"Kvalitní" práce "elektrikáře"

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

"Kvalitní" práce "elektrikáře"

#1 Příspěvek od forbidden »

Tak jsem se rozhodl, že by měl po cca 10-ti letech zkontrolovat dotažení šroubků v zásuvkách. Hlavně těch používaných. Hned první jsem rozdělal zásuvku na kuchyňské lince a čekalo mě překvapení. Nedělal jsem si žádný iluze o kvalitě panelákových rozvodů, ale tohle je snad příliš. Pak se člověk diví, že je tolik požárů kvůli vadné elektroinstalaci. :evil: Tomu hňupovi, co to dělal bych bez milosti zlámal kosti.
Přílohy
zasuvka.jpg
zásuvka od elektrikáře
(81.55 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Hezký. Takovou prasečinu bych si nedovolil ani já. Zlámat hnáty a narvat mu je do (_o_) ... !!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

To nemusel vůbec být elektrikář, ale nějaký řemeslník po něm, který se sral do instalace. V tom případě to padá na investora, jak dal provést výchozí revizi. Krabice vypadá, jako by byla do zdi vesraná po štukování a možná po malování. Možná to vyrobil minulý nájemník. K čemu vede ta licna?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

To nemám tušení, k čemu tam co vede, celý je to pod kachličkama. Tipoval bych, že je to napájený z třífáze od sporáku a z toho je tahle zásuvka a dvě světla, jedno nad linkou druhý pod ní. Nebýt těch kachliček, tak bych taky tipnul minulýho nájemníka, blbej byl na to dost a prasečin jsem tu musel opravovat taky dost. Zmíním třeba provrtanou podlahu, protože ten 🤐, když si tu dělal věšák, tak to vrtal přímo na podlaze a samozřejmě to provrtal s ní.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Bohužel, když kámoška rekonstruovala byt v paneláku, tak tohle na fotce byl ten lepší případ. Horší případ byla kombinace hliníku, kousku lanka a CYR pod jedním šroubkem, a naprosto hardcore byla dvojitá zásuvka, kde byl jeden šroub narvaný přes závit, pod ním 1mm vzduchu a přimknutý hliníkový drát (PEN). Původní majitelka bezelstně pravila, že kromě ledničky a TV žádnou zásuvku posledních 5 radši nepoužívala, protože někdy kopou a žehlila na prodlužovačku ze zásuvky u jističů.
Naposledy upravil(a) Sendyx dne 27 bře 2011, 12:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

forbidden píše:To nemám tušení, k čemu tam co vede
Asi bude nutné to rozhodit a zkoušečkou identifikovat :wink:
Světla z toho budou těžko, nějak tam nevidím víc fázových vodičů než z toho CYSY. Možná někde upadl původní hliník v krabici a tohle je náhrada.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Teď se s tím zabývat nebudu, když to vydrželo takovou dobu, tak to ještě chvíli vydrží, pak budu předělávat celou kuchyň, kachličky půjdou dolů a s nimi i celá tahle hrůza.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#8 Příspěvek od Killroy »

No já když jsem předělával kuchyni, tak jsem taky narazil na podobný hrůzy a ještě navíc v hlíně. Spíš se divím, žes o nich dřív nevěděl. Já jsem kdysi všechny ty původní zásuvky a vypínače v bytě už měnil, tak jsem to odhalil už tehdy a co se dalo jsem hned napravil.
Ale vedle ve vchodě znám takový, co perou "na prodlužovák" do koupelny už několil let. Ale tam je to spíš o chamtivosti kombinované s všeobecnou lenosti na to někoho zavolat a poté mu zaplatit.. :wink:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Měnil jsem zatím jen pár vypínačů a jednu zásuvku, tady na tuhle jsem nějak zapomněl. Ono se mi tu tak nějak nechtělo nic moc dělat, protože jsme pořád uvažovali o domku. Ale teď to tu dáme do pořádku postupně všechno. 5 M na domek prostě nemáme a hypotéku nechci.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Dratak »

