Automatické zapnutí PC po výpadku napájení

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
argonet
Příspěvky: 21
Registrován: 25 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Automatické zapnutí PC po výpadku napájení

#1 Příspěvek od argonet »

Dobrý den,
řeším tu jednoduchý, ale neřešitelný problém přes BIOS, zřejmě budu muset sáhnout po HW řešení. Situace je následující: PC s nainstalovaným Linuxem a připojenou UPSkou, vypnou proud, běží na baterie, jakmile baterie dosáhnou 10% kapacity, UPSka pošle do PC shutdown a ten se vypne a za sebou vypne UPSku, nebo ji dojdou baterie a po pár minutách se vypne sama, to není důležité. Jenže teď je tu kámen úrazu, zapnou proud a já potřebuji, aby se zas po naběhnutí UPSky počítač zapnul, což bohužel nenastane. Každý jistě řekne, nastav si zapnutí v BIOSU, jasně, všude mi to takhle funguje, kde je v BIOSU položka "Restore on AC / Power Loss" přepnutá na "Power ON". Jenže u této desky je bohužel položka nazvaná "Restart After Power Fail". Chová se trochu jinak, když PC vytrhnu ze zásuvky, tak se opravdu potom zapne, ale pokud mu dám povel k vypnutí, tak už to má na háku a jde pustit jedině tlačítkem. Napadá Vás, jak ho po zapnutí proudu nahodit bez toho, abych tam musel osobně ? Našel jsem nejaká HW řešení, ale přijde mi to zbytečně složité, ale obávám se, že mi nic jiného nezbude.
Děkuji za inspiraci

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Zrus vypinanie PC pri shutdowne. V Debiane v subore /etc/default/halt nastav "HALT=halt" namiesto "HALT=poweroff" (neskusal som, ale malo by to fungovat).

Uživatelský avatar
argonet
Příspěvky: 21
Registrován: 25 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od argonet »

To je dobrý nápad, to mě vůbec nenapadlo a předpokládám, že by to mohlo řešit problém jak ošidit BIOS. Jen se teď vyznat ve scriptech apcd. Našel sem, že mi ve Slackware přidal do rc.6 scriptu příkaz "halt -f -p". Takže bych soudil, že správná volba bude zkusit místo -p dát -h jestli jsem myšlenku pochopil správně. No a budu mít poslední problém, donutit apcd, aby hned pak vypnul UPSku, to mi teď nedělá a nevím proč a než switch a AP baterku dorazí, tak ještě asi 10 minut živí UPSka zbytek techniky, ke které by teď přibyl i PC v halt stavu.
Děkuji

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#4 Příspěvek od mikollar »

trosku prasacky, pri najhorsom dat kondik aspon 1uF k tlaciku zapinania a pri nabehnuti napajania sa PC samo zapne, mam to takto riesene, zapnem predlzovacku vypinacom a PC sa samo zapne

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

argonet píše:Takže bych soudil, že správná volba bude zkusit místo -p dát -h jestli jsem myšlenku pochopil správnì.
Ano, presne tak.
No a budu mít poslední problém, donutit apcd, aby hned pak vypnul UPSku, to mi teï nedìlá a nevím proè a než switch a AP baterku dorazí, tak ještì asi 10 minut živí UPSka zbytek techniky, ke které by teï pøibyl i PC v halt stavu.
Ak mas UPC od APC a pouzivas apcupsd, tak by v tom rc.6 mali byt pridane riadky, ktore toto zabezpecia, nieco ako:

Kód: Vybrat vše

if [ -f /etc/apcupsd/powerfail ]; then
  echo
  echo "apcupsd will now power off the UPS"
  echo
  /etc/apcupsd/apccontrol killpower
  echo
  echo "Please ensure that the UPS has powered off before rebooting."
  echo "Otherwise, the UPS may cut the power during the reboot."
  echo
  halt -f -h
fi
Slackware je v tomto na <>u, v tych skriptoch je bordel a treba tam casto veci rucne menit...

Uživatelský avatar
argonet
Příspěvky: 21
Registrován: 25 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od argonet »

Ano přesně toto tam je. Jen nevím, proč apccontrol killpower UPSku po sobě nevypne. Vím že kdysi se jedna vypínala, mám pocit, že jsme ale nějaký nastavení měnili přímo přes consoli v UPSce. Zřejmě to jde i 🤐 z apcd, ale moc toho tam nepoužívám, většina je zapoznámkovaná, protože UPSky to měli nastavené v sobě, ale asi tahle nemá. Nic jdu vytáhnout Smart 620 co mi tu leží a jdu laborovat.
Díky

Uživatelský avatar
argonet
Příspěvky: 21
Registrován: 25 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od argonet »

Tak mám velice špatnou zprávu, pokud počítač zastavím haltem (-h) a pak mu vypnu napájení, chová se bohužel úplně stejně jako při vypnutí (-p), už se nerozjede. Jedině kdy naběhne je vytrhnout ho na tvrdo ze zásuvky a tím nekorektně ukončit operační systém, pak se rozjede po obnovení napájení. Tohle mě hodně zklamalo, mělo to naději, asi opravdu budu muset hledat opravdu HW řešení, pokud někdo nemá nějaký geniální nápad, třeba změnou nastavení APM v linuxu nebo BIOSu, jak docílit výsledku.
Děkuji

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

To sa mi zda ako nezmysel.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Namiesto halt tam daj napr. "sleep 1d".

Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

#10 Příspěvek od MJ »

mikollar píše:trosku prasacky, pri najhorsom dat kondik aspon 1uF k tlaciku zapinania a pri nabehnuti napajania sa PC samo zapne, mam to takto riesene, zapnem predlzovacku vypinacom a PC sa samo zapne
Nejsem kovaný v elektrice, ale tuším, že toto by vyřešilo můj problém - starý noťas, baterka 0%, chtěl bych, aby po obnovení výpadku napájení sám nastartoval. V Biosu taková možnost není, WOL jsem nerozchodil. Tedy řešením by bylo simulovat stiskání zapínacího tlačítka. Poradíte, jak zapojit? 8-)

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#11 Příspěvek od JirkaZ »

Jo, poradím. Viz příloha, ověřeno v provozu. Výstupní transistor se kolektorem připojí paralelně k zapínacímu tlačítku (pokud toto je zapojené proti zemi).

FW je napsaný v Great Cow Basicu.

Šlo by to postavit i hardwarově, ale tentokrát jsem MCU neodolal ani já, normálně jejich zarytý nepřítel.
Přílohy
fw.zip
(4.26 KiB) Staženo 22 x
PIC_zapinac.png
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

#12 Příspěvek od MJ »

JirkaZ píše:Jo, poradím.
Děkuju. MCU neznám, ale zkusím...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“