Navod jak prerobit AT PC zdroj pre autoradio 12v

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

Navod jak prerobit AT PC zdroj pre autoradio 12v

#1 Příspěvek od tiktak1953 »

Pomoze mi niekto najst takyto kompletny navod ako ho prerobit.Mam rozne at zdroje,nebudem to robit hned ale az bude cas!!!!!Keby sa ozval niekto co mu to aj dobre slape .Aj schema na 12Vspinany zdroj pre autoradia (mam rozobranych AT,ATX aspon 20kusov),dakujem a nehnevajte sa ze Vas otravujem,kto nechce nech necha tak.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Kompletny navod: pripoj 12V a zem.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od CZJKP1 »

Kompletní návod na úpravu:

Odšroubujeme kryt zdroje. Vyjmeme základní desku.
Poté vypájíme veškteré dráty. Pouze si necháme jeden žlutý (+12V), jeden černý (- a zem), a zelený (PWR ON), který vně zdroje spojíme se zemí.(aby zdroj ,,naběhl" bez základky). No a potom už je to na tobě, zda-li ty dva drátky volně vyvedeš ven, anebo si zhotovíš do plechu nějákej konektor.. Např. jako je v autě na zapalovač, anebo svorky který se používají u reprobeden :)....Anebo zdířky pro banánky.

Jinak zapojení konektoru máš níže..
Přílohy
startuppc_atx.gif
(10.29 KiB) Staženo 177 x

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od CZJKP1 »

Jinak bych chtěl dodat.. Nicméně to vidíš i dole v tabulce. Že lze ze zdroje získat 3 napětí. 3,3V, 5,5V a 12V, lze to použít i jako dobrý zdroj napětí.
POZOR! Výjmkou jsou AT které maj jen 5,5V a 12V. Takže pokud to bude na autorádio 12V tak ti doporučím vzít ten AT (kde nejsou ty 3,3V, které tam ale nepotřebuješ). Ty ATX si nech na lepší časy, kde bude potřebovat ty 3,3V (3V) anebo kdybys to chtěl použít jako laboratorní zdroj, abys měl na výběr víc napětí (i ty 3,3V)..

Jinak u AT je postup a barvy drátků téměř stejný..Jednoduše řečeno! Všechny drátky vypájet a nechat jen žlutý (+12V) a černý (- a zem)
V tomto případě se již nic nepropojuje, jde o ,,starší" verzi zdrojů, a jsou z počítačů, který se vypínaly a zapínaly vypínačem, nikoli tlačítkem. Proto z tohoto zdroje čouhá ještě kabel, na kterým je vypínač, ten když zapneš, zdroj rovnou pojede....

Jinak kdyby tě to zajmalo trochu víc, tak zde:
http://www.zateckecountry.cz/informatika/059.php

Ale barvy drátků jsou všude stejný:

žlutý 12V
červený 5V
oranžový 3,3V
černý zem a -
Zelený (pouze u ATX) je zapínač, spojí se se zemí, aby se zdroj spustil.

Jinak pro tvou zajmavost na internetu a v Amárech jsou různé návody a postupy na úpravy těchto zdrojů, ať už jako nabíječka na autoakumulátory, či plynule regulovatelný zdroj od 3,3V do 15V (ten regulovanej jsem ale zkoušel několikrát a nikdy to nefungovalo, takže jsem měl jen práci to vrátit z5.
Přílohy
at.gif
(43.79 KiB) Staženo 131 x
atx.gif
(68.93 KiB) Staženo 133 x
atkonektor.png
(21.1 KiB) Staženo 132 x

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

Problém je ovšem v tom, že bez zatížení 5V větve se ten AT zdroj nejspíše nerozjede a pokud ano, tak se bude chovat "divně" - menší a nestabilní výstupní napětí.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od CZJKP1 »

Já mam samé ATX výjmkou asi na jeden, ten byl z nějákýho serveru, je to divná konstrukce, staré součástky, skovávám ho jen proto, že to vypadá na poctivou výrobu

