svítilna proti oslnìní

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

svítilna proti oslnìní

#1 Příspěvek od sr71 »

zajímalo by mì jak fungovaly tzv. svítilny proti oslnìní, které se døíve (v období pøed r. 1989) montovaly na horní hranu è. skla, svítilo to fialovým svìtlem (asi UV), mìl to nìkdo z vás namontované?

Uživatelský avatar
tesla_webpark_cz
Příspěvky: 24
Registrován: 03 bře 2006, 01:00
Bydliště: okres Karviná

#2 Příspěvek od tesla_webpark_cz »

plastová krabička a v ní obyč. myslím 5 W žárovka, která svítí přes modré plexi :) Asi to mělo efekt, že oko nebylo unavené z kontrastu absolutní tmy v autě a světel protijedoucích aut... Něco jako u LCD TV ambient light :D

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

Volalo sa to tuším Anti 101, bola to 5W žiarovka za fialovým filtrom, svietila zvrchu na vnútornú stranu predného skla. Účel bol ten, že za úplnej tmy na ceste neboli zreničky vďaka tomu svetielku celkom otvorené, a preto vodič, ak bol oslnený protiidúcim autom, nedostal takú silnú pecku do očí. Vraj to malo zvýšiť bezpečnosť na cestách. V jednom aute som to mal aj namontované, trochu málo to pomohlo, ale zasa žiadny zázrak. Rovnakú službu urobí regulovateľné podsvietenie prístrojovky, ktoré má podobný účinok.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mourek »

měl jsem to v Trabantu, přesně tak jak popisují kolegové krabiška s 5W sufitkou a modrofialovým plexi. Používal jsem to až do konce Trabanta, tedy do roku 2006 a myslím že to účinek mělo. Je fakt že jsem dost krátkozraký zřejmě to bylo silně subjektivní

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#5 Příspěvek od Mysteri »

Lepší účinok mali dámske pančucháče z ELITE, natiahnuté na ľavom okraji okna... :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

K nim ale patřil i silným vlasovým kobercem podlepený strop, aby dámu nezáblo, když už teda byla bez těch čumpocháčů...
Promiňte OT

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Vliv těch ANTI-100 byl silně diskutabilní a subjektivně vnímaný - děda s nimi jezdil spoustu let, měl daltonismus a astigmatismus, brejle jak dna od jogurtů - a stejně ho po hodině jízdy v noci bolely oči jako předtím, než si je nechal odborně nainstalovat (chtěl jsem mu to udělat sám, ale musel to mít "atestovaný a potvrzený razítkem").
A k tomu polstrování stropu - silný koberec nebyl potřeba proto, aby dámu nezáblo, ale aby se do původního tenkého tapecu neobtiskly její (většinou) jehlové podpatky - těžko by se původ takových otisků vysvětloval ... Na podobné aktivity je ale stejně nejlepší kabriolet - tam je prostoru směrem vhůru až ke hvězdám...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#8 Příspěvek od Sandal »

Stejnej efekt anebo ještě lepší je když si rozsvítim osvětlení interieru auta.Mám to vyzkoušený.Pokud neva že na vás každej protijedoucí čumí tak je to mnohem lepší jízda.Musím se přiznat že mám teda dost silně astigmatický obě oči.Brejle ani čočky nenosim.Pomahá mi to-zakázaný to nejni.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

taky jsem to měl ve stovce . . .
a když jsem pořídil stopětku, už to tam nebylo a ani mi to nechybělo . . .

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“