žhavení elektronky

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lex200
Příspěvky: 141
Registrován: 26 lis 2009, 01:00
Bydliště: Hlušice

žhavení elektronky

#1 Příspěvek od lex200 »

Zdravim
Co může způsobovat že se elektronka po zapnutí na sekundu rozzáří a pak pohasne a už žhaví normálně? Dělá to jen jedna elektronka ecc83. Zesilovač je z rádia RFT Capriola G6013 v původním zapojení pouze odstraněna radiová část.

Uživatelský avatar
rudoex
Příspěvky: 176
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od rudoex »

Asi je prva v zhaveni.Daj pre nu termistor.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Davidus »

to dělají některé elektronky co mají dole víc vysunuté vlákno, proudovým rázem se rozsvítí a jak se katoda nahřeje tak odpor stoupne a vlákno pak žhaví jak má. Zatím se mi nikdy nestalo že by kvuli tomu elektronka odešla, spíš se dřív vyčerpá katoda.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

rudoex: Jaká prvá v žhavení? Jak by před ni mohl dát termistor, když je to paralelní žhavení? Na tom termistoru by vznikla taková ztráta, že by lampa byla podžhavená.
Je to normální jev, některé kusy to dělají.

Uživatelský avatar
zemanekt
Příspěvky: 105
Registrován: 01 pro 2010, 01:00
Bydliště: Teplice

#5 Příspěvek od zemanekt »

také jsem se s tím setkal, zkus, jestli to ta lampa dělá na jiné pozici,pokud je to možné, pokud ano, tak bych si s tím hlavu nelámal, u některých lamp to žhavicí vlákno fakt kouká víc (zejména u JJ), u tesel a polamů jsem se s tím nesetkal, každopádně termistor je dobrá věc, ale dal bych ho spíš ještě před primár zdroje

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Ale, no tak: je to zcela normální chování, projevovalo se i u Tesly, Tungsramu, Polamu, RFT,... a nikdo z toho také vědu nedělal. On přitom dostane stejnou proudovou facku i ten kus vlákna uvnitř katody, jen to není tolik vidět, protože je schovaný a navíc z něj katoda odebírá teplo.
Elektronky řady E jsou konstruované pro paralelní spojení žhavicích vláken, nelze jim omezit proud nějakým termistorem (jedině každé zvlášť, protože jinak při odchodu žhavení jedné z mnoha elektronek v zapojení by na všech ostatních žhaveních nepřípustně moc stouplo napětí).
Takže ty lampy to musí vydržet. Vydržely to už nějakých 90 let...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

Je to normalne, najvacsia mnou pozorovatelna ziara sla z PY88, to je zablesk jak svina :)
Mne podobne pri zapnuti ziari ECC81 RFT uz nejake 2 roky, a stale bezi bezo zmeny, a boh vie kolko uz mala nabehane predtym. Takze je to ok.

Uživatelský avatar
lex200
Příspěvky: 141
Registrován: 26 lis 2009, 01:00
Bydliště: Hlušice

#8 Příspěvek od lex200 »

Zase jsem o něco chytřejší :) díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

žiarovka svieti o niečo viac a tiež niečo vydrží :D

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#10 Příspěvek od mmjuz »

zdenoeddie píše:Je to normalne, najvacsia mnou pozorovatelna ziara sla z PY88, to je zablesk jak svina :)
Mne podobne pri zapnuti ziari ECC81 RFT uz nejake 2 roky, a stale bezi bezo zmeny, a boh vie kolko uz mala nabehane predtym. Takze je to ok.
Pokud to byl záblesk "jak svina", tak to mohl být úplně jiný případ, než popisuje Lex200. Elektronka mohla být lehce zaplynovaná a pak to fakt dělá záblesk jak sviňa. Skoro jako když svařeč naťukne oblouk. Takovéto elektronky však dlouho nevydrží. Mám s tím čerstvou zkušenost u funglovky GZ34 od JJ z GESu. No, vyreklamovali mi ji. A teď mi po dvou měsících začala zlobit u kemoše v kombu druhá, opět GZ34 od JJ. Takže mě zase čeká to pětitýdenní reklamování. Svinstvo z Čadce...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od zdenoeddie »

Tie PY88 som pozoroval v znamej TP105 v praci, ktore som upravoval. Bolo to zhavenie urcite :wink: Vyboje v banke su ineho razu, to poznam takisto.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“