Digitální modulace

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
proview
Příspěvky: 2
Registrován: 29 bře 2011, 02:00

Digitální modulace

#1 Příspěvek od proview »

Čaute, chtěl bych poprosit o radu ohledně digitální modulace. Chtěl bych posílat signál (konkrétně hodnoty napětí z voltmetru jednotlivá číšla) o malém napětí a namodulovat ho
na nosnou vlnu. Vzdálenost stačí 1-2 metry (vhodná frekvence?). Nevíte někdo jaký druh modulace použít? Mohla by to být PCM? Tímto se normálně vůbec nezabývám, ale potřebuji to u návrhu bezdrátového pH měřiče. Díky za pomoc.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Pozor, neplést kódování dat a modulaci nosné. PCM to bude v každém případě, když už to máte v digitálním tvaru. Vás spíš zajímá, jakou modulaci nosné máte použít, není-liž pravda? :) Existují moduly pro 433 MHz, které jsou modulované jak amplitidově, tak frekvenčně. Ty s tou FM mají daleko vyšší přenosovou rychlost, ale jsou několikrát dražší.

http://www.flajzar.cz/vysilac-ask-433-9 ... osahem.htm
http://www.flajzar.cz/prijimac-ask-433- ... dberem.htm

nebo Konrád

Uživatelský avatar
proview
Příspěvky: 2
Registrován: 29 bře 2011, 02:00

#3 Příspěvek od proview »

Jsem se dočetl že PCM se skládá ze vzorkování,kvantování a kódování. Takže jsem to pochopil tak, že ten můj měřený
analogový signál se v modulátoru namoduluje na nosnou vlnu a PCM to navzorkuje, udělá A/D převod a následuje to do multiplexeru,
kde se daný počet bitů (třeba osm) ''skloubí'' a výstup z mulitplexeru se pošle. Příjme jej demultiplexer, který signál ''rozloží''
a zpátky převede do analogu, abych mohl demodulovat a NF zesilovačem zesílím můj potřebný signál.Nakonec se to zdigitalizuje
abych s daty mohl pracovat na počítači. Mohlo by to tak fungovat? Nebo se to provádí jinak? :-D Náš projekt je takový, že
endoskopem závádíme kapsli s pH měřičem do jícnu nebo žaludku, tam ji upevníme a naměrená data musíme vysílat a přijímat
do nějaké krabičky, kde se budou ukládat a dále vyhodnocovat už v počítači. Jde mi hlavně o ten princip, jestli to takhle
zjednodušeně funguje :-) Díky

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“