Trimr na CD-DVD snímači, jak to je?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

Trimr na CD-DVD snímači, jak to je?

#1 Příspěvek od Philip_Fry »

Mám jednu (zřejmě stupidní) otázku - ví někdo, co se přesně nastavuje trimrem na snímači? Hledal jsem po netu a našel jsem několik různých tvrzení typu - ostření paprsku, proud laserovou diodou, napětí na diodě, výkon diody, vlnovou délku paprsku atd atd. Ne, že by to bylo nějak zvlášť důležité (razím zásadu výměny snímače, než nějaké seřizování a experimentování), ale zajímá mě, kde je pravda. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, ale je holt neděle a v neděli se nudím :)

Prosím případně moderátory o přesun do vhodnější kategorie, nejsem si jistý, jestli jsem se trefil.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Je to nastavení pracovního bodu laseru, někdy se tím dá "zachránit" pokud jednotka špatně čte, ale je to za cenu většího proudu laserem a tím i rychleji dojde k definitivnímu ukončení správné funkce.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

Takže proud diodou, napětí na diodě a výkon diody jsou správné odpovědi?
Mění se s výkonem i vlnová délka? Řekl bych, že ano, ale nikdy jsem se tím nezabýval...
A co ostření, nezmění se divergence svazku při větším proudu?

Najednou mi vycházejí všechny tvrzení od Philip_Fry jako správné...

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#4 Příspěvek od Philip_Fry »

Zajímavé, jak všechno souvisí se vším :) Každopádně odpověď od monterjirka je v podstatě to, co jsem chtěl slyšet... Jestli k tomu ještě někdo něco máte, šup sem s tím :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Tam jde o to, že zvýšením proudu laserdiodou se na ní i maličko zvýší úbytek napětí a vzroste i výkon - takže všecky tyhle odpovědi jsou v podstatě správné, i když přímo tím trimrem ovlivňovaný je jen ten proud. Jestli se změnou výkonu diody mění i vlnová délka si nejsem zase tak jistý, ale neměla by - nanejvýš jen v závislosti na teplotě čipu = mikrominimálně. Naopak ostrosti paprsku se to netýká vůbec, protože na ostření je tam lineární elektromagnetická regulace řízená jiným obvodem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#6 Příspěvek od Philip_Fry »

EKKAR : Díky za odpověď. To co píšeš, vysvětluje fakt, proč některé snímače během pokusu o seřizování "umřou" (před mnoha lety jsme takto zachraňovali tehdy ještě dost drahé CDROM mechaniky do PC, úspěšnost však nebyla nijak valná). Pokud si dobře pamatuju, tak trimr je v tomhle případě zapojený jako proměnný rezistor (jezdec spojený s jedním koncem dráhy) a podle všeho je zapojen sériově s diodou (zde vycházím z podrobné dokumentace k DVD Panasonic, kde snímač není zakreslen jako "black box", ale jako jeho zjednodušené schéma). Takže po nastavení příliš malého odporu vzroste proud a dioda se dá na cestu do křemíkového nebe.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#7 Příspěvek od tomasjedno »

EKKAR píše:...Jestli se změnou výkonu diody mění i vlnová délka si nejsem zase tak jistý, ale neměla by - nanejvýš jen v závislosti na teplotě čipu = mikrominimálně....
Souhlas. Ale napadá mě ještě jedno vysvětlení (kromě pouhého nastavování výkonu). Laserové diody mají proudový práh, pod kterým se chovají jako obyčejné LEDky. Až po jeho překročení začnou laserovat, tzn. emitovat koherentní záření.
Takže bych to viděl tak, že jak stárnou, může se jim posouvat ten laserovací práh, a když se trochu přišťaví, na chvíli to pomůže, ale proces degradace se urychlí, takže to není na dlouho.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Už se to tu probíralo vícekrát... nejsou všechny pickupy stejné, a v některých přístrojích se taky laser řídí poněkud jinak, což platí hlavně pro chytřejší CD playery nebo pro víceformátové přehrávače, a taky pro audio přehrvače s DVD optikou. On ten trimr poněkud pozbývá na funkci, když se proud laseru řídí 4 až 8 bitovým DAC.

Není nic jednoduššího než si sehnat pár servisních bulletinů a prostudovat si, co a jak funguje. Pokrok za posledních 10 let je značný.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

Philip_Fry píše:trimr je v tomhle případě zapojený jako proměnný rezistor
=Reostat

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“