Regulace otáček motoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

Regulace otáček motoru

#1 Příspěvek od Skay »

Zdravim

U kotle mám na rozhánění ohřátého vzduchu ventilátor s motorem se stíněnými poly (bývají i v mikrovlnkách) a rád bych nějak reguloval jeho výkon. První co mě napadlo je regulace pomocí U2008 a triaku. Po sestavení a vyzkoušení jsem se ale dočkal zklamání. Motor se točí velice neochotně a s velmi nízkými a nepoužitelnými otáčkami. Nejspíš bude problém v samotné podstatě regulace ale nejsem si jistý. Věděl by někdo jak se tento druh motorů dá regulovat ? Díky.

P.S ani regulace propouštěním bloku period nefunguje :(

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Zkusil bych stupňovku přes kondy .

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od AmarokCZ »

Jediný způsob regulace který mi s tímto motorem fungoval byl "frekvenční měnič" napájený z malého napětí, na výstupu s trafem a obdélníkovým napětím. Regulace fungovala dobře od 15Hz do 70Hz.

Uživatelský avatar
fendir
Příspěvky: 10
Registrován: 20 led 2010, 01:00

#4 Příspěvek od fendir »

Mohla by fungovat PWM s nízkou frekvencí - cca 1s, vlastně na chvilku připojit a odpojit napětí, střídou řídit výkon. Bude to trochu cukat, ale u ventilátoru by to nemuselo vadit.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

Ak netrváš na plynulej regulácii, daj do série s prívodom tlmivku z neónky, hodnotu a počet podľa motora. Indukčné motory sa dosť zle regulujú, nemajú lineárny krútiaci moment, pri prílišnom obmedzení sa už nerozbehnú. Tam už pomôže fakt len frekvenčný menič...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Skay »

Díky za nápady. To připojování po nastavitelnou dobu k síti mě taky napadlo. Určitě to vyzkouším. Ohledně toho "měniče" nebude právě tomuhle typu motoru vadit obdelníkový průběh ? Nebude se motor více hřát ? (je to motor s turbínou takže motor samotný vlastně chlazený není). Až si najdu chvilku tak to tedy taky vyzkouším. O zařazení kondů do přívodu jsem se už dočetl žoužel bych rád plynulou regulaci.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“