Zapojení motoru hvězda/trojúhelník

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

Zapojení motoru hvězda/trojúhelník

#1 Příspěvek od radovanhlavacek »

Zdravím vás chlapi, si připadám jako blb. Ptám se, protože si nejsem jistej. Koupil jsem si motor 1LA7083-4AA10. Připojovat ho budu do 3fázové sítě. Je to 4-polový elektromotor o výkonu 0,75kW. V případě zapojení do hvězdy se propojí konce vynutí a na začátky se přivede fáze. V případě trojúhelníku se propojí konec vynutí jednoho se začátkem druhého, viz. přiložené obrázky. To je mi jasné.
Mám zapojit tenhle motor do hvězdy a nebo do trojúhelníku?
V případě hvězdy mám na spojené konce přivézt nulák a nebo ne?
Ano, ptám se blbě,ale prostě mi to nějak hlava nehodí,resp. si nejsem jistej.
Přílohy
trojuhelnik.jpg
(3.7 KiB) Staženo 278 x
hvězda.jpg
(5.85 KiB) Staženo 295 x

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Pokud je na něm 3x380/220 tak jej zapoj do hvězdy. Střed se s ničím nespojuje
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#3 Příspěvek od radovanhlavacek »

je tam toto: na štítku Δ/Y 230/400V 50Hz
Zapojil jsem ho do Y čili 3 fáze, bez nuláku na spojených konců vynutí. Normálně se vše točí, ale po 30 minutách běhu je motor ohřátý tak na 60 st a dál se teplota nezvyšuje. Sem se bál, zda jsem ho nezapojil blbě.....

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#4 Příspěvek od milan222 »

pokud ho napojis do trojuhelniku musis ho zapojit na jednu fazi prez kondenzator. je napsana jeho velikost na stitku.
na tri faze musis pouze hvezdu jinak se z nej stane dymostroj
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Je normál , že trvale běžící motory mají provozku kolem 80°C . Když máš to dvojí napětí na štítku , tak ta menší hodnota udává maxnapětí pro jedno vinutí , paňátna ?

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#6 Příspěvek od radovanhlavacek »

Děkuju chlapi. Starý motory MEZ co jsem měl doma jsem zapojoval do hvězdy a nikdy problém nebyl. Tady jsem si nebyl jistej.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Ono se běžně s malými motory (do 5 kW) na 380/400 V/cívku jen tak nesetkáš . U nás byla výjimka , byla zde textilka s vlastním parogenerátorem a 500V rozvod s izolovaným středem . Potom i motory větráčkové byly na tato napětí vinuty , žádný div , že uvnitř fabriky byla i převijárna a odtud poslední odborníci na tuto práci co přešli v okolí do soukroma .

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od radovanhlavacek »

Díky.
Já sem zapojoval u mašin doma v dílně motory do 3kw. S dědou jsem kdysi převíjel motory do praček. To byla masáž. Vylisovat stator, ořezat a vytlouct zbytky vynutí. pak dát papíry a opatrně nasoukat nové cívky, zadeklovat a zapíct. Nejjednodušší byly motorky do čerpadel z praček. Tam se to rovnou navinulo na kostřičku. :)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

Hranice výkonu je 4 kW. Do tohoto výkonu se dělá vinutí motoru na 230 V a zapojuje se tudíž do Y. 4kW a výkonnější motory mají vinutí na 400 V a zapojují se do D, ale velmi často s přechodem Y->D při rozběhu. A pozor, takový motor se nesmí nechat trvale přepojený na Y, protože při zátěži teče proud vyšším činným odporem cívek v sérii a ty se mohou přehřát.

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od radovanhlavacek »

Jo takový motory jsem v drápech naštěstí neměl. Ale četl jsem o tom.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Rozhodně jsi nemohl číst o tom , že viz výše nelze motor mít trvale do hvězdy . Je to nesmysl , může tak běžet stále , ale nedostaneš z něj výkon . Pokud ho zatížíš tak , že se točí jmenovitými otáčkami , nic se mu nestane . Ono do něj totiž proud , který by mu ublížil , prostě nedostaneš . :D

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od radovanhlavacek »

Sem četl ve starý knížce z 60-tých let po babičce, když se učila, že velké motory se na rozběh přepínají Y-D. Více jsem se k tomu nedostal. Jo ještě tchán má velkou cirkulárku s velkým motorem a tam mi taky ukazoval, že na rozběh a samotný běh motoru jsou dvě polohy přepínače. Otázkama proudů sem se nikdy dopodrobna nezabýval. Nejsem elektrikář, tak mě prosím nekamenujte za nepřesnosti. Nejvákonější motor máme doma u soustruhu - 3,2kW zapojený do hvězdy a pak u fréza taky okolo 3 kW s přepínáním počtu pólů kvůli dvojím otáčkám.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

To nebylo na tebe . :D

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od mtajovsky »

BOBOBO píše:... Ono do něj totiž proud , který by mu ublížil , prostě nedostaneš . :D
Ale dostane a velmi lehce. :) (například chodem na 2 fáze)

A kromě toho motor trvale zapojený do Y, který má vinutí na sdružené napětí, se přehřeje i jmenovitým proudem. Nějak nemám náladu takovou trivialitu tu dokazovat, tak jen odkaz:

Herbert Franken: "Jištění elektromotorů", vyšlo v Německu r. 1962 a u nás v SNTL 1966.

Viz tabulka na straně 19 a poslední odstavec na straně 21. Frankena snad v oblasti elektromotorů nebude nikdo zpochybňovat. Teď nemám k dispozici scanner, ale po dovolené to můžu naskenovat, pokud bude zájem.
BOBOBO píše:... Rozhodně jsi nemohl číst o tom , že viz výše nelze motor mít trvale do hvězdy...
Takže to číst rozhodně mohl. :D

Uživatelský avatar
jarod
Příspěvky: 61
Registrován: 13 říj 2007, 02:00

#15 Příspěvek od jarod »

Zdravim,
nechcem zakladat novu temu, ja mam motor 7,5kW na hoblovacke. Kupil som to od jedneho stolara. Motor bol trvale zapojeny do hviezdy. Na stitku motora je len D / 380V o Y sa tam nepise. Rozhodol som sa tam dat prepinac Y-D. Motor sa chova tak, ze pri spusteni vo hviezde ide vsetko normalne, ked ho prepnem do D tak asi po cca 10-20s sa napajaci kabel ohreje a vyhodi 1fazu. V com by mohla byt chyba, v prepinaci alebo v samotnom motore, kedze doteraz bezal stale len v Y?

Vdaka.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“