Zdroj referenčního napětí pro AD převodník

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

Zdroj referenčního napětí pro AD převodník

#1 Příspěvek od valasek »

Dovoluji si Vás poprosit o sdělení názoru k následujícímu:

Vyrábím si voltmetr k PC s 12-ti bitovým AD převodníkem MCP 3202. Pro referenční napětí potřebuji 4,095 V. Bude zde LM317 s víceotáčkovým trimrem dostatečně stabilní, nebo mám raději použít TL431 ?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Spíš bych se bál, jestli bude víceotáčkový trimr dostatečně stabilní.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#3 Příspěvek od feliz_navidad »

LM317 rozhodně ne. Když už, tak TL431. Dělič si spočítej tak, aby trimr tvořil jen malou část celkového odporu.
Microchip ke svým převodníkům dělá přímo referenci 4,096V - MCP1541.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Reference nemusí být nutně 4.096V - jednak záleží na rozsahu vstupního napětí, jednak se to dá přepočítat (parametr se někde uloží jako kalibrační konstanta).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#5 Příspěvek od valasek »

Trimr: o stabilitě trimrů si nedělám iluzi, už mne však moc nebaví hodnotu z rezistorů skládat - ale asi u toho skládání já osobně zůstanu. Pokud bych ale voltmetrů dělal více, byla by to docela pakárna. Mám sice zelené TESLA "přesné" rezistory, ale stejně nejsou zcela shodné...

MCP1541: to vypadá zajímavě, uvidíme dostupnost ...

K hodnotě reference:: Já bych chtěl 4,095 V - jeden bit potom bude odpovídat hodnotě 1 mV.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

A vstupní dělič budeš kalibrovat jak ? Trimrem, o kterým si neděláš iluzi ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#7 Příspěvek od valasek »

Potřebuji měřit napětí do 4 V, takže dělič na vstupech nepoužiji - alespoň nebudu snižovat vstupní odpor. Ale v případě, že by potřeba byl pro vyšší napětí, asi by bylo vhodnější složit jej z pevných rezistorů. Většinou jsem totiž četl, že po nastavení trimru se doporučuje jej z důvodu časové stálosti změřit a vyměnit za pevný rezistor.

V mnohé spotřební elektronice jsou trimry hojně používány, u měřících přístrojů (nepočítám multimetr za 100 kč) netuším, zdali se využívají . Takže jak je to s nimi - kdy je použít a kdy raději ne?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nejlépe nepoužívat. Když mě někdy nutí je používat, dávám tam precizní 25 otáček - pak to nastavím na měřáku s přesností 0.1 procenta s TRUE RMS a "oni" si to pak přeměří vadaskou a doladí o pár voltů tam, kam chtějí.... :?

Jinak při kalibraci se všechno poskládá ze stabilních odporů a stabilní reference, změří se přesně napětí nějakou ověřenou mašinou (nebo se to připojí na přesnou referenci) , porovná se s naměřeným napětím, z toho se vypočte kalibrační konstanta a uloží do paměti EEPROM (automat to zvládá za pár vteřin).

Na úrovni LSB Tě už stejně nemine šum - proto se u přesných měřáků používá metoda dvojí integrace, nikoliv jen přímé vzorkování napětí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:pak to nastavím na měřáku s přesností 0.1 procenta s TRUE RMS a "oni" si to pak přeměří vadaskou a doladí o pár voltů tam, kam chtějí.... :?
:aplause:
Není nad praxi. Už v mládí mě fascinoval jeden mladý voják z povolání, který z nudy nastavoval trimry na deskách z radiolokačního indikátoru (vytahaných ze slotů, na stole) šroubováčkem tak, aby byly osičky trimrů hezky v zákrytu :D

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Na zeleno je nenatíral? To totiž nemuselo být z nudy, to mohl být projev docela vážného poškození mozku. :roll:

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#11 Příspěvek od feliz_navidad »

valasek píše:K hodnotě reference:: Já bych chtěl 4,095 V - jeden bit potom bude odpovídat hodnotě 1 mV.
Potřebuješ 4,096V - prostuduj si pořádně datasheet k tomu převodníku...

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od WLAB »

Na LSB 1mV bude nejspis treba reference 4.096V.
Ja mam oblibenou rodinu LT1461. Je mozne vybrat z nekolika rodin presnosti a vystupnich napeti, pricemz pomer cen je cca 1:5.
Trimru bych se nebal, pokud se mu nesveri zbytecne velky rozsah nastaveni. A pouzil bych nejaky typ s keramickym teliskem.
Na 12bitech by to se sumem nemuselo byt jeste tak hrozne. Spis bych se venoval tomu, jak je udelany vzorkovaci obvod a zda a jak moc pri odberu ovlivnuje vlastni vstup.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#13 Příspěvek od valasek »

feliz_navidad píše:
valasek píše:K hodnotě reference:: Já bych chtěl 4,095 V - jeden bit potom bude odpovídat hodnotě 1 mV.
Potřebuješ 4,096V - prostuduj si pořádně datasheet k tomu převodníku...
Vysvětli mi, prosím, kde ve své úvaze dělám chybu: Z AD převodníku dostanu 12-ti bitové binární číslo, jehož max. hodnota je 111 111 111 111. To je dekadicky 4095. Pokud chci rozlišení 1 mV/bit, opravdu musím mít referenci 4,095 V (nejvyšší změřitelná hodnota) + 0,001V = 4,096 ? Znamená to tedy, že bych u 1-bitového AD převodníku s rozlišením 1 V/bit potřeboval referenci 2V, ikdyž změří max 1V ?

V datasheetu reference MCP1541 je napsáno výstupní napětí: Min 4,055 V, Typ 4,096 V, Max 4,137 V. Takže asi opravdu počítají s referencí 4,096 V. Ale proč?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

V datašítu MCP3202 strana 11, 4.2 Digital Output Code.
Souvisí to s použitým D/A převodníkem, ten co je uvnitř má 1LSB = Uref/2^N, kde N je počet bitů. Existuje ale i D/A převodník, u kterého je 1LSB = Uref/(2^N - 1), tam by pak potřebná reference byla 4,095V, ale asi se s ním v integrované podobě nesetkáš.

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#15 Příspěvek od valasek »

Už chápu :oops: , díky za zdůvodnění. Musím se naučit lépe anglicky, ikdyž v tomto případě by to nepomohlo, čísla bych měl umět přečíst.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“