výmena TL071za LM339

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
780529
Příspěvky: 131
Registrován: 11 zář 2007, 02:00

výmena TL071za LM339

#1 Příspěvek od 780529 »

chcem si spraviť tepelný spínač s hysteréziou. Ale miesto TL071 chcem použíť LM339 nakoľko potrebujem spínať 4 samostatné obvody. Mohol by mi prosím Vás niekto pomocť nekresliť schému s hodnotou súčiastok.... Schéma s TL 071 je na obrázku.

3) Hysterezní regulátor
Zavedením kladné zpětné vazby je možné na operačním zesilovači docílit libovolné hystereze. Tím docílíme funkce, že při vzrůstající teplotě dojde například při 50°C k sepnutí výstupu, ovšem při následném poklesu teploty zůstane výstup sepnut například až do 40°C. Tomuto rozdílu teplot pro zapnutí a vypnutí říkáme hystereze a její velikost je možné libovolně nastavit.
Přílohy
spínač.gif
(11.32 KiB) Staženo 214 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Můžeš použít TL074.

LM339 (393) má jako výstup otevřený kolektor, takže je lepší spínat PNP tranzistor.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
780529
Příspěvky: 131
Registrován: 11 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od 780529 »

A čo sa týka ohľadom hodnoty súčiastok môžu ostať rovnaké????? Ja by som chcel spraviť tepelný spínač, kde bude snimaná teplota v 4 izbách a následne pokiaľ sa bude topiť v kozube /kde bude 1 termistor na porovnanie/ a v 4 izbách ďalšie termistori nezávislé na sebe bude spínať ventílátory / cez rele/ jednotlivo do každej izby osobitne.
Proste potrebujem porovnať teplotu v krbe / samozrejme nie vo vložke, ale niekde poblízku/, kde keď snímač zaregistruje že sa topí, tak to porovná s teplotou v izbe č.1,2,3,4 a keď bude treba zapne nezávislé na sebe ventilátor č.1,2,3,4.
Ak termistor zaregistruje, že sa topí krbom a v izbe č. 1 je teplota len napr.20 stupňov tak zopne ventilátor č.1, ktorí vženie teplý vzduch na teplotu napr. 30 stupňov a následne vypne ventilátor. Samozrejme ak opäť teplota klesne napr. na 27 stupňov a krb bude horieť, tak opäť zapne ventilátor.
Samozrejme obdobne sa spínač bude chovať aj v izbe č.2,3,4 a to nezávisle na sebe.

Ďakujem všetkým za nápady

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro TL074 zůstane zapojení stejný.

Doporučoval bych pro čidla samostatný stabilizovaný napájení (jak ventilátor zabere, může se zhoupnout nestabilizované napájení a přenese se to i do dalších větví) a jestli chceš regulovat hysterezi, tak do série s R6 trimr. Řekl bych, že tam můžeš dát tak 100K a celý to ještě přemostit kondíkem aspoň 1u, ať to nespíná při každým otevření dveří. Napájení pro ventilátory nestabilizovat .

Co se týká teplotního čidla, tak já mám raději LM335.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#5 Příspěvek od fery66 »

Neviem, či je rozumné použiť TL074 a k nemu privádzať signály z čidiel. Dlhé prívody by mohli robiť problém. Každopádne by neškodilo zablokovať kondenzátormi vstupy operákov. Ja osobne by som ale radšej použil 4x TL071 a k relátkam viedol signály z kolektorov tranzistorov. Termistor je tak či tak nutné niekde slušne umiestniť, do nejakej "deravej" krabičky a operák a bižutéria sa tam tiež zmestí. Samozrejme napájanie čidiel stabilizovať. Tiež by som asi radšej použil LM335. Taktiež treba rozlíšiť, ktoré čidlo pri zvýšenej teplote zapne (krb) a ktoré vypne (izby). Použiť rozpínacie kontakty na relátkach by sa mi ani trocha nepáčilo. Treba prehodiť medzi sebou vstupy 2,3 operákov... 5. čidlom pri krbe by stačilo ovládať napájanie relátok. Kúri - zopne napájanie a potom už je na čidlách v izbách, či zopnú. Ale aj tak sa mi to všetko nezdá celkom "kóšer", robil by som to všetko inak ale podľa Tvojich otázok sa v "elektrike" veľmi nevyznáš (bez urážky), takže asi bude treba zostať pri tomto riešení...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zajímavý by to bylo řešit diferenciálně - referenční krb a porovnávat. Když bude u krbu výrazně tepleji než jinde, začne foukat dál.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

Jen pro upřesnění (aby nedošlo k problémům) LM339 je 4*komparátor, TL074 je 4*OZ, LM335 je teplotní čidlo.
Tedy TL071 lze nahradit TL074 bez problémů. Pokud to chceš nahradit tím LM339, tak to jde s malinkatou úpravou zapojení. LM335 lze použít jako senzor, nikoliv jako komparátor či OZ!

Uživatelský avatar
780529
Příspěvky: 131
Registrován: 11 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od 780529 »

Dakujem Vám za radu a mohol by mi prosím Vás niekto nakresliť konkretnu schemu s hodnotami súčiastok pre s použitím LM339???? Dakujem Vám za pomoc.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“