jak regulovať hlasitosť zosilovača?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
denydend
Příspěvky: 30
Registrován: 17 čer 2010, 02:00

jak regulovať hlasitosť zosilovača?

#1 Příspěvek od denydend »

Zdravým vás. Mám takúto otázku. Kúpil som si elektronickú stavebnicu nizkofrekvenčného koncového mono zosilňovača s integráčom TDA 2030. Po zostaveni chcem tento zosilovačik vstavať do reproduktoru ktorý mi zostal po nefunkčnej veži a chcem potenciometrom riadiť hlasitosť. Moja otázka znie aky potenciometer použiť a ako ho zapojiť kedže som priestorovo obmedzeny ,je možne ho zapojiť na svorky vstupného signálu? Vstupny signál by mal mať okolo 775mV. Napajaci zdroj bude mať 12V prípadne 24V. Za odpovede ďakujem. Kedže som iba začinajúci a ak sa mi podarilo napisať nejaku blbosť tak sa ospravedlňujem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Kup si logaritmický potenciometr s odporem mezi 10 a 100 kiloohmy. Samozřejmě že ho můžeš připojit na vstup, ba dokonce přímo musíš - a jestli ten zešilovač má 2 oddělené kanály (stereo), tak pro spojitou regulaci obou zároveň budeš ten potenciometr potřebovat TANDEMOVÝ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Ano, lze ho zapojit do přívodu NF signálu jako dělič napětí. Pro regulaci hlasitosti se používají potenciometry s logaritmickým průběhěm-označení "G". Použij hodnotu 10k - 50k. S napájecím napětím to nijak nesouvisí.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Souběžná odpověď , ale vidíš, že jsme se shodli!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“