Multimeter

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lacike
Příspěvky: 5
Registrován: 23 bře 2010, 01:00

Multimeter

#1 Příspěvek od lacike »

Kupil som si multimeter a nvm ako spravne nastavit meracie rozsahy ,kto mi poradi? mam zakupeni tento multimeter: http://www.boa.sk/sk/Katalog/MULTIMETRE ... EM391.alej



diky s pozdravom laco.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#2 Příspěvek od alles »

záleží co chceš měřit...
zdířky jsou popsané pro jednotlivé veličiny, otočným přepínačem navolíš větší rozsah než předpokládáš, že bude měřená veličina , pak teprv připojíš do obvodu a měříš(pokud nemáš předpoklad volíš vždy největší rozsah dané veličiny)
pozor na ohmmetr a prozváněčku- nepřikládat do obvodů pod napětím svorka 10A vykazuje proti COM téměř zkrat, je určená jen pro měření velkých proudů - zapojovat jen do série se spotřebičem, při zapojení třeba paraleně na 220V takto multimetr shoří

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Snad si neděláš legraci. Dotaz takový "začátečnický", tak to trochu rozvedu.

Princip vzešlý z dob ručkových měřáků je začínat vždy na nejvyšším rozsahu(tady např. 600V), aby se měřidlo nepoškodilo(ručka jde za roh). Když je výchylka malá, přepíná se na vyšší citlivost. Dneska u digitálů je tento postup skoro zbytečný z hlediska poškození přístroje, protože měřák obsahuje ochranu před přetížením (na napěťových rozsazích).

Takže pokud měříš v obvodu, kde očekáváš napětí např. jen do 40V, nastavíš rozsah do 200V(logicky nemá smysl nastavovat 600V) a měříš. Když bude displej ukazovat 020,1V, skončil jsi a nic s tím nenaděláš. Pokud je na displeji 019,1V , můžeš přepnout na nižší rozsah a dostaneš 19,13V. Pokud přepneš ještě níž, bude displej ukazovat nějaký symbol přetížení.

U proudu je to podobné, ale tam se vyskytuje víc rizik, že když se spleteš, vyhoří vnitřní pojistka 200mA nebo i jiné pojistky.

Taky musíš zvolit, jestli měříš veličinu střídavou nebo stejnosměrnou, ale to asi nebude problém.

A hlavně si musíš ujasnit rozdíl mezi PROUDEM a NAPĚTÍM. Pokaždé se měřák připojuje jinak a jinam - nestačí jen zvolit polohu na přepínači.

Takže pamatuj, že nejde měřákem přímo změřit , jaký je proud v zásuvce, případně jaký odpor má zásuvka!!! Zní to legračně, ale lidi to dělají. Pak mají po měřáku! Ochrany na to obvykle nestačí (kromě drahých měřáků)

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#4 Příspěvek od PCmaniac99 »

Taky jsem zkoušel měřit proud v zásuvce.... :D smrad a kouř a vyhozené jističe a přepálená cesta na dps v měřáku.. od té doby vím že A metr se připojuje do serie se spotřebičem.... a odpor se měří v zařízení bez napětí... mam teď měřák co umí meřit i Hz ale nevím jak s tímto měřením zacházet... a propo když to píchnu do zásuvky ukáže mi to 50Hz???? (max 20kHz)

Uživatelský avatar
Basic
Příspěvky: 506
Registrován: 23 pro 2006, 01:00
Bydliště: Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Basic »

Měření kmitočtu jsem zkoušel na sekundáru trafa U= 24V no a ukazuje to v pohodě, na šíťové napětí jsem to radši nezkoušel. Jinak už několikrát jsem v začátcích měřil proud v zásuvce, ale nikdy se měřáku nic nestalo, mám ho doteď a je to čína ve žluté gumě.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#6 Příspěvek od Maskot »

PCmaniac99 píše:.. a propo když to píchnu do zásuvky ukáže mi to 50Hz???? (max 20kHz)
Spis nez max 20 kHz si z navodu precti max napeti pro mereni kmitoctu.

Uživatelský avatar
lacike
Příspěvky: 5
Registrován: 23 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od lacike »

PavelFF píše: diky pavle ,len som nepochopil tohle:,,Když bude displej ukazovat 020,1V, skončil jsi a nic s tím nenaděláš".preco co zhory pristroj?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

"nic s tím nenaděláš" = přesněji už to nezměříš, ne že shoří měřák. :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

u tohodle měřidla si hlídej stav měřících kabelů. Mám ho taky ve dvou exemplářích - jako měřák do externích podmínek pro orientační měření. měřidlo je totiž "cejtit". Zatím jsou v pořádku, ale už jsou trochu tužší ty káblíky. Po zkušenostech ze smradlavýma plastama vím, že nemají dlouhýho trvání..

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“