Teplotní spínač ventilátoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

Teplotní spínač ventilátoru

#1 Příspěvek od krutor »

Zdravim.
Poraďte nějaké osvědčené funkční schéma teplotního spínače na ventilátor 12V-ventilátor z PC (nepotřebuji i regulaci otáček, jen spínač) Situace je taková, že potřebuji chladit přístroj, který se při činnosti zahřívá. A při určité teplotě přístroje by spínač sepnul ventilátor a při poklesu pod určitou teplotu by zase vypnul. U spínače musí jít teplota sepnutí regulovat. Spínač může být napájen 12V či 5V stejnosměrných.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

pozri na belza.cz zopar ich tam najdes, niektore som skusal

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Dost se osvědčuje větrat stále . Bez dalších vyfikundací .

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Jedna z variant je také tepelná pojistka nedá se sice přímo regulovat, ale vyrábí se v různých hodnotách.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od honza637 »

Naper tam nějaký operák co najdeš v zásobách jako komparátor. Na jednu větev nastav odporama referenci, na druhou dej NTC čidlo a poťák a jsi v klidu:)
Samozřejmě ke spínání věráku použij nějaký NPN spínací tranzistor. OZ na to nemá proud
Mám takhle dělaných několik ovládání větráků a chodí to bez poruch. Myslim že tam mám MAA741čky, je jich mrak a na nic jinýho se to nehodí.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »


Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od varok »

Já jsem párkrát vyráběl zapojení ze serveru belza.cz, ale předtím to bylo i v Praktické elektronice. Obsahuje jen 2 malé tranzistory a pár součástek. Fungovalo to skvěle, je tam i pot. trimr na nastavení otáček ventilátoru. Je to na 12V a jen pár součástek.

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od krutor »

Varok: A jak je to u tohoto spínače s přesností?
V mém případě je totiž rozdíl teplot přístroje vypnutý (tj. má pokojovou teplotu) a zapnutý, velmi malý, cca 5 °C. Je-li přístroj vypnut, má pokojou teplotu, 23 °C, a když je zapnutý a chlazen ventilátorem, má 28 °C. Tak jestli by na to ten spínač byl dost citlivý. Mohl bych tedy nastavit, aby se ventilátor spínal při teplotě přístroje 30 °C, ale za chvíly by se ochladil na těch 28 °C a ventilátor by vypnul a takle by to dělalo dokola, což nechci. Ale chladit se přístroj musí, bez toho se jeho teplota vyšplhá dosti vysoko.

Jinak jsem našel také v časopisu AR 2 2007 str. 15 Rozdílový teplotní spínač, který by se mi možná hodil více.

A BOBOBO, přístroj poběží někdy i třeba jen 1 hodinu denně, takže nechci aby ventilátor běžel pořád nonstop

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#9 Příspěvek od vladodyno »

Ak máš možnosť použi nízko otáčkový ventilátor s väčším priemerom a nechaj ho bez regulácie otáčok.

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#10 Příspěvek od krutor »

vladodyno píše:Ak máš možnosť použi nízko otáčkový ventilátor s väčším priemerom a nechaj ho bez regulácie otáčok.
Já zde ale neřeším regulaci otáček ventilátou, ale jeho spínaní.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

A proč ten větrák nemůže běžet po celou dobu, co poběží ten přístroj (třeba tu hodinu denně)? Nějak mi uniká smysl toho zapínání od teploty. Co v létě, to máš taky pokojovou teplotu 23stC?

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#12 Příspěvek od krutor »

Andrea píše:A proč ten větrák nemůže běžet po celou dobu, co poběží ten přístroj (třeba tu hodinu denně)? Nějak mi uniká smysl toho zapínání od teploty. Co v létě, to máš taky pokojovou teplotu 23stC?
Protože jsem nepřišel na jiný způsob, jak ten ventilátor zapínat společně s přístrojem. Prozradím tedy, že onen přístroj je harddisk v externím boxu (používám jako síťové uložiště-NAS). Primárně nebyl v boxu žádný větrák a HDD se dosti zahříval, takže jsem ho tam dodělal. V boxu jsem nastavil aby se po určíté době nečinnosti sám vypnul a právě chci, aby se takto vypínal/zapínal i větrák. Myslel jsem, že po vypnutí boxu se vypne i napájení HDD (12 a 5V), ale napětí tam zůstává pořád, i když se box při nečinnosti sám vypne (resp. se vypne HDD).
Takže mi nic jiného než spínání větráku podle teploty mě nenapadá.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#13 Příspěvek od mikollar »

trosku komplikovanejsie snimat odber HDD :)

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#14 Příspěvek od krutor »

mikollar: To si myslím, že je lepší ta teplota.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od varok »

Tak ten hardisk musí mít nějaké napájení 12V a 5V ne? Z toho bych dal odbočku z 12V na nízkootáčkový ventilátor, popř. jen těch 5V u klasického vysokootáčkového. Tam je ale zase dost riziko, že se větrák neroztočí. Raději bych dal ventilátor klasický, napájení z 12V a do série odpor, aby měl zhruba poloviční otáčky.
To co jsem psal předtím je regulace, která s teplotou zvyšuje otáčky. Trinrem lze ale nastavit stav, kdy je ventilátor zastavený a při určité teplotě se sepne. Stačilo by si jen pohrát s některými součástkami.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“