Laboratorní zdroj

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

Laboratorní zdroj

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý den, měl bych na vás prosím jeden dotaz. Mám doma jeden zdroj, který je vyrobený jen tak narychlo a chci si vyrobit trošku lepší a pořádně. Proud asi 1A a napětí chci asi 5V, 12V a regulovatelné 0-24V. Zapojení si někde tady na serveru nebo v některém AR najdu. Chtěl jsem se jen zeptat, jak navinout sekundár trafa. Použiji hotové trafo, ale převinu si sekundár, protože origo trafo s tolika sekundárními vinutími asi neseženu. Tak tedy, jak na to? Jak se převíjí trafa vím, už jsem jich navinul několik a zdárně fungují.
Když chci napětí 5V, 12V a regulovatelné 0-24V tak mám asi navinout pro každou větev samostatně, že? Chci totiž, aby jednotlivé větve nebyly na sobě závislé, tedy, abych mohl ze všech odebírat i plné zatížení.
A kolik mám zvolit napětí? Mám dát asi 8V, 15V a 28V, tedy základní plus asi 3V pro spolehlivou funkci stabilizátoru, nebo stačí, když to navinu na klasické napětí 5V, 12V a 24V? Po usměrnění napětí vyleze asi o 1,4 krát nahoru, ne? Předem děkuji.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když použiješ jeden sekundár a spínaný stabilizátory +5V a +12V, ušetříš hromadu drátů i tepla. Pochybuju, že bys potřeboval izolovaný větve.

Tu regulovanou větev můžeš udělat s LM317 či taky spínanou.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od varok »

Tu regulovatelnou větev udělám vinutí zvlášť, ale těch 5V a 12V nevím, to jsem se právě ptal. A to napětí mám tedy zvolit jak? Stačí těch 5,12 a 24V, nebo musím kvůli stabilizátorům dát více? Spínané stabilizátory je co?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Spínaný stabilizátor (bez galvanického oddělení) = step-down měnič. Takže pohledat něco jako LM2676, LT1076 atd.

Potom bys trafo ani nemusel převíjet. A hlídat by pak stačilo jenom celkový proud (nebo teplotu vinutí).
Naposledy upravil(a) Habesan dne 16 bře 2011, 15:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro +5V a +12V by měla stačit jedna větev 12V-15V střídavých při plné zátěži, stabilizátory LM2575 nebo 2576 podle potřeby.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od varok »

Já bych těl spíše něco jednoduššího, klasiku stabilizátory 7812, 7805 a regulace asi LM 317.
Ale moc děkuji za rady.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Potom ale nepoužívej termíny jako "laboratorní zdroj" a "trošku lepší a pořádně".
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od varok »

A jaký termín teda použít? Já měl za to, že takovéhle domácí výroby jsou vždycky laboratorní zdroje, nebo ne? nebo Laboratorní zdroje jsou jen takové ty složitější řízené IO apod?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

Třeba zdroj, bastlzdroj nebo napájecí přípravek.
Tektronix PS5010, to je laboratorní zdroj s velkým L.

My ti ty monolitické stabilizátory nezakazujeme, jen se nám ty spínané zdají vhodnější.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Termín jsi použil správný. Jenom trochu pohrdáš dobře míněnými radami :-)

Na co je dneska potřeba samostatný pevný zdroj 12V? Na operáky potřebuješ +-U.
To už máš lepší udělat dva samostatné regulovatelné a k tomu dejme tomu pevný na 5V.

Jinak tvoje myšlenka s oddělením vinutí je myslím správná, právě pro potřebu občas vytvořit symetrické napájení třeba +- 15V. Ale se svým zdrojem jak ho zamýšlíš bys to nesložil.

A co se týče vinutí pro napětí +5V. Musíš tam namotat nejmíň tak 9V efektivních, protože stabilizátor si vezme 2V, usměrňovač taky 2V a kondenzátor taky všechno nevyhladí. Když je trafo měkké(to jsou dneska všechny), tak to bude ještě další mínus. Z toho plyne, že na zdroj 5V by byl opravdu lepší spínaný stabilizátor, co navrhují ostatní. Navíc tam pravděpodobně nebude vadit ani poněkud vyšší zvlnění.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od varok »

Já to chci mít právě ne moc složité. Zase takuvý mistr přes elektroniku nejsem. Klidně si udělám sám plošný spoj podomácku, podle nějakého schematu vyrobím a zapojím, ale spíše jednodušší věci. Párkrát jsem si sám dělal komplet složitější věci a nedopadlo to moc dobře. Oživit se podařilo, ale dělám chyby a DSP občas něco vynechám a to není dobré. Proto si chci udělat něco jednoduššího.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Tak udělej jednoduchý zdroj regulovatelný zdroj 0-24V - jen ho udělej dvakrát vedle sebe.
Největší obtíž obvykle bývá namotat samostatné sekce vinutí a tu zvládáš.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jezevec »

Laboratorní zdroj jak už název říká, by měl mít špičkové parametry jako je stabilita výstupního napětí nezávislá od odebíraného proudu, minimální zvlnění apod. Zkrátka parametry lepší než běžné stab. zdroje minimálně o jeden až dva řády.
Bohužel, často vidím nejen na internetu, ale i v časopisech jak autoři na panel napíší honosný název "Laboratorní zdroj" a uvnitř je stařičký MAA723.
Takže když napíšeš, že chceš stavět nějaký jednoduchý stabilizovaný zdroj, nebude to matoucí.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

Na MAA723 není nic špatného.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

To nebyl dobrý příklad . Teď jsi urazil dost majitelů zdrojů, které mají uvnitř 723. Přitom ty zdroje mohou mít výborné parametry (nebo taky ne) - stejně jako zdroje moderní (některé povedené , jiné horší). Co je na tom špatného, že je integráč stařeček, když pro daný účel vyhovuje?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“