Takže zas takové zkušenosti s AT nemam, ale myslím, že by to šlo protopit nějákým rezistorem nebo žárovkou, která bude skovaná ve zdroji.

tu větev 5V

Jirka

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Eleman píše:Problém je ovšem v tom, že bez zatížení 5V větve se ten AT zdroj nejspíše nerozjede a pokud ano, tak se bude chovat "divně" - menší a nestabilní výstupní napětí.
To je nesmysl, pokud se podíváš na schéma nějakého AT nebo ATX zdroje, neuvidíš tam jediný důvod, proč by to zatížení 5V větve mělo být. Prošlo mi rukama hodně těchto zdrojů a ani jeden neměl problém s nezatíženou 5V větví. Minimální zatěžovací odpory jsou již na každém výstupu integrovány.

Tenhle blábol koluje po netu již hodně dlouho a všichni jej papouškují.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

To není zas až takovej blábol, pokud zatížíš větším výkonem jen jednu větev, od které se stabilizuje, tak v ní klesne napětí, protože stoupne v ostatních, od kterých se stabilizuje a nejsou zatížené. Když jsem používala AT zdroj místo 12V baterky, tak jsem měla na 5V větvi 5W žárovku, jinak napětí 12V větve kleslo při 5A klidně na 10V. A je otázka, jak jsou nastavené pře/pod/pěťové ochrany, ale klidně ten zdroj můžou vypnout.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od CZJKP1 »

Šla by z toho udělat nabíječka autoakumulátorů????

mam takovej plán.

Chci si na aukru vybrat nějáký měnič napětí. Abych mohl zkoušet u popelnic staré krámy. Na napájení použiji Autobaterku. Jenže s tímto návrhem musím vymyslet i to nabíjení. otec sice nabíječku na autobaterku má, ale asi by se mu nelíbílo, kdybych mu s tím neco dělal.

A já mam pocti že jsem někde cosi četl jako úprava zdroje"

Jirka

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

Když myslíte, že je to nesmysl a blábol, tak si to klidně myslete dál, dokud to prakticky neověříte. Mám stejné zkušenosti jako Andrea.
How.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#11 Příspěvek od mirosne »

Netreba nič prerábať.Na 5V vetvu pripojíš dva 3,9ohmové/8W paralelne spojené odpory vôči GND a máš hotový zdroj 12V pre rádio na chalupu.

Info pochádza:


http://www.rcmodely1.estranky.cz/clanky ... y-12v.html
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od CZJKP1 »

A šlo by to něják upravit jako nabíječka autoakumulátorů, nebo to má na to malej výkon ??

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#13 Příspěvek od tempreader »

Návod na nabíječku z upraveného PC AT zdroje:

PE ARadio 04/2006 s.16

Zajímaly by mne zda si to někdo kromě autora postavil a zda to pracovalo na "první zapojení"?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

Dyť je tu o tom vlákno jako kráva http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... light=2006 :roll:

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#15 Příspěvek od tiktak1953 »

Dakujem vsetkym za ochotu!Nieco (zaklady)at,atx poznam opravujem ich.Tiez to jednoduche zapojenie zlty a cierny som vedel .Tiez si myslim ze na 5v.vetvu je dobre ziarovku napr.6v/0,3a do zdroja umiestnit.Nabijacku mam 20.rokov vl.vyroby ale je to velke hovado, tak niekedy v zime urobim z PC zdroja.Vsetko co ste napisali sa hodi niekomu co sa este len uci,takze nic z toho nie je zbyzocne!!!!CHcel by som ale este dobry spinany zdroj 12V/3-5A ktory by som staval na jesen niekedy.Nasiel som od Danyk schemu12V/5A spin.tranz.irf 840 a optronom 4n35 vyzera jednoducho,len ci je dobry.Kto chce ,poslem mu neake obrazky z mojej rajskej zahrady.krasnu zeleninu.Kto sa u mna stavi neolutuje,len nie vsetci.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“