Pomozte mi koupit teplotní čidlo k MCU

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lukas04
Příspěvky: 4
Registrován: 30 bře 2010, 02:00

Pomozte mi koupit teplotní čidlo k MCU

#1 Příspěvek od lukas04 »

Ahoj.
Budu měřit teplotu v kotli, zobrazovat ju na LCD displeji a podle toho řídit otáčky ventilátoru vhánějící vzduch do kotle.

Potřeboval bych teplotní čidlo zkalibrované od výrobce schopné měřit teploty asi od 0°C do 100°C s přesností 1°C, rozlišení 0,1°C vhodné k připojení k mikropočítači AVR - preferuji nějaký sériový číslicový výstup něco jako SMT160 - případně prosím doporučte jiné řešení. SMT160 by mi bohatě stačilo, jenže mi nevyhovuje jeho mechanická konstrukce.

Nejvíce by mi vyhovoval jakýsi kovový váleček, který by se dal kovovým stahovacím páskem přichytit na ocelovou trubku jdoucí od kotle.

V trhu teplotních čidel se moc neorientuju, doporučte mi prosím jaké čidlo a kde(nejlépe Brno) koupit max do 300Kč. Případně jak se řeší mechanický problém upevnění čidla v pouzdře TO92 na kovovou trubku?

Děkuji za odpovědi a rady.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
lukas04
Příspěvky: 4
Registrován: 30 bře 2010, 02:00

#3 Příspěvek od lukas04 »

Hezké čidlo, byť s analogovým výstupem a v pouzdře TO92. Nicméně stále to neřeší můj hlavní mechanický problém: Jak takové čidlo v pouzdře TO92 nastálo zalít do nějaké elektricky izolační hmoty s dobrou tepelnou vodivostní v kovovým válečku.


Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#4 Příspěvek od mety »

Do kovoveho valčeka to len vložiš.
Žiadna teplovodiva hmota neni nutna.
Skus si rozobrať nejake čidlo v kovovom valčeku napr. PT100 , tiež su takto riešene (bez teplovodivej hmoty len tak zasunute).
Pokial vieš komunikovať po zbernici onewire , použi DS18b20 - KX02 .
Je to v tom kovovom prevedeni.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Přece nechceš laborovat s teplotou topné vody na 1°C ???? Jinak ta 160ka se vyrábí snad ve třech pouzdrech , ale zdá se mi to zbytečné .

Uživatelský avatar
lukas04
Příspěvky: 4
Registrován: 30 bře 2010, 02:00

#6 Příspěvek od lukas04 »

Komunikace po onewire mi nevadí. DS18b20 - KX02 je mechanicky přesně to, co jsem hledal, ale odradila mě jeho vysoká cena 400Kč + 100Kč pošta.

Pravděpodobně si nechám vysoustružit nějakej váleček z mědi, za 50Kč koupím čidlo v pouzdře TO92 izolovanej smršťovačkou, konec válečku zakapu nějakým silikonem a přetáhnu srmšťovačkou a připojím klasickej PVC kabel(snad se to nerozteče) a ušetřím 400Kč.

Uživatelský avatar
lukas04
Příspěvky: 4
Registrován: 30 bře 2010, 02:00

#7 Příspěvek od lukas04 »

BOBOBO píše:Přece nechceš laborovat s teplotou topné vody na 1°C ???? J
Proč? Moc hrubá nebo moc jemná přesnost?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Rozhodně zbytečná přesnost . Pokud se jedná o nezplynovací kotel na pevná paliva .

Uživatelský avatar
klikis111
Příspěvky: 11
Registrován: 24 zář 2010, 02:00

#9 Příspěvek od klikis111 »

Regulovat topnou vodu na 1 stupeň bude těžký oříšek. V topném systému je spousta věcí, které s tou teplotou hýbou neustále sem a tam, takže nakonec si tam stejně zavedeš nějakou hysterezi, jinak bys neustále cykloval mezi topit - netopit. Vložka kotle má také svojí setrvačnost, takže i když přestaneš topit, voda se ještě chvilku ohřívá. A regulovat to směšovacím ventilem se studenou vodou bude podobné, neustále bude přivírat nebo otvírat.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od WLAB »

Tak si udela model topne sosutavy vc. kotle, provede identifikaci a navrhne regulator, ne? :D

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#11 Příspěvek od bohumilfulin »

kdyz si das trochu prace, tak dve kremikove diody ti postaci presnosti i rozsahem. ja je pouzivam. presnost +-1stupen. to u kotle by mohlostacit.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“