Šum vaakuové diody

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Šum vaakuové diody

#1 Příspěvek od mtajovsky »

Mám jeden dotaz - jak je to se šumem vaakuové diody? Pokud je dioda provozovaná s nasyceným proudem, tak je její efektivní šumový proud (Schottkyho rovnice):

Iš^2 = 2.e.Ia.Δf

Protože její vnitřní odpor je v tomto režimu velmi vysoký, vložením malého odporu R, řekněme 75Ω se Ia nezmění. Pak je šumové napětí:

Uš^2 = 2.e.Ia.Δf.R^2

šumový výkon diody

Pšd = (Uš^2)/R = 2eIa.Δf.R

a je-li šumové napětí na odporu za normální teploty

Ušr^2 = 4kTo.RΔf

a výkon tedy

Pšr = 4kTo.Δf

potom je možno poměr těchto výkonů, čili ekvivalentní šumové číslo nastavovat přímo pomocí Ia, čili žhavením diody:

Pšd/Pšr = Ia . (e.R/2kTo)

To znamená měřit Ia a cejchovat to přímo v kTo. To by bylo skvělé, někdo nedávno řešil, jak měřit šum nemaje kalibrovaný zdroj. Ale nikde nevidím vliv konstrukce diody, materiálu katody atd. Skutečně je to tak přesně dané? Nenašel jsem odvození té rovnice. Nemá někdo odkaz? Proč Tesla vyráběla specilální šumovou diodu 1NA31 s čistě kovovým vláknem, když podle Schottkyho rovnice záleží jen na nasyceném proudu?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Re: Šum vaakuové diody

#2 Příspěvek od Crifodo »

mtajovsky píše:Proč Tesla vyráběla specilální šumovou diodu 1NA31 s čistě kovovým vláknem, když podle Schottkyho rovnice záleží jen na nasyceném proudu?
Jestli je pravda, že šum elektronky je přímo úměrný teplotě katody, tak přímo žhavená je asi lepší řešení než do vysokých teplot vypékaná emisní vrstva kysličníkové katody, možná nejen z hlediska kvantity šumu ale i životnosti a rychlosti degradace vlivem vypařování emisní hmoty a usazování tam, kde nemá co dělat. Přece jen pro ostatní elektronky platí jiná kritéria než pro šumovou diodu, protože se obyčejně neprovozujou v nasyceném proudu...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Šum je přímo úměrný anodovému proudu a ten závisí na teplotě, ale tady asi nebude lineární závislost. Co jsem viděl v činnosti 1NA31, tak ta svítí daleko víc než běžná elektronka, záleží na potřebném šumu. Vždycky jsem si myslel, že tovární generátory jsou nějak speciálně cejchované podle spektráku, ale je to takovýhle švindl, žádné cejchování, starý dobrý Schottky a miliampérmetr. To vypadá, že by šel udělat šumový generátor s vakuovou diodou a podle něj pak třeba ocejchovat generátor s polovodičovou diodou.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“