Vadný zdroj bezdrátového zvonku

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

Vadný zdroj bezdrátového zvonku

#1 Příspěvek od paveltl »

Mám rozebraný bezdrátový zvonek co vypadá takhle, ale nevím jestli je to pøesnì on.
http://www.elektrobock.cz/data/images/- ... 310x75.jpg

Má vadný napájecí zdroj, toøený jedním neoznaèeným žlutým svitkovým kondenzátorem s parelalním odporem. Za ním už je pak usmìròovaè a zenerka.
Na usmìròovaèi ale namìøím jen 3V a zenerka je na 12V. Když pøed usmìròovaè pøipojím laboratorní zdroj tak všechno normálnì funguje a odbìr je pár mA. Usmìròovaè a vše za ním je v poøádku.
Kondenzátor jsem namìøil 680n, ale nic jinýho tam snad ani nemùže být vadný. Je možný že by mìl nìjak sníženou kapacitu?

Neopravovali jste nìkdo nìco podobnýho a nevíte jaký kondenzátor tam patøí?[/url]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Opravoval som - kondenzator bol dobry, ale odpor za nim preruseny.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Tam bude vada v něčem jiném, například ve studeném spoji. Ten zdroj je tvořený sériovým kondenzátorem, který snižuje napětí svým "kapacitním odporem pro střídavý proud" na místě předřadníku - paralelní odpor k němu má hodnotu nejspíš několik stovek kΩ a slouží jen jako vybíjecí pro případ, že se to celé odpojí od sítě a kondík zůstane nabitý. Propájej všecky spoje a mělo by to chodit. 680nF kapacity je dost pro odběr ne několika mA, ale několika DESÍTEK mA...
Anebo jak píše rnbw, přerušený odpor případně jiná součástka za kondíkem. Chtělo by to fotku přímo té destičky - z obou stran pokud možno.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Důležitá je zenerka , pokud jsi kond změřil dobře .

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

V slušných rodinách v sérii s kondenzátorom býva aj 50...200 ohmový odpor.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jova1 »

Kdysi jsem opravoval něco podobného a byla vadná zenerka. Po výměně to fungovalo normálně.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

procesor píše:V slušných rodinách v sérii s kondenzátorom býva aj 50...200 ohmový odpor.
Tu je 33R.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

Pri odbere 10mA by som nevidel problém ani s 1k Ohm odporom. V ustálenom stave to spotrebuje cca 100mW, ale parádne obmedzí prúd pri zapínaní a počas rôznych poruchových špičiek, ktorých je čím ďalej tým viac v sieti vďaka nespojito riadeným spotrebičom.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#9 Příspěvek od paveltl »

Takže postupnì je v sérii:
odpùrek 0R
paralelní kombinace tohohle kondíku a odpùrku 1M5
odpor 33R/asi 2W
usmìròovaè - za usmìròovaèem je zenerka 12,91V (proudový zdroj 11mA a zmìøeno napìtí na zenerce)

Všecno jsem pøemìøil a pøeletoval.
Pøi napájení 12V je odbìr naprázdno 6mA - trvale tam svítí LED.
Když to najíždím laboratorním zdrojem zapojeným pøed odpor 33R pøi 14,4V se otevøe zenerka a zdroj omezí proud na 11mA. Když to pøipojím pøímo na 14V tak je na nìjaký 2s omezen proud pøi nabíjení kondíku.

BOBOBO: kond jsem mìøil jednak metexem a pak proudem na zdroji 3,2VAC, zenerku jsem zkoušel laboratotním zdrojem podle katalogovýho listu. Usmìròovaè napøed metexem a pak v obou smìrech i se zenerkou zas laboratorním zdrojem.

Fotky jsou tady:
http://www.fotogalerie.cz/pavedom/nejno ... 003-1.html
http://www.fotogalerie.cz/pavedom/nejno ... 002-1.html

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od workhard »

Vyměň ten kondenzátor. Dost to odchází, dřív jsem to taky používal, ale teď se snažím se tomu spíš vyhnout.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

Zmeraj prúd zo siete 230Vac. Pri tom 680nF kondíku by to malo odoberať cez 45mA

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#12 Příspěvek od paveltl »

Tak s pùvodním kondíkem je proud ze sítì 0,18mA AC, pokud tedy správnì poèítám 6,8mV AC ztrátu na 33R odpùrku. Na samotným kondíku namìøím 233V AC.
Takže bych to nejspíš vidìl na ten kondík, zkusím objednat tìch 680nF. Na takový napìtí tuhle hodnotu nemám.

Procesor: pøedpokládám že tìch 45mA jsi vypoèítal, já už tohle nezvládám.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#13 Příspěvek od procesor »

To sa počíta jednoducho ak sa zanedbá napätie na zanerke - t.j. tých 12V.
Nedá sa to jednoducho odpočítať (sú to hrušky a jablká). Takže:
ic=U/Xc=U*ωC=230*2πf*C=230V*6,28*50Hz*(0,680*/1000000)F=49,1mA

Takto ampérmetrom sa dá overiť kapacita kondenzátora. Samozrejme, že kondenzátor by mal v pohode to pripojené napätie zniesť, inak...sa poručí.

Podľa nameraného prúdu tá kapacita má maximálne 2-3nF. Lepší výsledok by dalo meranie prúdu iba s kondenzátorom na 230Vac, ale presnosť v tomto prípade nie je dôležitá.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#14 Příspěvek od paveltl »

Vzhledem k tomu že nejjednoduší vìcí je to vyzkoušet, tak jsem kondík vrazil v sérii s ampérmetrem do zásuvky.
Tak 2s jím tekl proud 36mA, pak to klesno na 0,00mA. Pøišlo mi že se trochu ohøál, nejspíš se pod napìtím pøeruší pøívod.
Nový už je objednaný, tak uvidím.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#15 Příspěvek od paveltl »

Tk hlásím úspìšnou opravu, po výmìnì kondíku vše funguje jak má.

Procesor: díky za radu, bez ní bych nevìdìl že zmeøená kapacita je v poøádku, jen se nejspíš pøi zatížení pøerušují pøívody k fólii. Tyhle souèástky bez popisu jsou ideální na opravy :( .

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“