Koncový symetrický stupeň

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bucta
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

Koncový symetrický stupeň

#1 Příspěvek od Bucta »

Zdravím chtěl bych se zeptat nějakého zběhlejšího konstruktéra než jsem já na můj problém s koncovým stupněm. Na obrázku schéma by mělo být zobrazeno schéma mojí regulace teploty. Regulace funguje, ale mám porblém s výstupním koncem kde jsou zapojeny tranzistory T1 a T2. Na výstupu nemám plné napájecí napětí, ale pouze napětí, které dodávám z operáku ponížené o 2xUbe. Neměl by jste někdo nějaký funkční nápad jak zapojit tento koncový stupeň, tak aby na výstupu bylo napětí téměř jako napájecí, pokud možno s co nejmenšíma zásahama do celého schématu?

Děkuji
Bucta

PS: jde mi o obvodove řešeni, ktere by vyřešilo tranzistory T1 a T2, aby na jejich výstupu bylo co nnejvětší napětí. A prosim o uživatele kteří nejsou schopni mi poradit aby si svoje radoby chytre napady nechali pro sebe a zbytečně tu nespamovali.
Přílohy
schema 2.png
schema
(32.04 KiB) Staženo 66 x
Naposledy upravil(a) Bucta dne 06 dub 2011, 21:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Re: Koncový symetrický stupeň

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Bucta píše:Na výstupu nemám plné napájecí napětí, ale pouze napětí, které dodávám z operáku ponížené o 2xUbe.
A to je snad v pořádku, tak to má fungovat. Jestli chcete mermomocí na výstupu plné napětí, tak přepojte svorku 1 konektoru OUT na výstup U1 a není co řešit. :)

Uživatelský avatar
Bucta
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Bucta »

Ano to je v pořádku, ale ja hledam nějaké obvodové řešení které by zvedlo výstupní napětí. Jinak pokud jste si nevšiml tak svorku 1 konektoru OUT bych musel zapojit na výstup transformátoru a ne stabilizátoru U1...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Principiálně tohleto:
A OZ použít tzv. rail-to-rail.
:wink:
Přílohy
Konc.stupeň.png
(6.96 KiB) Staženo 28 x

Uživatelský avatar
Bucta
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

#5 Příspěvek od Bucta »

Bohužel napájecí napětí OZ je 9V stabilizované. Takže tímto způsobem si moc nepomohu :(
PS: právě se pokouším vymyslet nějake obdobne schema jako to vaše.
PPS: Toto jsem právě vymyslel myslíte že by to mohlo fungovat?
Přílohy
chema koncak.png
(17.27 KiB) Staženo 26 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

On tam chce aj nejaké väčšie prúdy
Přílohy
KonCfet.jpg
(36.77 KiB) Staženo 27 x

Uživatelský avatar
Bucta
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Bucta »

Díky zkusim toto zapojeni v realu jestli pofrčí :)

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od honza637 »

Hele a co to udělat opravdu jednoduše - naper tam buffer. LT1210 od linearu nebo BUF634 od BB.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Bucta
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

#9 Příspěvek od Bucta »

Ja už to mám navržené a vyrobené jen mi vrtá hlavou ten koncový stupeň jak ho vytvořit. Teda teď už tolik ne :)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Já teda nevidím důvod, proč by muselo být napájení OZ jenom +-9V. Tím se na výstup dostane tak asi kolem +-6V.
Podle mě by stačilo napájet OZ stejným napětím jako koncový stupeň.
Nebo napájet OZ z pomocného jednocestného (špičkového) usměrňovače s vlastními vyhlazovacími elyty. Tím bude napětí pro OZ skoro vyhlazené, byť bude kolísat s odběrem.
V principu napětí nemusí být stabilizované. I když je to jistě lepší . Napájel bych stabilizovanými +9V jen referenční zdroj a jinak nic. Když teda mají být minimální zásahy do zapojení....

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“