Tesla Chorál 624A

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

Tesla Chorál 624A

#1 Příspěvek od rishard123 »

Zdravim,už si nevím rady,nefunguje příjem rádia na všech vlnách,"magické oko" svítí,ale při ladění žádná reakce.Všechny elektronky žhaví.Při přepnutí na vstup gramo a dotyku na vstupu se objevý brum,který reaguje jak při korekci basů a výšek tak na hlasitost,nejedná se o rádio z garáže,takže nikde žádná oxidace.Napětí podle schematu je všude o něco málo vyšší než je uvedeno,nemáte nikdo s tímto zařízením zkušenost,nevím už jak dál.....

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#2 Příspěvek od pida_m »

napìtí je vyšší asi díky vyšímu napìtí v síti. 220-230V.
Hoï sem schema, a￾ to nemusím hlodat.
píïa

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Je to jednoduchý , vem mfgen a zapojuj odzadu až najdeš nezesilující blok . podobně , i když ne stejně dobře ti poslouží 2tranzistorový multivibrátor s potíkem na výstupu . Když si k tomu přečteš nějakou stať o slaďování superhetu máš vyhráno .

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od rishard123 »

Tady je schema....
Přílohy
tesla_624a_choral_628a_sch_[ET].pdf
(218.6 KiB) Staženo 228 x

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jardx »

Může být např.slabá nebo vadná některá elektronka,špinavé kontakty vlnového přepínače,zkratovaný ladicí kondenzátor,spálené nebo přerušené cívky,vyměnil bych svitkové kondenzátory(hovňáky),anténu máš?

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od rishard123 »

Sadu elektronek tady mam,měnil jsem je postupně všechny a nic,"hovňáky" jsem měřil,jeden 250uF/35V byl k.o. tak jsem ho vyměnil,vlnovej přepínač je po generálce,poťáky po generálce,anténu mám 75Ohm.Do beden nejde vubec žádnej šum....

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#7 Příspěvek od pida_m »

jaké máš vybavení dílny ?
-teda mìøáèky, gener atd.?
píïa

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od rishard123 »

Vybavení dílny?To sem raději ani nebudu psát :D ,mám jen multimetr a generátor z PC,osciloskop jsem dal pryč.Vzhledem k tomu,že opravuji jen sem tam pro přátele neinvestuji do dalších zařízení....

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#9 Příspěvek od pida_m »

jo, to je v pohodì, chápu. Já se ptal abych vìdìl a pak nezdržoval.
Takže urèitì jsi zmìøil anodové napìtí na elektronkách.
Fakta:
NF zes. funguje.
Na EM 80 se zobrazuje sig. pøed detektorem (6B32) a tam nic není.
Je tam moc moc pøepínaèù,kde asi bude chyba.. nìjakej nepøepíná.
Ale øešme to systémem sledovaè signálu.
Tedy jak jsi vlastnì zaèal tak že jsi vylouèil závadu brumem na vstupu NF zesíku.
Tady se bez generu (jakýhokoli) asi neobejdeš.

Jak píše bobobo staèí dvoutranzistorovej gener, ten má harmonickejch hafo..
píïa

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#10 Příspěvek od EL34 »

jseš si jistej že jsi lampy vyměnil za nové?
častá závada je Stará elektronka ECH81. Tedy její triodová část-oscilátor.
Proměř jestli jede oscilátor.
Dál pročisti přepínače,jsou také zdroj zavad.
Pak je to klasika změř na všech flaškách napětí na elekrodách a porovnej se schématem.
Též můzou být vadné součástky hlavně kondenzátory..
Hlavně neměň ty slídový..
Chorál je celkem jednouduchý přístroj s jednostupňovým MF zes a je bez preselektoru..
Na závadu musíš brzo přijít, hodně štěstí.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Zkontroluj tím multimetrem, jest-li kmitá oscilátor na všech vlnových rozsazích měřením střídavého napětí na ladícím kondenzátoru C2, pokud je to schopný multimetr. :wink:
p.s. Nebo lépe na anodě triody E1 (pin8).
Naposledy upravil(a) masar dne 08 kvě 2011, 21:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#12 Příspěvek od souba »

Tak tedy nevím ,ale aspoň co moje skromné zkušenosti sahají je klasika hledání závad :
MULTIVIBRÁTOR A SLEDOVAČ (stačí něco opravdu jednoduchého ) 99% úspěšnost v nalezení závady.
Dnes už se s těmito opravami moc lidí nezabývá a jak se zdá metoda upadá.
Samozřejmě je nutná kontrola anodových ,mřížkových a hlavně napětí na katodách(bývá vadný kondensátor ,nebo odpor v katodě dost častá závada).Pokud jsi měnil elektronky a nic tak bych to typoval na katodový odpor,nebo kond. Přeměř a dej zprávu.


Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry.
Pokud nejde o život není kam spěchat.

Uživatelský avatar
ygrik
Příspěvky: 62
Registrován: 15 úno 2010, 01:00
Bydliště: Nitra

#13 Příspěvek od ygrik »

Pre činnosť oscilátora musia byť spoľahlivo prepojené kontakty prepínača P6/12, 11/ a P7/12, 11/, cez ktoré je ukostrený mriežkový odpor R6 triódy E1. Keď nie je prerušený odpor R6 alebo R8 a na anóde triódy E1 je správne napätie, tak aspoň na niektorom vlnovom rozsahu by oscilátor mal fungovať.

V dobách rozkvetu rúčkových meracích prístrojov sa oscilátor preveroval tak, že do série s mriežkovým odporom, v našom prípade R6 , sa zapojil jednosmerný mikroampérmeter. Po zapnutí prijímača a nažhavení ampérmeter ukazoval prúd / desiatky mikro A /. Už to bol znak činnosti. Keď sa ešte mriežka triódy oscilátora pošteklila napr. šroubovákom, došlo k rozladeniu a malá výchylka ampérmetra potvrdila, že oscilátor žije. Dnes sú však iné možnosti.

Ja by som preveril napätie na deliči R37, R38 a systematicky hodnoty odporov vo všetkých cestách, kam sa toto napätie privádza. Ďalej správne pripojenie studených koncov oscilátorových cievok na kostru. Už len opakujem návrhy predchádzajúcich kolegov premerať napätia na anódach , druhých mriežkach /g2/ a na zdroji.

Preveril by som kondenzátor C34, pre istotu ! Vyskúšal by som dotknúť sa g1-E2 . Ak sú v poriadku obvody E2 a E3 , teoreticky by sa mohla ozvať slabo nejaká miestna stanica. Ale tiež to predpokladá, že demodulovaný signál sa z C43 dostane cez funkčné prepínače P6 , P7 na regulátor hlasitosti R17.

Autorovi vlákna držím palce pri oprave. A nech nám dá vedieť ako sa mu darilo.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

To souba: Samozřejmě, že sledovač popř. multivibrátor jsou osvědčené prostředky v amatérské praxi. Pro ověření funkce oscilátoru superhetu se však nehodí a navíc je rishard123 zatím nemá k dispozici. Ale pro dobrý multimetr by ověření funkce oscilátoru neměl být problém a zúžil by se tak okruh možné závady. Za vyloženě amatérský, byť hojně používaný prostředek, považuji zmíněný nf multivibrátor, se kterým je však třeba umět pracovat a mít s ním jistou praxi, na základě které se dá hodnotit výsledek. Vysoké harmonické kmitočty mají schopnost při velké amplitudě proniknout i přes "mrtvý" vf nebo mf stupeň a pak pouze zkušenost správně výsledek vyhodnotí. :wink:

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#15 Příspěvek od rishard123 »

Zdravim,kde začít,dělal jsem na tom celej den,měřil jsem všechny odpory-ok,napětí podle schematu-většinou o pár voltů větší-jinak ok,přepínač jsem celej rozebral,vyčistil mechanicky,zkontroloval přítlaky jazýčků,takže kontakty přepínače taky ok,odpor R6 a R8 ok,napětí na triodě E1 dle schematu,jediný co není nijak označeno na schematu je napětí na 6B32-anody 0,5V-měřeno proti zemi.R37 a R38 ok i napětí okolo tohoto děliče.Lampy jsem neměnil za nové,ale za jiné,z přijimače který byl "prý" funkční...Na ladícím kond. je na všech rozsazích pár milivotů,to je jenom abych hodil info.Je mi jasný,že s náčiním,který tady mám toho asi víc neudělám,je zvláštní,že když se většinou dotknu někde měřícím hrotem,tak je slyšet zapraskání v repro a to i na ladícím kond.,takže signál je průchozí,nevim viděl bych to na tu ECH81,ale je to jenom odhad,C34 ok,jinak děkuji za velmi užitečné příspěvky :wink:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“