Polofunkční optika

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

Polofunkční optika

#1 Příspěvek od ada_cz »

Ahoj,
prosím zkušené a ochotné o radu.
Pořídil jsem starší radio Blaupunkt s CD optikou.
Radio je funkční, CD hrají pěkně, ovšem pouze několik prvních stop... Když přepnu cca do poloviny CD, již není schopné track načíst.. Dělá to na všech CD. Mechaniku jsem rozebral... a promazal..Bohužel tohle nepomohlo...

Laser by mohl být okej, když to první tracky čte, tak bych ji nechtěl odepisovat..

A pro ty ještě více ochotné - jak moc je nebezpečný tento class 1 laser? Jedná se mi oto, že jsem zkoušel načítat i s otevřeným horním deklem, laser byl pod CD.. tak jsem se snad nevystavil nějakému zdraví/očím nebezpečnému paprsku?

Díky moc.

v případě potřeby mohu poskytnou bližší typové údaje o optice.. plošák pod optikou byl od SONY.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Pravděpodobně budeš mít přelomený páskový vodič k jezdci laseru. Když dojede do určité polohy a ohne se, dojde k přerušení spoje a vysazení toku dat. Laser třídy I v optice není až zase tolik nebezpečný, protože ohnisko paprsku je cca 1mm nad čočkou. Tedy ve vzdálenosti kde do toho čučíš je prakticky bezpečný. problém může nastat s brýlemi, kde se může paprsek zase vrátit do ohniska. Trochu jiná je situace u DVD, kde je výkon větší.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

#3 Příspěvek od ada_cz »

Díky moc,
super nápad!!

Ten vodič má jen několik málo žil, pokud si dobře vybavuji, asi bych jej mohl nahradit tenkými vodiči...
Shánět tyto díly je, domnívám se nemožné.

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#4 Příspěvek od galjo »

páskový vodič k jezdci laseru sa dá koupit.

Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

#5 Příspěvek od ada_cz »

Tak ho zkusím proměřit v různých polohách, a když to bude jisté.. začnu po něm pátrat.

Problém nějaké špatné kalibrace jezdce je možno vyloučit? co se týče mechaniky pohybu, zdála se v pořádku... když jsem motor napájel externě, jezdil jezdec po celé dráze.

Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od pajosek2 »

Není vyosený unašeč? Na větším průměru to pak háže více a korekce chyb to už nestíhá. Další možnost je vyběhané uložení suportu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ada_cz
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od ada_cz »

Tak tohle už je dotaz spíše pro odborníka. z jedné strany je závitový šroub, z druhé strany je hřídel (support?) kterou jsem promazával, Přitom jsem u ničeho nepozoroval vůli. A co se uchycení týče (u té hřídele), zdálo se bytelné. Lze popsané závady okem poznat? Respektive, vychýlení 1 mm už by třeba mohlo být zásadní, ale přitom nepoznatelné.

Kdybych toto svěřil servisu v jaké relaci se pohybují ceny? Anebo, není tu někdo z Ostravska?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Zase bych to z tím laserem tak nepřeháněl. Oni ti výrobci občas lepí "1 class laser product" i na LEDky. Výrobce se tak sychruje. Sám jsem se několikrát koukal jak do DVD laseru i do CD. CD laser svítil sotva znatelně, slabě červeně, DVD laser svítil docela intenzívně. Sranda byla, že jsem se pokoušel jeden unavený DVD laser rozchodit tak, že jsem mu regulačním trimrem ladil tak, aby "svítil co nejvíc" a mechanika se vrátila k životu ( fakt je, že nevím, na jak dlouho).
Ještě jsem se zasmál, když na tranzistoráčku na dvě tužkový najdu nálepku "vysoké napětí, životu nebezpečno" a přitom neměl ani připojku na adaptér.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

CD laser je infracerveny, preto ho skoro nevidiet.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#10 Příspěvek od zvaty »

Zdravím, chci se jen ujistit. Mám věž a nevidím na čočce paprsek z laser vysílače. Pamatuji si, že u takovýchto věží byl paprsek trochu viditelný, ale tady nevidím nic. Je možné pro detekci paprsku použít foťák z mobilu ? tak jako pro dálkové ovládání kde je IR LED.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Daj si nad to papier a tam mozes pozerat bud priamo alebo cez fotak.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#12 Příspěvek od zvaty »

Zkoušel jsem přiložit k čočce obyčejný kancelářský papír, ale rozptýlený paprsek vidět není. Srovnal jsem paprsek s jinou funkční CD mechanikou a paprsek je u té funkční zřetelně vidět. Vadný snímač jsem proměřil a na laserové diodě naměřím napětí, ale to je vše. Objednal jsem tedy nový snímač, byl tam typ: SF-P101N

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“