Didaktik M

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p0o9I
Příspěvky: 29
Registrován: 21 bře 2010, 01:00

Didaktik M

#1 Příspěvek od p0o9I »

Zdravím všechny příznivce staré techniky a obracím se k Vám pro radu.
Dostal se mi do ruky Didaktik M. Je však částečně nefunkční. 5V rozvod funguje a počítač krásně pípá při každém stisku klávesy, čímž si dokazuji jeho většinovou funkčnost.
Problém je však na 12V větvi. Byl vyhořelý tranzistor na stabilizaci napětí.
Ten jsem vyměnil a nový vyhořel taktéž. Jediné, co je z větve (alespoň čeho jsem si všiml) napájeno je RGB na PAL/NTSC koder MC1377.
myslím, že právě onen integráč je vadný a způsobuje nadměrný odběr a smaží tranzistory. Moje vize je vyměnit int. obvod a doufat, že to bude fungovat. Nejsem si tím ale úplně jistý a tak bych byl rád za názory dalších myslí.
Za všechny tipy mnohokráte děkuji

(Také nefunguje kontrolka zapnutí, ale to podle mě nemá souvislost)
Přílohy
Didaktik M '91 Schematics.pdf
Schéma didaktiku
(167.86 KiB) Staženo 405 x

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od PotPalo »

A vymenil si ho za rovnaký typ? To že hreje až by sa na ňom dali smažiť vajíčka je normálne. Skôr je sranda v tom, že rovnaký typ má inak vyvedené vývody (ECB <--> EBC, tiež som ho menil, musel som ich prekrížiť).

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

Re: Didaktik M

#3 Příspěvek od Yarda1 »

p0o9I píše:(Také nefunguje kontrolka zapnutí, ale to podle mě nemá souvislost)
Co začít tou kontrolkou, třeba je tam zkrat.
Vzpomínám si na jeden osmibitový počítač ještě s osmipalcovými disketami u kterého se kontrolka zapnutí nerozsvítila, když jsem použil systémovou disketu kde jsem se pošťoural v CP/M. Bližším průzkumem jsem zjistil, že ta kontrolka není připojená na napájecí napětí jak je v kraji zvykem, ale rozsvěcuje (a případně i zhasíná, pak jsem toho využil, že jsem ji nechal blikat) ji obslužný program.

Uživatelský avatar
p0o9I
Příspěvky: 29
Registrován: 21 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od p0o9I »

Stejný typ nemám k dispozici. Dal jsem jeho uznávánou náhradu BC639.
A co se teploty týče, tak bych byl rád, kdyby to bylo na smažení vajíček.
Z originálu se kouřilo, po rozebrání jsem zjistil, že je dokonce prasklý.
Náhrada chvíli držela, postupně žhavila, ale pak se z ní také stal dýmostroj.

Na kontrolku se ještě podívám, na schématu jsem ji nenašel a tak mi nezbývá než vystopovat celé její vedení a to mi chvilku zabere.

Uživatelský avatar
p0o9I
Příspěvky: 29
Registrován: 21 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od p0o9I »

Tak kontrolka vyřešena, připojil jsem paralelně jinou LED a svítí.
Tím pádem nejspíš akorát odešla původní LED.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#6 Příspěvek od css »

Ahoj, zdraví tě autor toho oskenovaného PDFka :D

+12V napájí v Didaktiku M jednak PAL kodér (MC1377 nebo LM1889 podle verze počítače) a také modulátor, nic víc, celý zbytek počítače jede na +5V. To celé by nemělo proudově brát víc jak 100mA, reálně odhaduji tak 50-100mA. Takže bych začal tím, že vyštípneš ten zuhelnatělý tranzistor a změříš ohmetrem odpor 12V větve vůči GND, neměl by mít méně než caa 120 Ohmů. Pokud bude mít konstantně výrazně méně, musíš najít chybu (vadný modulátor, PAL kodér, zkrat apod.) a tu odstranit. Dál vyměnit tranzistor ve stabilizátoru 12V. POZOR, nemůžeš použít řadu BC63x!!!!, ten je sice parametricky obdobný KC63x, který tam byl původně od výrobce, ale zde Tesla nedodržela zapojení vývodů s originálem!!! KC má bázi uprostřed, BC na kraji. Takže buď skřížit 2 vývody, nebo sehnat originál KC635,7,9 a nebo nahradit BC337. Ten sice snese "jen" 0,8A, ale pro tuto aplikaci je to až až a vývody sedí k KC63x. Ještě bych zmeřil, kolik dává zdroj na této větvi, ideální by bylo tak 15-18V, pak tranzistor ani nebude moc hřát. Bohužel většinou zdroj dává výrazně přes 20V, pak je lepší zařadit do série ještě ve zdroji vícewatový odpor pro snížení napětí.

Ohledně LEDky bych také zkontroloval sériový odpor, měl by sice být okolo 300 Ohmů, ale protože v počítači často byly LEDky Tesla s malou svítivostí, krmil je výrobce proudem okolo 50mA a tomu odpovídal i předřadný odpor. Samozřejmě takový proud LEDce dlouhodobě nesvědčí. Takže osaď moderní LED s dostatečnou svítivostí a odpor cca 270-330R.

Uživatelský avatar
p0o9I
Příspěvky: 29
Registrován: 21 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od p0o9I »

Uctivá poklona,
Odpor mezi 12V větví a GND jest s bídou 30Ohm. pakliže mám podezřívat modulátor, rád se k té myšlence přikloním. Zjistil jsem, že výstup z modulátoru je zkratován se zemí (nemyslím stínění) a to podle mého soudu být nemá. mohl by to být zdroj potíží.
Pak se klade otázka: co PAL kodér přežil tu selhávku?

Před LED je 300Ohm jak má být.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Pripoj tam 12V z nejakeho prudovo obmedzeneho zdroja - co sa bude zohrievat, to je skratovane. Alebo, kedze je to takyto jednoduchy pripad, tak odpoj napajanie z modulatora a znovu zmeraj ten odpor. Ak bude OK, tak daj novy tranzistor a vyskusaj, ci funguje video vystup.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

KC635 a náhrada BC639. Skrížiť vývody a otočiť tranzistor opačne.
Přílohy
KC635 BC639.PNG
(35.61 KiB) Staženo 110 x

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#10 Příspěvek od PeteBurns »

Ty co si videl smrt, ked ozivujes 7r stare vlakno? :lol:

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

No, hľadal som informácie ohľadom tejto náhrady, a našiel som len toto vlákno, kde som sa nič nedozvedel, tak som to doplnil. Až budem hľadať nabudúce, tak už nájdem.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“