VN vedení a výkon indukovaného napětí v plotě pod ním

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

VN vedení a výkon indukovaného napětí v plotě pod ním

#1 Příspěvek od roverider »

Ahoj, jeden kolega mi tvrdil, že v plotě pod vn vedením napěti se naindukovalo takové napětí, že nejen plot kopal, ale prý rozsvítil 24V/ 50W žárovku plným jasem. Já tomu nějak nemůžu uvěřit.
Jednalo se o nějaký poplastovaný drátěný plot který na sloupkách držel poplastovaný drát který byl veden 2x tj. měl tvořit 2 závity. Plot byl rovnoběžně s vedením někde na úrovni krajního vodiče. Plot měl být dlouhý cca 15m a vysoký 1,5m.
Je to možné, resp. jak mám spočítat výkon indukovaného napětí a proudu v těch 2 závitech?



Při výpočtu bych určil mag. tok plotem od každého vodiče plotem a sečetl (ať už jako funkci vzálenosti nebo přibližně prostředkem plotu) X cos (uhlu plotu k siločáram mag. toku).

Bohužel už nevím jak dál.

Mohu sice spočítat indukované napětí jako Ui=N x dFí/dt, jenže to je mi k prdu protože kvůli rozptylu nemohu použít P=Ui^2/R jelikož bude po zatížení klesat jak bude procházející proud vypuzovat mag tok. od vedení.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Ochranné pásmo pro 22 kV je svislá rovina ve vzdálenosti 7m od krajního vodiče, kde není dovoleno umisťovat stavby, takže blíž by ten plot vlastně neměl být.
Na vodiče přímo pod plotem působí v souběhu elmag. pole od všech tří fází, s vektorovým součtem 0?

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od roverider »

Crifodo píše:Ochranné pásmo pro 22 kV je svislá rovina ve vzdálenosti 7m od krajního vodiče, kde není dovoleno umisťovat stavby, takže blíž by ten plot vlastně neměl být.
Na vodiče přímo pod plotem působí v souběhu elmag. pole od všech tří fází, s vektorovým součtem 0?
0 to nebude kvůli rozdílným vzdálenostom plotu od jednotlivých vodičů

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Rozhodně to nerozsvítí žárovku 24V 50W, to kua ani náhodou. Můžu ti ale potvrdit, že jsme při ozvučování sprintů natahli vedení rozhlasu mezi dva stožáry 35kV. Naše vedení bylo asi ve 2/3 výšky ostrých drátů. (prosím bezpečáky o klid zbraní). Toto vedení pak skutečně "kopalo" naindukovaným napětí a slabě rozsvítilo zářivkovou trubici jedním koncem připojenou na tento vodič a druhým koncem do země. Tento nepříjemný efekt jsme odstranili hřebíkem vraženým do země.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

To kopání a svícení jsou asi z různých příčin. Kopání je elektrickým polem a kapacitním děličem vn lana vůči plotu a plotu vůči zemi, a to všechno spolu 3x pro každé lano a fázi napětí, podle principu superpozice.
Žárovka bere napětí z té změny magnetického pole, ale musí být v uzavřeném závitě. Z toho mi vychází, že ty dvě půlky pletiva jsou na jednom konci asi vodivě spojeny a na druhém taky, ale přes žárovku, tedy ne dva závity, nýbrž jeden. A potom spočíst magnetické pole od vodiče s procházejícím proudem, rovněž 3x, a je to. Jak by to vyšlo to nevím.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

Jen tak od boku, schválně co by vyšlo:
Zkratový proud vodiče v plotě Ik bych počítal tak, že se při něm celkový mag. tok vodiče v plotě rovná 0. To znamená spočítat takový proud smyčkou vodiče plotu, aby se celkový magnetický tok tohoto proudu rovnal tomu dílu magnetického toku vedení 22kV, který prochází smyčkou vodiče plotu. Úvaha vychází z ideálního stavu, že celková impedance pro proud nakrátko je 0. Pokud by v tomto případě nebyl magnetický tok vykompenzován, bude se stále indukovat napětí, které proud dotáhne - prostě obyčejné trafo.

Napětí naprázdno U0 máte spočítáno. Pokud bereme celou soustavu jako lineární, tak maximální předaný výkon do zátěže je při impedančním přizpůsobení roven:

1/4 . U0 . Ik

Z toho můžete spočítat proud ve vedení 22kV, aby to dalo 50W. Zanedbali jsme kapacitní vazbu.

Edit: tak Bernard byl rychlejší

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

Re: VN vedení a výkon indukovaného napětí v plotě pod ním

#7 Příspěvek od Andrea »

roverider píše:prý rozsvítil 24V/ 50W žárovku plným jasem.
A už má od toho plotu nataženej domu kabel? Jestli ne, tak je buď hloupej nebo kecá.

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od roverider »

mtajovsky píše:Jen tak od boku, schválně co by vyšlo:
Zkratový proud vodiče v plotě Ik bych počítal tak, že se při něm celkový mag. tok vodiče v plotě rovná 0. To znamená spočítat takový proud smyčkou vodiče plotu, aby se celkový magnetický tok tohoto proudu rovnal tomu dílu magnetického toku vedení 22kV, který prochází smyčkou vodiče plotu. Úvaha vychází z ideálního stavu, že celková impedance pro proud nakrátko je 0. Pokud by v tomto případě nebyl magnetický tok vykompenzován, bude se stále indukovat napětí, které proud dotáhne - prostě obyčejné trafo.

Napětí naprázdno U0 máte spočítáno. Pokud bereme celou soustavu jako lineární, tak maximální předaný výkon do zátěže je při impedančním přizpůsobení roven:

1/4 . U0 . Ik

Z toho můžete spočítat proud ve vedení 22kV, aby to dalo 50W. Zanedbali jsme kapacitní vazbu.

Edit: tak Bernard byl rychlejší

to zní docela logicky

jaká je výška vn vodičů nad zemí (nekde sem čet že min. 6m)a jejich vzdálenost od sebe? Ajak velké proudy jimi přibližně tečou?

To Andrea: Jestli kecá to nevim, já mam takovej pocit že jo, a proto sem jsem to chtěl nějak, alespoň řádově, spočítat.

Každopádně námět na řešení už mam a zejtra to hodim na papír.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#9 Příspěvek od kovar »

Nemyslím že ta indukce může být tak silná aby rozsvítila žárovku , ale pravda je taková,že na rozvodně VVN Krasíkov jsem chtěl sebrat ze země upadlý kabel od měřáku a dostat jsem takovou prdu až jsem si sednul na zadek!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

si nechodil do školy :D .... nedotýkať sa ani kabelov na zem padlych....

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#11 Příspěvek od kovar »

I mistr tesař se utne :D Já si jen narazil zadek :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#12 Příspěvek od FERYACT »

To Kovar...a nedotýkejte se elektrikáře ani na zem spadlého.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

. . . je zákázáno dotýkati se nadrátovaného, byť na zem spadlého . . .

Odpovědět

Zpět na „Teorie“