Pračka Electrolux EW 1067 F, netočí se

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Joe0001
Příspěvky: 23
Registrován: 08 čer 2008, 02:00

Pračka Electrolux EW 1067 F, netočí se

#1 Příspěvek od Joe0001 »

Máme pračku EW 1067 F. Po navolení programu se zamknou dvířka a normálně se začne napouštět voda. Při tom by se měl taky začít točit buben, ale to se neděje. Navolený program běží a nevypisuje žádnou poruchu. Program zruším, abych odblokoval dveře a vypustil načerpanou vodu vytažením ze zásuvky. Když dám vypouštěcí hadici na zem, voda sama vyteče. Netočí se při žádném programu. Pračku jsem rozdělal,ale nenašel jsem nic. Vše je čisté. Může někdo poradit postup co zkontrolovat,jak měřit atd. Děkuji.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#2 Příspěvek od ok1xgi »

Tak bych treba zmeril, zda jde napeti na motor....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#3 Příspěvek od tatramacek »

Jak je pračka stará ? pokud se ti motor netočí ale program jede tak zkontroluj všechny spoje na motoru a uhlíky... Musí mít dostatečnou délku.. A taky jak je napsáno výše... Je nutno změřit zdali jde napětí na motor. Ale je mi divné že pračka má displej a nevyhazuje chybu.... Anebo třeba motor jede ale máš spadnutý klínový řemen :wink: 8-)

Uživatelský avatar
Joe0001
Příspěvky: 23
Registrován: 08 čer 2008, 02:00

#4 Příspěvek od Joe0001 »

Pračku mám rozdělanou. Je tam nějaký komutátorový motor. Sehnal jsem nějaké schéma (příloha) ktere by mohlo sedět. Za provozu jsem zkoušel bezúspěšně naměřit nějaké napětí na uhlíkách pak na svorkovnici.Propípl jsem svorky6-9,10-5. Protáčel jsem motor za provozu. Ani ťuk.Dá se měřákem zjistit jestli není motor zničený.Rotor se mi zdá lehce očuzený ale nesmrdí.[/u]
Přílohy
EW 1066 Schemat ideowy.pdf
(99.78 KiB) Staženo 927 x

Uživatelský avatar
Joe0001
Příspěvky: 23
Registrován: 08 čer 2008, 02:00

#5 Příspěvek od Joe0001 »

Existuje možnost kontroly přes display kdyby byla chyba v řídící jednotce. Nějaký servisní přístup nebo restart. Můžete mi poradit někdo jaký napětí bych měl naměřit na konektoru do motoru při běhu programu.Pračka má asi 6 stupňů otáček.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#6 Příspěvek od tatramacek »

S kamo jses ? A koukal jsi na ty uhlíky ?

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#7 Příspěvek od mirosne »

Keď je komutátor odymený,zaručene sú zlé uhlíky-sú krátke.Na pohľad sa ti zdajú,že sú dobré,tak to prever.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Joe0001
Příspěvky: 23
Registrován: 08 čer 2008, 02:00

#8 Příspěvek od Joe0001 »

Uhlíky jsem kontroloval.Jsou dlouhý a lamely čistý. Motor jsem vyfotil.
Přílohy
DSCN6054.JPG
(87.31 KiB) Staženo 739 x

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#9 Příspěvek od ok1xgi »

Podle schématu je v motoru tepelna pojistka, takže pokud budeš měřit napětí na motoru tak ne na uhlikach ale zkus to na konektoru J1 piny 5 a 6. A při maximu otaceni tam nebude víc jak 230V :D
A nebo si propísknout 6 a 7 na motoru. PRI ODPOJENEM NAPAJENI
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

A svieti lampa zatvorených dverí?

Uživatelský avatar
Joe0001
Příspěvky: 23
Registrován: 08 čer 2008, 02:00

#11 Příspěvek od Joe0001 »

Tak jsem to pro jistotu znovu změřil. Na konektoru do motoru 230V nenaměřím. Nemá tam někde být stejnosměrný napětí? Ochranu jsem propískl hned na začátku a jsou to asi dva šedivé dráty. Na uhlíky vede červený a modrý drát a odpor nenaměřím ani když ručně protočím motor. Mezi vinutím sv.10-5 je 1,5 ohmu. Zbývá konektor u lamel komutátoru s 67,5 ohmy. Jeden drát oproti schematu na stator asi chybí. Kontrolka svítí a dveře se při spuštění programu zamykají.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#12 Příspěvek od ok1xgi »

Zaprve se musi ohmicky proverit motor. Pokud budou vsechna vinuti OK (nesmeji byt prerusena), tak je treba jit dal. Do programatoru. Vizualni kontrola a ohmetr....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#13 Příspěvek od tatramacek »

Ahoj. Na konektoru na motoru nikdy nenaměříš 230 V. Při praní jde do motoru tak cca 50 V a na základě snímače otáček si řídící jednotka přidává proud aby motor utáhl těžké prádlo. Dle mne se napětí mění jen nepatrně za to roste proud... A při odstřeďování maximálními otáčkami pochybuju že do motoru jde plných 230 V. Já na své electroluxce rozjel motor na plné otáčky dané nastavením potenciometru rychlosti ždímání a odpojil tacho... a motor se roztočil ještě více na plné napětí... Projdi veškeré spoje vedoucí k motoru... A zkus i motor mimo pračku zapojením na 230 V esi není porucha přímo v něm. Ale podle toho jak se dívám na ten komutátor... na té fotce... Odšroubuj ještě jednou uhlíky od motoru - ty dva černé držáčky a koukni se ještě jednou na ně... na oba... jak jsou dlouhé. případně hoď foto. Mne se ta barva toho komutátoru nelíbí. Když motor pracuje správně tak má být barva komutátoru tmavě hnědá - nikdy ne až tak moc černá bo uhlíky v těchto motorech jsou dosti tvrdé. A komutátor taky... Prozkoumej ty uhlíky ještě jednou... :wink: :wink:

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#14 Příspěvek od mirosne »

Najlepšie zistíš,či sú uhlíky dobré,ak v odpojenom stave motora,odmeriaš odpor priamo na vývodoch uhlíkov.Nemeraj,keď je zapojený motor,lebo odpor Ti ukáže cez RJ. :wink:
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

motor ew1067F

#15 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, mám podobnou ew1267F a problémem na motoru byly uhlíky a potom přepálené dráty v místě co ty čtyři procházejí gumovou průchodkou skrz hliníkové tělo motoru. Dráty moc mědi nepobraly a slušně se hřejí a v té průchodce se mi uklepaly. Stejný problém jsem řešil u velmi podobné AEG. Zatahejte za kabely a uvidíte jak dále. Přeji hodně úspěchů a dík za to pdf

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“