GSM signál do bunkru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bacman
Příspěvky: 19
Registrován: 25 črc 2011, 02:00

GSM signál do bunkru

#1 Příspěvek od bacman »

Zdravím Vás!
Stojím před problémem, jak dostat GSM signál do bunkru, ano část pohraničního opevnění, hromada železobetonu.

Situace je taková, že venku je "plný" signál (aspoň dle mobilu), uvnitř není nic, ani čárka.

Nechci k telefonu připojovat externí anténu, myslím, že to ani nejde, proto jsem přemýšlel na pasivním "repeaterem". Anténa venku, coax skrz stěnu, anténa uvnitř.

Je to reálné, dostanu se s rozumně velkou (a drahou) anténou na aspoň trochu použitelné hodnoty signálu?

(Jak jsem pochopil, aktivní repeatery jsou u nás tabu, je to tak?)

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Tiger_T »

http://aukro.cz/zesilovac-gsm-signalu-p ... 12226.html
Viděl jsem funkční pasivní metodu. Dvě antény a koax, ale už si nepamatuji, jak ty antény vypadaly. Ta v bunkru byla kus plošáku s vyleptaným dipólem a pomocí gumičky se připevnila k mobilu a dalo se dovolat.

Uživatelský avatar
bacman
Příspěvky: 19
Registrován: 25 črc 2011, 02:00

#3 Příspěvek od bacman »

Tigře, jsem si téměř jist, že aktivní repeater je u nás nelegální.

Byl bych moc rád, kdyby jsi se rozepsal o té pasivní metodě. Resp. jak velký zisk by měly mít antény, aby to mělo smysl.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Jestliže se signál GSM nedostane do bunkru, nedostane se ani z něho ven a o aktivním zařízení (ať už je legální nebo ne) nemusí vůbec nikdo vědět. :D
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
bacman
Příspěvky: 19
Registrován: 25 črc 2011, 02:00

#5 Příspěvek od bacman »

Elemane, pokud použiju aktivní repeater, tak ten bude vysílat ven... musí.

Bude potřeba dual band 900/1800, nebo stačí jedno pásmo, jaké?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Zatímco pasívní je jednoduchý, bezporuchový, nepotřebuje napájení a je legální. Stačí vzít dvě antény pro WiFi pásmo 2,4GHz, jednu umístit v místě a směrem kde je dobrý signál a druhou poblíž telefonu a propojit koaxem. Předpokládám, že kabel nebude 50m. PS pro profíky-je mi jasný, že mobily jedou trochu níž než WiFi ale chodit to bude-vyzkoušený.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

bacman píše:Elemane, pokud použiju aktivní repeater, tak ten bude vysílat ven... musí...
Vysílat ven bude a bude se tak ke GSM síti chovat jako jakýkoliv jiný mobil. Měl jsem na mysli vyzařování signálu, pomocí kterého komunikuje s mobilem z bunkru ven :wink: .
Ale zkus to pasivně, vyjde to levněji. S antenami pro WiFi, ale neuspěješ (ani náhodou) - jsou laděné a GSM je hodně mimo a signálu není nazbyt. Je nutné použít 2 antény pro GSM. Jestli pro 900MHz nebo 1800MHz závisí na tom co umí nějbližší BTS. Použil bych pásmo 900MHz. Všichni operátoři v něm jedou a na kabelu bude menší útlum. Přepokládám, že venku před bunkrem je signálu dost (BTS na dohled). Jinak by to pasivně nemělo cenu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
bacman
Příspěvky: 19
Registrován: 25 črc 2011, 02:00

#8 Příspěvek od bacman »

Elemane, vím, jak to myslíš, jen mám obavu, že čínský repeater bude repeaterem GSM a rušičkou něčeho jiného současně.

Když teď bych koupil dvě GSM antény, Yagi ven a všesměrový prut dovnitř, jaký zisk musí mít, aby to mělo smysl?

Resp. je šance to zkusit tak, že vyrobím anténu přímo z koaxu, z obou konců stáhnu stínění 1/2 lambda (nebo 1/4?)?

Mi-ro, směrovou WiFi anténu doma určitě mám. Za jakých podmínek jsi to zkoušel, popiš to trochu.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

bacman píše:... jaký zisk musí mít, aby to mělo smysl?...
Co největší, je to hodně o pokusech, pokud nemáš čím měřit. Jaká je úroveň signálu před bunkrem? Některé telefony to umí zhruba změřit a zobrazit na displeji.
Ještě takový dotaz. V tom bunkru se předpokládá provoz jednoho mobilu, nebo je nezbytně nutné připojení více mobilů k síti GSM.
Pokud by ten mobil stačil jeden, daloby se to vyřešit velmi jednoduše.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
bacman
Příspěvky: 19
Registrován: 25 črc 2011, 02:00

#10 Příspěvek od bacman »

Elemane, před bunkrem mám "plný" signál, nejbližší věž je 2,5km - na protějším kopci. Změřit to mohu zkusit, pokud najdu aplikaci, která to zobrazí.

Počítám s více telefony.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

No 2,5km vzdálenost bude mít do plného signálu daleko, ale když je přímá viditelnost, tak budiž.
Takže ven určitě yagi anténa s co největším ziskem vertikálně polarizovaná namířená na BTS. V bunkru můžeš pro začátak zkusit všesměrovou anténu (pendrek) také vertikálně orientovaný. Propojení co nejkratším kvalitním koaxiálem (malý útlum na vysokých kmitočtech) správné impedance (tuším, že všechny GSM antény mají 50ohm, ale ověř to). Dokonamé a pečlivé připojení kabelu a ev. konektorů je samozřejmostí.
Podle tvaru prostoru bunkru, by možná šlo i v něm instalovat yagi anténu (má širší vyzařovací diagram v rovině H než v rovině E, což by mohlo zajistit poktytí slušné plochy). Dosáhlo by se lepšího přenosu (hlavně pokrytí ztrát v propojení antén)

Pozor! Netvrdím, že to bude 100%ně fungovat, je to hodně o pokusech.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Odpovědět

Zpět na „Teorie“