Nabíječka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Nabíječka

#1 Příspěvek od stasek »

Zbastlil jsem si jednoduchou rychlonabíječku s MC33340. Využívám možnost ukončení rychlonabíjení poklesem napětí na článku. Tedy až je údajně článek nabit, poklesne na něm napětí, rychlonabíjení vypne a přejde do udržovacího režimu. Tak jsem to pochopil aspoň já. Jenže se mě objevil problém. Nabíjím články s kapacitou 2100 mAh proudem cca 800 mA, články jsou vybité tak, že mě v digit. foťáku signalizují výměnu a nabíječka přejde z režimu rychlonabíjení do udržovacího brzy. Jak kdy. Řekněme tak za půl hodiny. To samozřejmě články nemůžou být nabité. Podle mě by měly být nabíjeny v režimu rychlonabíjení podstatně déle.Řekněme řádově hodiny a ne desítky minut. Když nabíjení přeruším, byť i na velmi krátkou dobu, rychlonabíjení pokračuje zase určitou omezenou dobu a problém se opakuje. Jelikož takové nabíjení, kdy nevím, je-li článek nabit není k ničemu, prosil bych o radu, kde je chyba. Zapojení je v podstatě katalogové. Díky za každou radu.

Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od tominekk »

Zkus to co máš porovnat s tímhle:

Kód: Vybrat vše

http://www.hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART656-Rychlonabijecka-NiMH-akumulatoru-s-MC-33340.html
Třeba ti to pomůže. Může se jednat někde o chybu v zapojení nebo jakoukoli jinou haluz.
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od stasek »

Tominekk: dík, ale v podstatě mám to samý.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Nazdar, napadají mě dvě možnosti.
a) Máš špatně nastavený vnitřní časovač a ten vypíná rychlonabíjení.
b) Špatně jsi zvolil hodnoty děliče na vstupu Vsen a napětí na něm, během nabíjení dosáhne hodnoty 2V, tím pádem dojde k vnitřnímu resetu obvodu a ukončení nabíjení. Napětí na jednom článku se během nabíjení mění, na vybitém je cca 1V a se stoupajícím stupněm nabití může vyšplhat skoro až ke dvěma Voltům. S tím je nutno počítat při návrhu děliče. Osobně dělič počítám tak, aby při 1,44V/článek bylo na Vsen napětí 1,5-1,6V

P.S. Vnitřní časovač obvodu nepoužívám a vyřazuji ho z funkce "simulací" termistoru. Prostě na vývody T1-3 připojím odpory o velikosti třeba 1, 3 a 7kohm.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#5 Příspěvek od stasek »

Honza_dy:
Ahoj, a díky. Měl jsi pravdu s tím děličem. Mám to na 2 články. Tak jsem původně uvažoval, 2x1,2= 2,4 a nabitý kolem 3V. Tak jsem měl dělič ze dvou odporů 33k a ten mě to měl dělit na poloviny, tedy 1,2-1,5, což by byl ideální střed. Jelikož to začlo fugovat, tak jsem byl spokojenej. Vnitřní časovač jsem nevyřazoval, protože jsem nevěděl jak a ani to podle mě nehrálo roli. Neuzemňoval jsem žádný z pinů 5,6,7 a tím byl vlastně nastaven na nejdelší dobu přes 4 hodiny. Do té doby bych měl články 2,1 Ah proudem 0,8A nabitý. Tak jsem se tím nezabýval. Tedˇjsem to měřil za chodu a zjistil jsem, že na Vsen je skutečně napětí větší, kolem 1,9 V No tak jsem měl na tom pověšenej měřák a sledoval to. Při těch nabíjecích cyklech to skákalo od 1,87 do 1,9, najednou tam skočily 2V a šlus. Vypnulo se to přesně. Tak teď nastavím dělič, aby bylo na Vsen nižší napětí a doufám, že už to pojede. Ještě bych podotknul, že by se při nastavování děliče mělo vycházet z hodnot při zapnuté nabíječce. Při vypnutém stavu je napětí na Vsen po vložení článů v mém případě kolem 1,6V. Ještě jednou díky a měj se hezky.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Než to zapojení vyladíš k jakžtakž slušné funkci budeš se v tom rýpat víckrát. Časem zjistíš, že spojení LM317+MC33340 přináší spoustu problémů. Ještě bych ti doporučil ohlídat si hodnoty udržovacího proudu, abys neskončil jako já, když jsem přišel k nabíječce, která už nenabíjela ale na akumulátorech se nedalo udržet ruku. Taky pro vyšší proudy je to nepoužitelné, protože se z toho stává přímotop

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“