Tesla B44

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kosmit
Příspěvky: 134
Registrován: 26 zář 2006, 02:00
Bydliště: Praha - Řepy

Tesla B44

#1 Příspěvek od kosmit »

Stroj má dva problémy
1)Nahrává, ale neukazuje indikátor. Nahrávka z této B44 přehrávaná CM130 je super(teda v možnostech rychlosti 9), akorát trvá než trefím úroveň.
2)Přehrává, ale jen přes vnitřní repro, po napojení přes zesilovač jen vrčí. Jak z výstupu pro radio, tak ze sluchátkového. Externí repro jsem nepřipojoval. Propojovací redukci DIN 5 - cinch mám správně zapojenou, toto zvládám :lol:
Pak bych měl dotaz, zda u tohoto typu je výstupní úroveň ovlivňována regulátorem hlasitosti a tonové clony.
Žádám znalé odborníky, zda to mohu odstranit sám. Mám jen obyčejný měřák od Conrada, opravami elektrickými se nezabývám, mechanicky jsem starého mahagonového dědečka zvládl. :D
Chci si ho ponechat jako půlstopku, ale rád bych, aby dělal, co má.
Předem díky za rady, pokud to není složité.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Vyčisti přepínače, ale nezamasti kontaktolem gumová obložení ani setrvačník.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

A pokud nefungoval v Tvém vlastnictví nikdy , tak ještě dříve zkouška jeho osobní fce .

Uživatelský avatar
kosmit
Příspěvky: 134
Registrován: 26 zář 2006, 02:00
Bydliště: Praha - Řepy

#4 Příspěvek od kosmit »

Zatím dík, o víkend se na to kouknu pořádně, toto bylo zjištění po mechanickém "repásku"


Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Oldradio »

B44 (a B41, což je to samé, ale v plastu) má velmi jednoduché zapojení, z čehož vyplývá několik omezení. Např. výstup na zesilovač JE ovlivněn regulátory hlasitosti a tónové clony. Při záznamu je možný příposlech jen na sluchátka, koncové tranzistory zesilovače se přepínají do funkce mazacího oscilátoru.
Schema magnetofonu je zde http://www.radiojournal.cz/schemata/bozdech/b41-b44.pdf , pokud nefunguje indikátor a není přerušený (ověřit multimetrem), tak bude vadný C25 - 0,5uF. Hlavně se vyhni kroucení trimry, tím to těžko spravíš, spíš ještě víc zhoršíš.
Jestli vrčí propojení se zesilovače, tak pokud vyloučíš vadné filtrační elektrolyty ve zdroji, tak máš špatně propojené země.

Uživatelský avatar
kosmit
Příspěvky: 134
Registrován: 26 zář 2006, 02:00
Bydliště: Praha - Řepy

#6 Příspěvek od kosmit »

Vše již OK, děkuji. Vrčení bylo v přepínačích, indikátor jede po výměně C25

Uživatelský avatar
kosmit
Příspěvky: 134
Registrován: 26 zář 2006, 02:00
Bydliště: Praha - Řepy

#7 Příspěvek od kosmit »

Tak jsem se moc dlouho neradoval, indikátor opět nejde. Je v čudu ta GA 207 má uvnitř uvolněný drátek, po výměně kondíku se asi "spojil".
GA 207 už jsem nikde nenašel, našel jsem náhradu 6NN41, ale jen že existuje, jinak se taky nechytám :cry:
Mám možnost koupit jakousi 1N40 15mA 15V, vyhoví to? Originál GA 207 má podle schématu 10mA 20V.
Prosím o radu co tam dát místo GA 207. Díky

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#8 Příspěvek od Eleman »

Lze použít téměř jakoukoliv germaniovou hrotovou diodu, nejlépe kuchnout z nějakého vraku. Používali se např. v AM demodulátoru starých tranzistorových rádiích. GA205 maji v Hadexu. Dá se použít i schottkyho dioda řady BAT, ale pak by bylo asi třeba ten indikátor znovu nastavit.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“