Jak udělat tlumivku pro výbojku?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ebi
Příspěvky: 5
Registrován: 04 čer 2011, 02:00

Jak udělat tlumivku pro výbojku?

#1 Příspěvek od Ebi »

Dobrý den,
zajímám se o elektroniku, ale tohle bych svěřil někomu zkušenějšímu.

Potřebuju si postavit tlumivku pro 3500W výbojku (Tesla RVI), jelikož nejsem schopný takovou sehnat. Co se týče cívek, jediné, co jsem stavěl, jsou do vyhýbky pro subwoofer. U výbojky neznám princip, jaký má být úbytek napětí atd. Výbojku jsem rozjel na 2000W / 220V tlumivce, ale to není příliš dobré řešení Úsměv

Děkuji za případné reakce

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Pro RVI 3500W se používají 2 tlumivky paralelně - pravděpodobně 2×2000W. K provozu je nutný zapalovač - pro 2000W/3500W je to TRZ 14/P. Zapojení je na 2 fáze - 400V.
Přílohy
schéma RVI 3500W.pdf
(117.62 KiB) Staženo 287 x

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#3 Příspěvek od usporka »

Nevím jestli máš tu RVI novou s obalem, jestli jo tak by u ní měl být plánek se zapojením a provozní údaje, pokud jej nemáš tak ho můžu naskenovat a dát sem. Jak píše kolega předemnou, požívají se 2x2000W tlumivky(měli by jít sehnat, sice jsou dražší popřípadě zkus sehnat vyřazené svítidla ze stadionu). Ty tlumivky jsou zapojené do serie s tím že jedna je zapojena přes vypínač-výbojka se startuje přes 1 tlumivku po částečnem náběhu se připojuje i ta druhá. Take stoji za upozornění že výbojka musí být provozována ve vodorovné poloze s maximální odchylkou 5 stupnů(zřejmě kvůli teplu) a hlavně bacha na oči je to opravdu 3500W poctivého UV světla a pod tím se "opáliš" hned!!! 8O

Uživatelský avatar
Ebi
Příspěvky: 5
Registrován: 04 čer 2011, 02:00

#4 Příspěvek od Ebi »

To zapojení znám, šlo mi přímo a zbastlení té tlumivky. A RVI je MH, takže hlavní složka je viditelné spektrum, UV je pouze malý neškodný zlomek.

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#5 Příspěvek od usporka »

Tak jsem se na to díval a já mám RVIF (3500W v oblasti 350-400nm), ta tlumivka by možná šla zbastlit z transformátoru z mikrovlnky z rozříznutým jádrem, nicméně výpočtum alespon přibližným se nevyhneš. Možná by to šlo ještě zapojit přes topnou spirálu z plotýnkového vařiče nebo starého bojléru na 400V.

Uživatelský avatar
Ebi
Příspěvky: 5
Registrován: 04 čer 2011, 02:00

#6 Příspěvek od Ebi »

A jak mám vypočítat indukci a úbytek proudu?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud jsi tu výbojku "nenašel" a chceš ji provozovat dlouhodobě , tak běž do originál součástek . Tu tlumivku nevypočítáš , ta vznikla určitě i úpravou výpočtu a dlouhodobými zkouškami .

Uživatelský avatar
Jardae
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2010, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jardae »

Jen jsem se chtěl zeptat ikdyž už je možná pozdě jestli tu výbojku ještě pořád potřebuješ zrovna jsem sehnal tlumivky a na rvig 3500w to jede krásně jenže tyto na osvětlování dvakrát nejvhodnější nejsou :D trochu vás opálí.

Uživatelský avatar
Ebi
Příspěvky: 5
Registrován: 04 čer 2011, 02:00

#9 Příspěvek od Ebi »

No určitě by se hodila :)

Uživatelský avatar
Jardae
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2010, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jardae »

počkej tys už ji zničil ? :D

Uživatelský avatar
Jardae
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2010, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jardae »

jen ještě kdybys jich měl víc nebo o nějakých věděl byl bych celkem rád za možnost výměny nebo rovnou koupi.

Uživatelský avatar
Ebi
Příspěvky: 5
Registrován: 04 čer 2011, 02:00

#12 Příspěvek od Ebi »

No těch výbojek mám víc, říkám, že by se tlumivka hodila :)

Uživatelský avatar
Jardae
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2010, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jardae »

Byl bych rád kdyby se mi podařila nějaká rvi získat a z tou tlumivkou ti rád pomůžu nakonec ji budu taky stavit (původně jsem ji měl postavenou ze 400w tlumivek ale ty potřebuju jinde)

Uživatelský avatar
Jardae
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2010, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jardae »

Zdravim máš ještě zájem o tu tlumivku ?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“