nefunguje a ze zdroje leze pouze 132V a to i po připojení na umělou zátěž.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#10 Příspěvek od Maskot »

Quatro píše:....Psal jsem, že se jedná o vertikální rozklad tudíš o čaru vertikální u prostřed obrazovky.....
???

Uživatelský avatar
Quatro
Příspěvky: 93
Registrován: 05 říj 2009, 02:00
Bydliště: Znojmo

#11 Příspěvek od Quatro »

Vodorovnou.. :wink:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#12 Příspěvek od keemo »

to je ciara horizontalna.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#13 Příspěvek od Mysteri »

Z vodopádu ide voda rovno dole, čiže vertikálne :P

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Quatro píše:... Psal jsem, že se jedná o vertikální rozklad tudíš o čaru vertikální u prostřed obrazovky, psal jsem to pouze proto, že se tady na to někdo ptal.S mojí závadou ten vertikál nějak nesouvisí...
Tady je vidět, jak málo tomu rozumíš. Vertikální (t.j. svislá) čára uprostřed obrazovky je z principu způsobena poruchou řádkového t.j. horizontálního rozkladu, nikoliv vertikálu. :wink:
A z toho já radost nemám. :wink:

p.s. A naopak - porucha vertikálního rozkladu se projeví vodorovnou t.j. horizontální čárou na obrazovce.

Ale abych ti udělal radost, máš asi pravdu v tom, že závada bude pravděpodobně v tom napájecím zdroji. Tam je potřeba se zaměřit hlavně na elektrolytické kondenzátory jak na primární, tak i na sekundární straně. :wink:

Uživatelský avatar
Quatro
Příspěvky: 93
Registrován: 05 říj 2009, 02:00
Bydliště: Znojmo

#15 Příspěvek od Quatro »

Naprosto souhlasím a omlouvám se, měl jsem napsat rovnou vodorovná čára...

Co se týče El. kondenzátorů, to bylo to první co jsem udělal, ale žádná změna jediné co jsem ještě neměřil jsou SMD. Při mém štěstí bude chyba tam.

Pročištěno. Quatro, ty opakované citace předchozího příspěvku jsou zbytečné. Používej tlačítko "zaslat odpověď" (vlevo dole) Děkuji za pochopení, Killroy

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“