Možno udělat zesilovač či měnič ??

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PedroSmouky
Příspěvky: 4
Registrován: 17 lis 2009, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Možno udělat zesilovač či měnič ??

#1 Příspěvek od PedroSmouky »

Zdravím pánové a dámy!
Našel jsem doma úplně zapomenuté 2 toroidní trafa (úplně nové a identické svými parametry rv. 06) a potřeboval bych poradit co by se z toho dalo vytvořit.. Například zesilovač nebo i nějáký měnič preferuji spíše ten zesilovač. Už jsem nějákou tu dobu nebastlil a za školy už jsem taky pár let venku proto se obracím s prosbou o pomoc zde. Děkuji za vaše odpovědi! :)
Pokud jsou údaje na toroidu pro někoho nečitelné přikládám je zde:
omlouvám se za kvalitu fotografií ale po ruce byl pouze mobil.. :P

TST 100/004
U pri = 230V (czerwony)
U sec = 2x 12V - 2x 4,16A

Přikládám i fota. :) pro zvětšení stačí kliknout.. :wink:

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Dingo7 »

To je dobrý tak akorát na nějakou nabíječku nebo k halogenov=mu svítidlu.

Jako zes s tím můžeš napájet tak maximálně nějaký "autový" obvody TDA7375 atd.....

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

Ty jsi našel knoflík a chceš si k němu ušít kabát že? Trafa hoď radši na aukro a za získané peníze si kup nějaké vhodnější.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Já jsem si taky silážoval doma různá trafa, jako že by se třeba mohla někdy k něčemu hodit. Synové si jednou udělali železnou neděli, rozřezali vinutí a dali to do sběru jako měď a železo.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud jsou trafa identická , tak má zdroj +-33V , což by mělo na 2x100W stačit .

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Oldradio »

Separace na měď a železo se mi taky osvědčila :)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Možno udělat zesilovač či měnič ??

#7 Příspěvek od Habesan »

Možná by se i takovému GM nebo GESu vyplatilo vozit to lacino z Číny a tady to separovat. Vždyť jsou úplně nový!!!
PedroSmouky píše:co by se z toho dalo vytvořit..
Kdybys měl cestu do Plzně, tak bych si je vzal na stavbu páječky.

Uživatelský avatar
El_Diablo
Příspěvky: 4
Registrován: 10 srp 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od El_Diablo »


Uživatelský avatar
PedroSmouky
Příspěvky: 4
Registrován: 17 lis 2009, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PedroSmouky »

Tak jsem nakonec našel i fakturu.. :) Bylo to asi týden po záverečných zkouškách (Jsem vyučen mechanik elektronických zařízení, opravy TV atd. problém je že jsem v oboru nikdy nedělal, takže se mi vědomosti vykouřili z hlavy, což mě teď dost mrzí..:( ) Ta trafa byla původně 3 (jedno si bral kamarád) a už vím k čemu měli být... DC/AC měnič do auta z 12V na 230V 50Hz :) Našel jsem snad i schéma.. pro pořádek kdyžtak oskenuji.. A při hledání jsem objevil bednu po dědovi... Je tam hodně součástek.. relé, odpory, rtuťové spínače tzv. prasátka a mnoho dalších některé součástky ani nevím co jsou... většinou jsou věci napoužité v originálním balení( nafotím a udělám seznam..) A přitom všem jsem narazil i na svou ročníkovou práci elektronkový zesilovač s EBL21(je tam ještě jedna patice ale tu elektronku už nemám..mohu dodat i foto) není to dodělané a schéma také nemůžu dohledat .. byl by kdyžtak někdo ochotný pomoci? Díky Vám všem za odpovědi.. :)

Schéma měniče:
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Habesan »

Hmm, samokmitající prasárnička, stavbu nedoporučuju, používání bych zakázal. Posledně mě podobné zapojení zhnusilo v jednom zařízeníčku, kde jsem očekával TL494 minimálně.

Stojí ti to za těch 999 Kč: GES.cz ???

Uživatelský avatar
PedroSmouky
Příspěvky: 4
Registrován: 17 lis 2009, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PedroSmouky »

Jak říkám dělal jsem to na střední... :) A jak tak na to koukám.. vzhledem k tomu že jsem v tom oboru vyučenej už si pamatuju prd... a to jsem ze školy venku skoro 5 let.. následně jsem šel pak na nástavbu na obchodku no.. teď mě to docela mrzí.. ale co naplat..:roll: Budu se muset asi začít znovu učit pokud se v tom chci zase hrabat :D Tak nejde o to že bych to zrovna potřeboval.. jen bych to chtěl nějak zužitkovat...:) Nechci aby se mi to tu válelo..:)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Co to meleš habešane , jaká prasárnička , mezi 60tými a 70sátými roky se tyto věci produkovali i průmyslově , jiných nebylo . Kdybych se měl podívat tímto pohledem na Apollo , tak to byla jedna prasárnička vedle druhé , přesto byla na Měsíci . Věřím , že takovéto soudy Tě přejdou s věkem .

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Však nějakou glorifikaci "moderní" techniky také nemám ve zvyku.
Apollo zabilo jenom tři lidi pokud vím. Třináctku se podařilo svalit na lidský faktor. Jedenáctka se vrátila jenom díky propisce použité místo páčky na páčkovém vypínači...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“