No mě omejou, tohle by si snad žádný elektrikář nedovolil. I když.... Zrovna včera jsem u jednoho elektrikáře zprovozňoval ADSL a potřeboval jsem na chvíli "půjčit šťávu" na měřák. Vytáhl odkudsi bakelitovou nástěnnou zásuvku na šňůře. Koukám, místo kolíku velká díra, dvakrát větší než kdyby tam předtím kolík byl. A zdířky taky nějaké divné, jako provrtané vrtačkou. No jasně, původně nezáměnná zásuvka na 24 nebo 48V, zdířky pro ploché kolíky převrtané na kulaté a šup tam 230V. Ochranný kolík zřejmě jaksi nebyl potřeba :evil: :evil: . A to prý má i kvalifikaci na VN.
Panelákové rozvody to je kapitola sama pro sebe. Když jsem kupoval byt, předělal jsem instalaci komplet od elektroměru znovu a podle dnešních norem. Sice humus neskutečný, v bytě se týden nedalo bydlet, ale teď mám klid.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Dratak píše:... Vytáhl odkudsi bakelitovou nástěnnou zásuvku na šňůře. Koukám, místo kolíku velká díra, dvakrát větší než kdyby tam předtím kolík byl. A zdířky taky nějaké divné, jako provrtané vrtačkou. No jasně, původně nezáměnná zásuvka na 24 nebo 48V, zdířky pro ploché kolíky převrtané na kulaté a šup tam 230V. Ochranný kolík zřejmě jaksi nebyl potřeba :evil: :evil: . A to prý má i kvalifikaci na VN.
...
Tohle je u elektrikáře naprosto normální a obvyklá věc - nebo to neznáš o té kovářově kobyle...? On prostě udělá něco, teď ihned nejpozději včera potřebuje - a je si na 1000% jistej, že s tím nikdo další manipulovat nebude...až jednou - a pak jsou hory mrtvol, především teda těch, který trefil šlak nad takovým bastlem :-D :-D ... Pochop - on ví, že na výrobu prodlužek má kvalifikaci, udělá ji tak, aby vyhověla JEHO potřebě a na normu, která požaduje určitý vlastnosti s ohledem na to, že s tím může manipulovat neznalá osoba, srdečně kašle - on je osoba znalá s vyšší kvalifikací a nebo ještě něco výš, takže VÍ a DÁ SI BACHA - a pak na to jednou zapomene, nebo do dílny vejde neznalec...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#12 Příspěvek od Killroy »

EKKAR píše: Tohle je u elektrikáře naprosto normální a obvyklá věc - nebo to neznáš o té kovářově kobyle...?.. on je osoba znalá s vyšší kvalifikací a nebo ještě něco výš, takže VÍ a DÁ SI BACHA ...
Viz krásná scéna s lampičkou při opravě rádia ve filmu Obecné škola.. :lol:

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Dratak »

Jo, to je pravda. Tam používá 10A nástrčku od staré remosky či vařiče jako spojovací zásuvku na prodlužku. A protože jsou ty zdířky podstatně větší, tak je vyplnil sirkami :lol: . Na DVD je krásně vidět ten detail.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#14 Příspěvek od kbulda »

forbidden
Buď rád, že je to alespoň v mědi.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od Yarda1 »

Dvě příhody.
Jedna už postarší - potřeboval jsem upravit elektroinstalaci v podkrovní místnosti. Zjistil jsem, že předchozí uživatel používal hliníkový můstkový vodič. Pokud byl kabel krátký, odizoloval konce, nastavil jej tak že vodiče zkroutil, zaizoloval je černou izolační páskou a vodiče přitloukal k trámům hřebíky. Konstatuji, že jsme nevyhořeli, ale proč jsme nevyhořeli, nevím.
Druhá relativně nová - dostal jsem za úkol proškolit některé zaměstnance se zásadami používání přenosného elektrického nářadí. Chtěl jsem začít tím, že každé nářadí (jednalo se o vrtačky) musí mít platnou revizi. Když jsem se pídil, kde lze zjistit, zda revize je ještě platná, tak jsem zjistil, že se jaxi žádné nedělají, prý se ty vrtačky skoro nepoužívají. Odpověděl jsem, že se snad nebude zanedlouho říkat, že to skoro nikoho nezabilo. Ale snad už byla zjednaná náprava.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“