Jak zapojit zářivku?

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

Jak zapojit zářivku?

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý den, potřeboval bych poradit se zapojením zářivky. Našel jsem doma zářivku, která je podobná jako ty v lampičkách s paticí na jedné straně. Je to s paticí na jedné straně, ale má 4 vývody. V lampičkách bývají zářivky 9 nebo 11W, ale mají jen dva vývody. Tahle má 36W, 230V a dlouhá je asi 40cm. Nevím jak mají být zapojeny ty vývody. A šla by zapojit s klasickým startérem a tlumivkou, nebo musí být elektronický předřadník?

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#2 Příspěvek od Hanizek »

Předem upozorňuju že netuším, co je to za zářivku.

Podle toho, co popisuješ, to bude klasická zářivka - tzn. dva vývody ke každému žhavícímu vláknu (zjistíš multimetrem). Jestli zvolíš klasický "balast", nebo elektronický předřadník už záleží na tobě.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Tyhle Učka jsem měl z reklam , jsou na to i specpatice , měl jsem to s elektronikou , ale nebál bych se použít odpovídající tlumivku a startér .

Uživatelský avatar
marostv
Příspěvky: 430
Registrován: 13 říj 2006, 02:00
Bydliště: BARDEJOV
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od marostv »

nieje to take niečo http://danyk.wz.cz/zarivk_m.html pokial ano tak klasika tlmivka a štarter

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Jo , to jsem měl .


Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od varok »

Marostv: ano to je ona. Vždyť tyhle zářivky se používají normálně v lampičkách na stůl, ale ve verzích 9 nebo 11W a já mám větší verzi 36W. Chtěl bych to zkusit na akvárko, ale právě nevím, jak zapojit tu tlumivku a startér. Na který vývod příjde co.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Re: Jak zapojit zářivku?

#8 Příspěvek od Artaban001 »

varok píše:Dobrý den, potřeboval bych poradit se zapojením zářivky. Našel jsem doma zářivku, která je podobná jako ty v lampičkách s paticí na jedné straně. Je to s paticí na jedné straně, ale má 4 vývody. V lampičkách bývají zářivky 9 nebo 11W, ale mají jen dva vývody. Tahle má 36W, 230V a dlouhá je asi 40cm. Nevím jak mají být zapojeny ty vývody. A šla by zapojit s klasickým startérem a tlumivkou, nebo musí být elektronický předřadník?
propískni si ty vývody mezi sebou. Dva a dva proti sobě by Ti měly pištět. pak si opiš z boku wattáž a sežeň si odpovídající tlumivku a startér.

zde máš nákres Obrázek

všimni si těch vláken. každý vlákno má ty vývody co proti sobě pištěj. Na ten kondenzátor se můžeš vybodnout.

Alternatívně se prodávají předřadníky a ty zapojíš podle nákresu na BOČNÍ STRANĚ TOHO PŘEDŘADNÍKU..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Zdravím , Artabane , jak jsi to tam do texťáku strčil ?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Než ti odpoví sám - klikni si pravým tlačítkem na obrázek a přečti si adresu, odkud byl vložen pomocí příkazu(tlačítka) Obrázek
Možná tě plete průhledné pozadí toho PNG formátu.
Obrázek :wink:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

za a správně , plete , za b s protokoly stavby stránek pracovat neumím , díky zaujal mne ten startér :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Co se týká toho schématu, tak to Masar objasnil docela přesně. Nebylo to záměrně :-)

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od varok »

Děkuji všem za rady. Startér a tlumivku mám ze starých světel, kde byly zářivky 40/36W, tak bych je použil. Šlo by to ne? Já mám tu ve tvaru U s paticí na jedné straně, kde jsou 4 vývody. Zkoušel jsem to zapojit ale nejede to. Nejdříve jsem zkoušel zapojit na 2 vnitřní vývody startér a na krajní 2 230V do série s tlumivkou, ale nic. Potom naopak, tedy dovnitř 230V do serie s tlumivkou a ven startér. Pořád nic. Není tam prosím nějaká finta? Tatíkovi to kdysy jelo. Teď ale ne a ne to rozjet. Taťka bohužel nedávno zemřel a zářivky jsem našel v regálu nezapojené a chtěl bych je použít na akvárko.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Jak Ti popisoval Artaban jsi urobil ? Může být přerušeno jedno z vláken , přerušená tlumivka , nefunkční starter - lze pro zkoušku zkratovat mžikově drátem . Když zapojíš celý obvod podle schema a vyndáš z patice starter , tak na jeho kontakty dej vadasku a musí Ti ukázat síťové napětí . Není-li tomu tak , potom je jeden z výše jmenovaných členů přerušen .

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od varok »

Tak já tedy vyzkouším ještě jiný startér a jinou tlumivku. Pokud to nepojede ani potom, tak je asi v háji zářivka. :cry: Já potřeboval ale vědět, jak jsou zapojeny ty vývody na zářivce, ne jenom schéma. U normální trubicové zářivky vím jak se zapojují startér a tlumivka, ale tady nevím. Mám tedy pípákem na multimetru propísknout jednotlivé vívody, a které budou pískat, tak to jsou ty žhávící vlákna, nebo jak se tomu nadává?

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“