Nastavení správného přítlaku na kolíky elektronky

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Nastavení správného přítlaku na kolíky elektronky

#1 Příspěvek od Roxio »

Zdravím všechny kolegy. Chtěly bych se zeptat jak u nových patic pro elektronky správně najustovat přítlačnou sílu na kolíky. Protože se mě zdá že je až moc velká a mam strach aby u celoskleněných elektronek nepopraskaly zátavy u kolík. Předem díky za odpovědi. :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

To tam jsou adjustovací šroubky u každýho pinu ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Nové patice se dle katalogu Tesla doporučovalo předvychovat kalibračním přípravkem, který se zasunul do patice. Snad tam byl i okótován.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Čili vhodný vrták ? Já jsem tomu říkal "připravit konektor o panenství", ale nebyly to patice od elektronek, ale samice F-konektorů...

P.S. samozřejmě stopkou, ne vrtat. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

no, spíš sedmice (heptal) nebo devítice (noval) kolíků na kružnici o daném průměru, tam nejde ani tak o tuhost vůči kolíku jako o vzájemnou relaci kolíků.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Dratak »

Četl jsem že na to byl speciální přípravek, tzv. kalibr, ale to už je dnes asi zcela nedostupná věc. U patic do plošných spojů, kde jsou kontakty po zapájení zcela znehybněny, to řeším jednoduše. Do patice vložím vadnou elektronku, která nahradí nedostupný kalibr, patici i s elektronkou vložím do desky a zapájím ji. Nakonec několikrát vložím a vyjmu tu vadnou elektronku. Pokud se mi zdá že jde příliš ztuha, postupně projedu jednotlivé dutinky stopkou vhodného vrtáčku a zkusím znova. Teprve pak zasunu elektronku, která bude v obvodu pracovat. Když se to neudělá a patice se zapájí bez elektronky natvrdo, můžou být některé kontakty v nesprávné poloze a vyvíjet pak boční tlaky na kolíčky, což může vést až k prasknutí zátavů a zničení elektronky. Kdyby mi takhle lupla třeba 1H35, DC90 nebo 3A5, asi by mě z toho omývali.....

Uživatelský avatar
elmouse
Příspěvky: 62
Registrován: 18 zář 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od elmouse »

Já to dělám přesně tak, jak píše Dratak. Poučil jsem se potom, co mi během pěti minut praskly zátavy u 6F31 a 6L31 ve funglnových keramických paticích v plošném spoji. Tímhle postupem se zároveň odstraní i případná oxidace kontaktů po dlouhém skladování.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Nevím , asi to bude nová doba a china , ale s lampami jsem začínal , otec jich měl krabice , stejně tak patic . Nikdy jsem nepracoval v hromadné výrobě a tak nic o kalibračním přípravku nevím , ale tehdá jsem se s ničím podobným nesetkal . Jinak je to dobrý nápad pájet s lampou , ale myslím , že by to měla vydržet i nová . Jinak lampa v patici drží dost fest . Jestli ji vezmeš za dva prstíky a lehce vytáhneš , je to zase špatně . EL 34 ani rukou netahám , používám rozumně šroubovák .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Používaly se dvě různé věci - přípravek na rovnání vývodů elektronek a kalibr na osazování patic - tam šlo hlavně o to, když se patice s tvrdými páskovými kontakty pájely třeba k šasi nebo pevným částek, aby byla kontaktní část ve správné pozici.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“