Problém s LED kontrolkou sítě

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

Problém s LED kontrolkou sítě

#1 Příspěvek od Tominnno »

Zdravím. Potřeboval bych poradit s jednou konstrukcí. Dělám LED kontrolku do sítě k vypínači na světlo do kumbálu. Do krytu vypínače sem si vyvrtal dírku na LEDku a chtěl bych signalizovat, kdy se v kumbálu svítí. Při zapnutém světle by měla LED svítit a při vypnutém světle by neměla LED svítit. Problém je v tom, že ve vypínači je přepínaná jen fáze. Prostě jeden vodič a ten je přes vypínač. Abych zapojil obvod s LED potřebuju ještě nulový vodič (mínus). To není problém, protože provrtám panel a od světla v kumbále ho přivedu. Jen si nejsem jistý zapojením. Přikládám odkaz na obrázek. Jen se ptám, jestli to takto neodpálím nějako. Díky za odpovědi a případný inovace.
Přílohy
obvod.JPG
Schéma zapojení
(26.87 KiB) Staženo 106 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Podle mě je to takto OK.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#3 Příspěvek od Tominnno »

Nejsem si právě jist v místě, kde se spojuje vývod ze žárovky a vývod z LED. Na tom výstupu z LED jsou cca 2-3V(svítím modrou barvou). A na výstupu ze žárovky je 230V. Jestli náhodou v tom okamžiku nebude 228V na LEDce a jestli náhodou nebude hořet :D

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#4 Příspěvek od frantajetel11 »

Ten kondík bych dal aspoň na 400 V :wink:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

To určitě ne, přebytečné napětí (těch 228V) bude na kondenzátoru a částečně i na odporu 2k2, nic neshoří, pokud to zapojíš přesně podle schématu.

S tím kondíkem má Franta pravdu, buď 400V, nebo 250Vac (třeba odrušovací X2).

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Já jsem vymyslel něco na tenhle způsob. Ale zatím jsem nezkoušel jestli to bude fungovat.
Přílohy
vyp.JPG
(10.58 KiB) Staženo 32 x

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#7 Příspěvek od Tominnno »

AmarokCZ píše:To určitě ne, přebytečné napětí (těch 228V) bude na kondenzátoru a částečně i na odporu 2k2, nic neshoří, pokud to zapojíš přesně podle schématu.

S tím kondíkem má Franta pravdu, buď 400V, nebo 250Vac (třeba odrušovací X2).
Díky moc za rady teda. Je to svitkovej kondík, znalej kámoš mi říkal, že to bude stačit. Možná je zlomyslný :D. Mimochodem, jaký sou rizika, kdybych tam nechal tento?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

Pokud je to kondík na 250V (stejnosměrných), tak se může prorazit a všechno ti shoří :)

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#9 Příspěvek od Tominnno »

Yarda1 píše:Já jsem vymyslel něco na tenhle způsob. Ale zatím jsem nezkoušel jestli to bude fungovat.
Mohu se zeptat jak to funguje? Ze schématu mi to moc nedochází. Jen, že bude sínusovka trochu ochuzená.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#10 Příspěvek od Tominnno »

AmarokCZ píše:Pokud je to kondík na 250V (stejnosměrných), tak se může prorazit a všechno ti shoří :)
To by bylo nemilé. Vím, že sme se učili, že pokud je na kondíku napsaný SS napětí, tak to napětí má bejt tak 3x víc jak střídavý napětí, který na něj připojíme, teď sem si vzpomněl.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od AmarokCZ »

To, o co se ochudí ta sinusovka bude napájet tu LEDku, nevidím jediný důvod, proč by to nefungovalo, řešení je to docela dobré. Pro modorou LEDku by ale 3 diody v sérii nestačily, minimum by bylo cca 6 diod.
Ten kondík nemusí být na 3x větší napětí, stačí cca 1.5x, ale nejlepší na tohle je vzít odrušovací typu X2.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od breta1 »

Já bych ten kondík ani nepoužil, odpory stačí miniaturní.
Místo diody paralelně k ledce lze dát elyt 10M/16V a nebude to ani blikat.
Přílohy
kont r.png
(2.3 KiB) Staženo 32 x
Naposledy upravil(a) breta1 dne 13 črc 2011, 14:06, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#13 Příspěvek od Tominnno »

AmarokCZ píše:To, o co se ochudí ta sinusovka bude napájet tu LEDku, nevidím jediný důvod, proč by to nefungovalo, řešení je to docela dobré. Pro modorou LEDku by ale 3 diody v sérii nestačily, minimum by bylo cca 6 diod.
Ten kondík nemusí být na 3x větší napětí, stačí cca 1.5x, ale nejlepší na tohle je vzít odrušovací typu X2.
Ok. Zapojení vypadá zajímavě. Kdybych neměl skoro hotový ten první způsob, určitě bych zkusil tento.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od breta1 »

Problém je, že celý proud teče přes diody a když praskne žárovka, může být malér.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od AmarokCZ »

breta1: jenže u toho tvého zapojení s odpory je proud LEDkou jen cca 0.5mA, takže moc svítit nebude.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“