Elyt z blesku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Elyt z blesku

#1 Příspěvek od forbidden »

Vybrakoval jsem z nefunkcniho blesku jeden vetsi elyt. Podle mereni ma asi 1000 uF, ale nevim na jaky napeti. Zadna hodnota na nem neni napsana, jen nejaky typovy oznaceni SIEMENS B43405-S9957-A54. Google o tomto typu nic nevi. Siemensovi by asi upadly ruce, kdyby tam napsal parametry. Podle velikosti bych to odhadoval na nejakych 200 V je velky asi jako vetsi filtracni elyty z PC zdroju. Neznate nekdo tento typ?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

200V se mi zdá málo, všetšina výbojek by ani nezapálila, v blesku bývají na 350-400V a jsou konstruovány na pulzní vybíjecí proud.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

upadly by ti ruce kdybys napsal typ blesku?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Crifodo píše:upadly by ti ruce kdybys napsal typ blesku?
Ale no tak, kdybych si to pamatoval tak to napisu. Blesk jsem rozebral pred delsi dobou a kryty vyhodil, mel jsem uz jen elektroniku "na zpracovani" A pokud tak branis Siemens, ze nedokaze napsat misto svych nicnerikajicich kodu jednoduchou hodnotu kapacity a napeti, tak mi to prosimte vysvetli proc?
Naposledy upravil(a) forbidden dne 28 úno 2006, 14:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

kde jsi sebral, že bráním Siemens? 8O je mi úplně volný..
jestli je to Metz 45, tak ten někde probírali na stránkách nějakých německých speleologů a ten kond Siemens měl mít 1200 uF/350V. Píšou tam i rozměry (v mm).
Jinak, já tvůj dotaz pochopil jako že ten blesk chceš OPRAVIT, tož sorry.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

O.K. me zas nenapadlo, ze myslis, ze to chci opravit. Proto mi tva reakce pripadla trochu prikra, tak jsem holt myslel, ze branis Siemens no. Typ blesku fakt uz nevim, nenapadlo me, ze bych ho na neco potreboval. Ale to napeti by tak asi mohlo byt. Dva lidi se na tom shodli, to mi staci.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Trošku mimo, trošku do tématu:
pro starší CCCP blesk, taky s IFK 120, kde elyt 1000uF/450V měl svod jak stará Blažková modlení, jsem ubastlil náhradu z 4ks elytů z mrtvých PC zdrojů, vybral jsem takové, co měly 680uF/250V a dal je sério-paralelně, takže jsem dostal (teoreticky) 1360uF/500V a blesk blejská jak divej.

PavelFF

#8 Příspěvek od PavelFF »

EKKARe, ze ètyø kusù 680uF/250V sério-paralelnì, jsi dostal jen 680uF, ale na 500V(teoreticky).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Jo, máš recht, sorry za překlep, faktem zůstává, že blejskadlo opět funguje a podle fotek, který jsem od náhrady udělal, to ani příliš nesnížilo směrný číslo, možná že to spíš dotahuje osvitová automatika ve foťáku, já to nezkoušel v extrémních podmínkách (ani před tím).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Otázka je, kolik tenhle blok vydrží doopravdy záblesků a jakých. Já jsem loni v jednom stacionárním blesku našel podobný bastl, originálně tam byly dva speciály 2800uF/370V. Chudák fotografka si stěžovala, že to kdosi opravoval a od té doby neudělá 5 fotek těsně po sobě, jak byla zvyklá. Vnitřní odpor té nové skládačky byl dost velký...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem kdysi podobně vyráběl elyt do stroboskopu na diskotéku ze starých českých hliníkových na závit a po jedně diskotéce byl elyt na suchu, všechno z něho vyteklo ven. Pak jsem byl poučen, že je potřeba použít elyt, co si nechá líbit velký pulsní proudy. Kde jsou ty časy....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“